Urganch shahrida zamonaviy avtobuslar qatnamoqda
Aholi faolligi oshib, turizm jadal rivojlanayotgan Xorazmda transport xizmatlari ham yaxshilanmoqda. Shu maqsadda “Bunyod yo‘lovchi tashish” korxonasi tomonidan qariyb 8 million dollar evaziga 80 ta zamonaviy avtobus olib kelinmoqda. Hozirga qadar shundan 50 tasi keltirilgan.
Davlatimiz rahbari viloyatga tashrifi chog‘ida aholiga yaratilayotgan qulayliklar bilan tanishdi.
“YEVRO-5” talablariga munosib mazkur avtobuslarning sig‘imi 70 kishilik. Tagi past bo‘lgani uchun nogironlar va keksalar uchun ham qulay. Shuningdek, Wi-Fi va kuzatuv kameralari ham mavjud. Bunday zamonaviy jamoat transportidan keksa-yu yosh birdek mamnun.
Avvalgi kichik avtobuslarning har biri kuniga 200-300 kishini tashigan bo‘lsa, yangi avtobuslarning har biri ming kishiga xizmat ko‘rsatmoqda. Ularning qatnov oralig‘i vaqti ham ikki barobarga qisqarib, 5-12 daqiqaga tushdi. Natijada Urganch shahrida aholining jamoat transportidan foydalanish darajasi 38 foizga yetdi.
Asosiysi, bunday sharoitlar transport yetishmovchiligi va ko‘chalarda tirbandlikning oldini olib, fuqarolarning erkin harakatlanishiga xizmat qilmoqda.
Boshqa hududlarni ham jamoat transporti bilan yaxshi qamrab olish uchun korxona tomonidan tez kunda yana 30 ta avtobus olib kelinishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz jamoat transportini tumanlar bilan samarali bog‘lab, yo‘nalishlarni qulaylashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Yo‘llarni ta’mirlab, haydovchilar malakasi va texnik xizmat sifatini oshirish avtobuslardan foydalanish muddatini uzaytirishda muhim omil ekani qayd etildi.

Современные автобусы курсируют по улицам Ургенча
С ростом активности населения и стремительным развитием туризма в Хорезмской области совершенствуются и транспортные услуги. С этой целью предприятие «Бунёд йўловчи ташиш» закупает 80 современных автобусов на сумму почти 8 миллионов долларов. На сегодняшний день доставлено уже 50 из них.
Во время поездки в регион Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, создаваемыми для удобства населения.
Новые автобусы соответствуют экологическим стандартам «Евро-5» и рассчитаны на 70 пассажиров. Благодаря низкому уровню пола они удобны для пожилых людей и лиц с ограниченными возможностями. Автобусы оснащены Wi-Fi и системами видеонаблюдения. Горожане довольны таким комфортным общественным транспортом.
Если ранее каждый малогабаритный автобус перевозил 200–300 человек в день, то новый автобус обслуживает до 1 000 пассажиров. Интервалы движения сократились в два раза — до 5–12 минут, что позволило довести уровень пользования общественным транспортом в городе Ургенче до 38 процентов.
Главное — улучшенные условия помогают устранить дефицит транспорта и снизить загруженность улиц, обеспечивая свободное передвижение граждан.
Для охвата районов, слабо обеспеченных общественным транспортом, в ближайшее время планируется поставка еще 30 автобусов.
Глава государства дал указания эффективно связать районы с системой общественного транспорта, сделать маршруты более удобными, обратить внимание на ремонт дорог, повышение квалификации водителей и улучшение качества технического обслуживания. Отмечено, что все это является важным фактором для продления срока эксплуатации автобусов.