Xonqa tumanida ham avvaldan mebelsoz ustalar ko‘p. Hozirgi kunda bu yo‘nalishda 140 dan ziyod tadbirkor, 500 dan ortiq xonadonda kichik ustaxonalar bor. Shu paytgacha ularning ko‘pchiligi tor joylarda, noqulay sharoitlarda ishlardi.
Shu bois 10 gektar yer ajratilib, mebel mahsulotlarini klaster usulida ishlab chiqarish, ko‘rgazma va savdo obyektlarini o‘z ichiga olgan kichik sanoat zonasi barpo etildi. Bu yerda 10 million dollarlik 61 ta korxona faoliyat boshlamoqda. 650 kishi ish bilan ta’minlandi.
Korxonalarda Germaniya, Italiya, Shveysariya, Turkiya, Xitoy kabi davlatlardan keltirilgan zamonaviy dastgohlar o‘rnatilgan. Yiliga 108 milliard so‘mlik uy, ofis, mehmonxona, restoran, savdo va ijtimoiy muassasalar uchun mebellar ishlab chiqarish quvvati yaratilgan.
Prezidentimiz ustaxonalardagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi. Xorazm viloyatida qurilish ko‘lami oshgani, ko‘plab uy-joylar, mehmonxonalar, bino va inshootlar barpo etilayotganidan unumli foydalanib, korxonalar uchun buyurtmalar shakllantirish, yangi turdagi mahsulotlarni mahalliylashtirish zarurligini ta’kidladi.
Mebelsozlik kichik sanoat zonasida dizayner va texnologlar tayyorlash bo‘yicha o‘quv markazi tashkil qilingan. Unga Turkiyadan malakali mutaxassislar jalb etilgan.
Ular bilan muloqotda mebellar sifatini ta’minlash, yoshlarning bu bo‘yicha tajribasini oshirish haqida so‘z yuritildi.
Bu yerda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar tashqi bozorlarga ham yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan. 3 million dollarlikdan ziyod eksport qilinishi mo‘ljallangan.
Yana bir muhim jihati, sanoat zonasida energiya samaradorlikka e’tibor qaratilgan. Korxonalarning barchasiga quyosh panellari o‘rnatilgan.
Davlatimiz rahbari shourumda mahsulot namunalarini ko‘zdan kechirdi, ularning sifatini va dizaynini yuqori baholadi.
Xorazm viloyatida mebel ishlab chiqarish bilan 300 dan ortiq korxona shug‘ullanadi. Sohadagi yakka tartibdagi tadbirkorlar 200 dan ortiq, 1 ming 300 dan ziyod aholi o‘zini o‘zi band qilgan.

В Ханкинском районе запущена мебельная промышленная зона
В ходе поездки в Хорезмскую область Президент Шавкат Мирзиёев посетил новую малую промышленную зону по производству мебели, созданную в Ханкинском районе.
Такие промзоны создаются в соответствии с постановлением главы государства от 21 июня 2021 года о развитии мебельной промышленности в районах с высоким потенциалом.
Ханкинский район издавна славится своими мебельными мастерами. Сегодня в этом направлении работают более 140 предпринимателей, в более чем 500 домах действуют небольшие мастерские. До недавнего времени многие из них трудились в стесненных и неудобных условиях.
В связи с этим было выделено 10 гектаров земли и создана малая промышленная зона, включающая производство мебели по кластерному принципу, а также выставочные и торговые площади. Здесь начали работу 61 предприятие с общим объемом инвестиций в 10 миллионов долларов. Создано 650 рабочих мест.
На предприятиях установлено современное оборудование, доставленное из Германии, Италии, Швейцарии, Турции и Китая. Мощности позволяют ежегодно выпускать мебель для дома, офисов, гостиниц, ресторанов, торговых и социальных объектов на сумму 108 миллиардов сумов.
Президент осмотрел производственный процесс в мастерских. Он отметил необходимость максимально использовать растущие темпы строительства в Хорезмской области — возведение жилья, гостиниц, зданий и сооружений — для формирования заказов на продукцию предприятий и локализации новых видов изделий.
В малой промышленной зоне также создан учебный центр по подготовке дизайнеров и технологов, в который привлечены квалифицированные специалисты из Турции.
В ходе общения с ними Президент обсудил вопросы повышения качества производства и квалификации молодёжи в данной сфере.
Планируется, что продукция, производимая здесь, будет поставляться и на внешние рынки. Ожидается, что объем экспорта превысит 3 миллиона долларов.
Еще одна важная особенность — внимание к энергоэффективности: на всех предприятиях установлены солнечные панели.
Глава государства осмотрел представленные в шоуруме образцы продукции, высоко оценил их качество и дизайн.
В целом в Хорезмской области мебельное производство осуществляют свыше 300 предприятий. Более 200 предпринимателей работают индивидуально, а свыше 1,3 тысячи человек – как самозанятые.