Urganch shahrida zamonaviy avtobuslar qatnamoqda
Aholi faolligi oshib, turizm jadal rivojlanayotgan Xorazmda transport xizmatlari ham yaxshilanmoqda. Shu maqsadda “Bunyod yo‘lovchi tashish” korxonasi tomonidan qariyb 8 million dollar evaziga 80 ta zamonaviy avtobus olib kelinmoqda. Hozirga qadar shundan 50 tasi keltirilgan.
Davlatimiz rahbari viloyatga tashrifi chog‘ida aholiga yaratilayotgan qulayliklar bilan tanishdi.
“YEVRO-5” talablariga munosib mazkur avtobuslarning sig‘imi 70 kishilik. Tagi past bo‘lgani uchun nogironlar va keksalar uchun ham qulay. Shuningdek, Wi-Fi va kuzatuv kameralari ham mavjud. Bunday zamonaviy jamoat transportidan keksa-yu yosh birdek mamnun.
Avvalgi kichik avtobuslarning har biri kuniga 200-300 kishini tashigan bo‘lsa, yangi avtobuslarning har biri ming kishiga xizmat ko‘rsatmoqda. Ularning qatnov oralig‘i vaqti ham ikki barobarga qisqarib, 5-12 daqiqaga tushdi. Natijada Urganch shahrida aholining jamoat transportidan foydalanish darajasi 38 foizga yetdi.
Asosiysi, bunday sharoitlar transport yetishmovchiligi va ko‘chalarda tirbandlikning oldini olib, fuqarolarning erkin harakatlanishiga xizmat qilmoqda.
Boshqa hududlarni ham jamoat transporti bilan yaxshi qamrab olish uchun korxona tomonidan tez kunda yana 30 ta avtobus olib kelinishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz jamoat transportini tumanlar bilan samarali bog‘lab, yo‘nalishlarni qulaylashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Yo‘llarni ta’mirlab, haydovchilar malakasi va texnik xizmat sifatini oshirish avtobuslardan foydalanish muddatini uzaytirishda muhim omil ekani qayd etildi.

Modern buses are operating on the streets of Urgench
With the growing activity of the population and the rapid development of tourism in the Khorezm region, transport services are also being improved. For this purpose, the enterprise “Bunyod Yo‘lovchi Tashish” is purchasing 80 modern buses worth almost 8 million dollars. To date, 50 of them have already been delivered.
During his visit to the region, President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with the conditions being created for the convenience of the population.
The new buses meet the Euro-5 environmental standards and are designed to carry 70 passengers. Due to their low-floor design, they are convenient for the elderly and people with disabilities. The buses are equipped with Wi-Fi and video surveillance systems. Citizens are satisfied with such comfortable public transportation.
Previously, each small-capacity bus carried 200–300 people a day, whereas a new bus now serves up to 1,000 passengers. Travel intervals have been halved — down to 5–12 minutes, which has increased public transport usage in the city of Urgench to 38 percent.
Most importantly, the improved conditions help eliminate the shortage of transport and reduce street congestion, ensuring the free movement of citizens.
To cover areas with limited access to public transportation, the delivery of another 30 buses is planned in the near future.
The head of state gave instructions to effectively connect districts with the public transport system, make routes more convenient, focus on road repairs, improve driver qualifications, and enhance the quality of technical maintenance. It was noted that all of this is an important factor in extending the service life of the buses.