O‘zbekiston va Eron yetakchilari ikki tomonlama hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Eron Islom Respublikasi Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon 5-iyun kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda bir-birini va do‘st xalqlarimizni muqaddas Qurbon hayiti – Iyd al-Adho bilan samimiy qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Eron o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Hukumatlar, vazirlik va idoralar darajasidagi faol muloqot va almashinuvlar mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va yuk tashish ko‘rsatkichlari, qo‘shma korxonalar soni ortib bormoqda.
Joriy yil may oyida Tehron shahrida Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi, biznes forumi va sanoat ko‘rgazmasi o‘tkazildi. Hamkorlik bo‘yicha 2025-2027-yillarga mo‘ljallangan “yo‘l xarita”si qabul qilindi.
Savdo, investitsiya, transport va logistika, sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Eron yetakchilari mintaqaviy kun tartibi hamda bo‘lajak tadbirlar rejasi yuzasidan fikr almashdilar.

Лидеры Узбекистана и Ирана рассмотрели вопросы двустороннего сотрудничества
В ходе состоявшегося 5 июня телефонного разговора Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан тепло поздравили друг друга и дружественные народы двух стран со священным праздником Курбан хайит – Ийд аль-Адха, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Были также рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-иранских многоплановых отношений.
С удовлетворением отмечены активные контакты и обмены на уровне правительств, министерств и ведомств. Растут показатели взаимной торговли и грузоперевозок, количество совместных предприятий.
В мае этого года в городе Тегеране плодотворно прошли очередное заседание Межправительственной комиссии, бизнес-форум и промышленная выставка. Принята «дорожная карта» сотрудничества на 2025-2027 годы.
Отмечена важность дальнейшего продвижения проектов кооперации в области торговли, инвестиций, транспорта и логистики, промышленности и сельского хозяйства.
Лидеры Узбекистана и Ирана также обменялись мнениями по региональной повестке и графику предстоящих мероприятий.