O‘zbekiston Prezidenti xorijiy hamkorlar bilan investitsiyaviy sheriklikning asosiy yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni poytaxtimizdagi Xalqaro kongress markazida to‘rtinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumining yalpi majlisida ishtirok etdi.
Tadbirda Bolgariya Prezidenti Rumen Radev, Slovakiya Bosh vaziri Robert Fitso, Qozog‘iston Bosh vaziri Oljas Bektenov, Qirg‘iziston Hukumati raisi Adilbek Kasimaliyev, Tojikiston Bosh vaziri Qohir Rasulzoda, Ozarbayjon Bosh vaziri Ali Asadov, Rossiya Hukumati raisi o‘rinbosari Aleksandr Novak, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi raisi o‘rinbosari Nokerguli Ataguliyev hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Basso va Yangi taraqqiyot banki prezidenti Dilma Rusef ham qatnashdi.
Umuman, forumga 100 dan ziyod mamlakatdan 7,5 mingdan ortiq delegat, jumladan, 3 mingga yaqin xorijiy mehmon tashrif buyurdi. Bu yilgi tadbir yangi, kengaytirilgan shaklda o‘tkazilmoqda. Uning doirasida ilk bor O‘zbekiston kompaniyalarining loyihalari va qo‘shma tashabbuslari namoyish etilayotgan ixtisoslashgan ko‘rgazma tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari forumdagi nutqini dunyodagi bugungi vaziyatning qisqacha tahlilidan boshladi. Bugungi kunda geosiyosiy jarayonlar shiddat bilan o‘zgarib, global xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdidlar kuchayib borayotgani ta’kidlandi.
Iqtisodiy inqirozning keskinlashuvi va moliyaviy resurslar taqchilligi natijasida jahon yalpi ichki mahsulotining o‘sish sur’atlari ketma-ket uchinchi yil pasaymoqda.
O‘zbekiston rahbari mintaqaviy mojarolar va muammolarni faqat diplomatik vositalar bilan, xalqaro huquq normalari va prinsiplari asosida, BMT rezolyutsiyalariga muvofiq hal etish muhimligini ta’kidladi.
- Men hozir ta’kidlab o‘tgan muammolar bo‘yicha barcha sherik davlatlarimizni ochiq va keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikka chaqiramiz. Chunki forumning asosiy mavzusi bo‘lgan investitsiyalar – faqat iqtisodiy taraqqiyotning emas, balki tinchlik va barqarorlikning kafolatidir, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekiston yetakchisi nafaqat daromad keltiradigan, balki inson qadrini ulug‘lash, uning hayotiy manfaatlari va jamiyat taraqqiyotini ta’minlash uchun mustahkam poydevor bo‘lib xizmat qiladigan investitsiya muhitini yaratishga chaqirdi.
Mamlakatimiz iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlash borasidagi yutuqlariga alohida to‘xtalib o‘tildi. So‘nggi 8 yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti ikki barobar ko‘paydi. Bu ko‘rsatkichni 2030-yilga borib 200 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. 2024-yilda investitsiyalar hajmi 35 milliard dollarga, eksport esa 27 milliard dollarga yetgan.
So‘nggi 5 yil ichida O‘zbekiston Iqtisodiy erkinlik indeksida 48 pog‘onaga, Garvardning Iqtisodiyot murakkabligi indeksida 28 pog‘onaga ko‘tarildi.
O‘tgan oyda nufuzli “S&P” agentligi O‘zbekistonning suveren reytingi bo‘yicha prognozini "barqaror"dan "ijobiy"ga ko‘tardi.
Bugun jahon iqtisodiyoti yangi o‘zgarishlar ostonasida turganini ta’kidlar ekan, O‘zbekiston Prezidenti to‘rtta muhim yo‘nalish bo‘yicha hamkorlik qilish muhimligini ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchisi - "yashil" iqtisodiyot modeliga o‘tish.
- Biz iqtisodiyotni barqaror energiya resurslari bilan ta’minlash uchun aynan “yashil” energetikani rivojlantirishga qattiq bel bog‘laganmiz, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Keyingi yillarda bu sohaga qariyb 6 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb qilindi. Elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi 59 milliarddan 82 milliard kilovatt soatga oshdi. Kelgusi 5 yilda bu ko‘rsatkich 120 milliard kilovatt-soatdan oshib, "yashil" energiya ulushi 54 foizga yetadi.
Elektr tarmoqlarini yangilashga ham 4 milliard dollar jalb qilinadi. Joriy yilda Samarqand shahrida, kelgusi yilda yana 8 ta hududda elektr tarmoqlari xususiy sheriklikka beriladi.
Birinchi marta "yashil sertifikatlar" va uglerod birliklari savdosini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan. O‘zbekiston global uglerod bozorlariga qo‘shiladi, "Yashil O‘zbekiston" iqlim investitsiyalari platformasi yaratiladi.
Ikkinchidan, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt iqtisodiyotning yangi "drayveri"ga aylanmoqda.
- Mamlakatimizda shu yilning o‘zida IT eksporti 1 milliard dollarga yetadi. 2030-yilga borib, bu ko‘rsatkichni 5 karra oshirish uchun salohiyatimiz ham, imkoniyatimiz ham yetarli, - dedi davlatimiz rahbari.
O‘zbekistonning bu boradagi yutuqlari xalqaro miqyosda e’tirof etilmoqda. Xususan, Xalqaro sun’iy intellektga tayyorlik indeksida mamlakatimiz bir yilda 17 pog‘onaga ko‘tarildi.
Kelgusi yilda "Bulutli texnologiyalar" milliy platformasi ishga tushiriladi. Yaqin 5 yilda xususiy investorlar bilan birga 500 megavattdan ziyod quvvatli 20 ta data-markaz barpo etiladi.
Boy tariximiz, qadriyatlarimiz va yangi kreativ g‘oyalarni mujassam etadigan milliy sun’iy intellekt modelini ishlab chiqish rejalashtirilgan. Ushbu tizim samaradorligini ta’minlash maqsadida "Bir million sun’iy intellekt yetakchilari" loyihasi boshlandi.
Davlatimiz rahbari birgalikdagi sa’y-harakatlar bilan O‘zbekiston nufuzli IT va fintex xabiga aylanishiga ishonch bildirdi.
Uchinchidan, moliyaviy tizim va texnologiyalar tubdan o‘zgarmoqda.
- Biz yaqinda Xalqaro valyuta jamg‘armasi va Jahon banki bilan birga O‘zbekiston moliya sektorini ilk bor kompleks baholashdan o‘tkazdik. Ular bank, moliya, sug‘urta, kapital bozoridagi islohotlarimizni to‘liq qo‘llab-quvvatladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Bu sohalarni keyingi bosqichga olib chiqish uchun Moliyaviy barqarorlik kengashi tuziladi, Markaziy bank huzurida kiberxavfsizlik va moliyaviy texnologiyalar platformalari ishga tushiriladi.
Sug‘urta tizimida islohotlar boshlandi, Milliy qayta sug‘urtalash kompaniyasi va Global qayta sug‘urtalash raqamli platformasi tashkil etildi.
Startaplar uchun muqobil moliyaviy vosita - venchurlar jadal rivojlanmoqda. Masalan, o‘tgan yili ikkita milliy startap kompaniyasining qiymati ilk bor 1 milliard dollardan oshdi.
Bunday kompaniyalarni ko‘paytirish maqsadida "Muqobil investitsiya jamg‘armalari to‘g‘risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Kelgusi 5 yilda venchur va boshqa muqobil investitsiyalar hajmi 1 milliard dollarga yetkaziladi.
Yana bir yo‘nalish - "To‘rtinchi sanoat inqilobi" sharoitida texnologik minerallarga talab bir necha barobar ko‘paymoqda.
O‘zbekistonda volfram, molibden, magniy, litiy, grafit, vanadiy, titan va boshqa minerallarning katta zaxiralari aniqlangan. Yer osti boyliklarimizning umumiy salohiyati 3 trillion dollarga baholanmoqda.
- Mintaqamizning minerallardan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish “xabi”ga aylanishi uchun barcha imkoniyatlar mavjud. Bu borada Toshkent va Samarqand viloyatlarida “Kelajak metallari texnoparki”ni bunyod etmoqdamiz, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu bois geologiya-qidiruv ishlaridan tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq zanjirni yo‘lga qo‘ygan investorlarga 10 yil davomida renta solig‘ini qaytarib berish taklif qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida "Yangi O‘zbekiston - investitsiyalar uchun katta imkoniyatlar mamlakati" tamoyilini amalda ro‘yobga chiqarishga alohida e’tibor qaratdi.
Birinchidan, O‘zbekiston kelgusi yilda Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishni maqsad qilgan. Bu borada o‘nlab qonunlar, yuzlab standartlar xalqaro talablarga moslashtirildi. Bu jarayon joriy yilda to‘liq yakunlanadi.
Ikkinchidan, xorijiy investorlar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida mahalliy kompaniyalar bilan bir xil sharoitlarni kafolatlaydigan "milliy rejim", davlat idoralari bilan o‘zaro hamkorlikda "yagona darcha" tamoyili joriy etiladi, investitsiya faoliyatini kafolatli himoya qilish tizimi yaratiladi.
Bunday chora-tadbirlar orqali 2030-yilga borib O‘zbekistonning kredit reytingini “investitsion” darajaga ko‘tarish rejalashtirilgan.
Uchinchidan, davlat kompaniyalarini xususiylashtirishda ularni mamlakat farovonligi o‘sishiga xizmat qiladigan yirik aktivlarga aylantirish yo‘li tanlandi.
18 ta yirik kompaniya va banklardagi qariyb 2 milliard dollarlik davlat ulushlarini birlashtirgan Milliy investitsiya jamg‘armasi tashkil etildi. Jamg‘armani boshqarishga nufuzli “Franklin Templeton” xalqaro kompaniyasi jalb qilingan. Kelgusi yilda fond aksiyalari paketini xalqaro IPOga chiqarish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, professional konsultantlar jalb qilinib, ikki yil ichida 29 ta yirik davlat kompaniyasi xususiylashtiriladi.
To‘rtinchidan, xususiy kapitalni jalb etgan holda transport va logistikani rivojlantirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Masalan, Samarqand, Namangan, Buxoro va Urganch xalqaro aeroportlari davlat-xususiy sheriklik asosida salohiyatli investorlarga boshqaruvga berilgan.
Urganch aeroportini boshqarishga jahonning yetakchi "Inchxon" kompaniyasi jalb etildi. Kelgusi yilda Nukus, Termiz, Farg‘ona, Navoiy aeroportlari bo‘yicha tenderlar o‘tkaziladi.
Bundan tashqari, poytaxtimiz aholisi 5 milliondan oshishini inobatga olib, 2 million aholiga mo‘ljallangan Yangi Toshkent shahri barpo etiladi. Bu yerda aeroport, temir yo‘l va avtomobil transportini bog‘laydigan, yiliga 20 million yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatadigan multimodal xab quriladi.
Beshinchidan, Markaziy Osiyoda mutlaqo yangi hamkorlik muhiti shakllandi. So‘nggi 8 yilda qo‘shni davlatlar bilan tovar ayirboshlash hajmi 3,5 barobardan ziyodga o‘sib, qariyb 13 milliard dollarni tashkil etdi.
Yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. "Xitoy - Qirg‘iziston - O‘zbekiston" temir yo‘li qurilishi boshlandi, yirik energetika va infratuzilma loyihalarini tayyorlash ishlari olib borilmoqda.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston yetakchisi Markaziy Osiyoda "Investitsiya va savdo uchun yaxlit hudud" konsepsiyasini ilgari surishni taklif etdi.
- Shu o‘rinda xalqaro tashkilotlarga murojaat qilmoqchiman: mintaqaviy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun yangi moliyaviy mexanizmlarni yo‘lga qo‘yish vaqti keldi. Birgalikda harakat qilsak, Markaziy Osiyoni tinchlik va taraqqiyot makoniga aylantiramiz, - dedi Prezident.
So‘zining yakunida O‘zbekiston rahbari ishtirokchilar e’tiborini mamlakatimiz uchun investitsiyalar shunchaki moliyaviy resurs emas, balki texnologiyalar, bilimlar, malakali kadrlar, shuningdek, xalqaro ishlab chiqarish zanjirlariga integratsiyalashuv ekaniga qaratdi.
- O‘zbekiston mana shunday ezgu g‘oyalar bilan keladigan xorijiy investorlarga barcha sharoitlarni yaratib beradi, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi va buni kafolatlaydi, - dedi mamlakatimiz yetakchisi.
Yalpi majlisda so‘zga chiqqanlar Yangi O‘zbekistondagi islohotlar natijalarini yuqori baholab, mamlakatimiz bilan ustuvor tarmoqlarda investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha o‘z taklif va tashabbuslarini bildirdi.
Toshkent xalqaro investitsiya forumi 12-iyun kuni o‘z ishini yakunlaydi.
Ertaga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti ishtirokida Xorijiy investorlar kengashining yalpi majlisi bo‘lib o‘tadi.

President of Uzbekistan determines key areas of investment cooperation with foreign partners
On June 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the plenary session of the fourth Tashkent international investment forum held in the capital’s International congress center.
The event was also attended by President of Bulgaria Rumen Radev, Prime Minister of Slovakia Robert Fico, Prime Minister of Kazakhstan Olzhas Bektenov, Chairman of the Government of Kyrgyzstan Adylbek Kasymaliev, Prime Minister of Tajikistan Kohir Rasulzoda, Prime Minister of Azerbaijan Ali Asadov, Deputy Prime Minister of Russia Alexander Novak, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Nokerguly Ataguliyev, as well as the heads of the European Bank for Reconstruction and Development Odile Renaud-Basso and the New Development Bank Dilma Rousseff.
Overall, more than 7,5 thousand delegates attended the forum, including over 3 thousand foreign guests from 100 countries. This year’s event is being held in a new, expanded format. For the first time, a specialized exhibition was organized within its framework, where Uzbek companies are presenting their projects and joint initiatives.
The President of Uzbekistan began his speech at the forum with a brief analysis of the current global situation. It was noted that the geopolitical processes are changing rapidly, and threats to global security and sustainable development are intensifying.
For the third year in a row, global GDP growth rates are declining due to the worsening economic crisis and deficit of financial resources.
The Leader of Uzbekistan emphasized the importance of resolving regional conflicts and issues solely through diplomatic means, based on the norms and principles of international law, in accordance with UN resolutions.
- We call for open and wide-ranging international cooperation on these issues from all our partner states. Investment, the main topic of the forum, is a guarantor not only of economic development but also of peace and stability, - stated the Head of our state.
The Leader of Uzbekistan called for the creation of an investment environment that not only ensures profit but also serves as a solid foundation that upholds human value, guaranteeing vital interests, and supporting the development of society.
He dwelt separately on Uzbekistan's achievements in ensuring economic development. Over the past 8 years, the country's GDP has doubled. A goal has been set to bring this figure to $200 billion by 2030.
In 2024, the volume of investments reached $35 billion, and exports - $27 billion.
Over the past 5 years, Uzbekistan has risen 48 positions in the Index of Economic Freedom, and 28 positions in the Harvard Index of Economic Complexity.
Last month, authoritative agency S&P raised Uzbekistan's sovereign rating outlook from “stable” to “positive”.
Emphasizing that today the world economy is on the threshold of a new era of change, the President of Uzbekistan pointed to the importance of cooperation in four key areas.
First, transition to the model of “green” economy.
- In order to provide the economy with stable energy resources, we are firmly determined to develop green energy, - mentioned the Leader of the country.
In recent years, almost $6 billion of foreign direct investment has been attracted in this field. The volume of electricity production has increased from 59 billion to 82 billion kilowatt-hours. In the next 5 years this figure will exceed 120 billion kilowatt-hours, the share of “green” energy will be 54 percent.
There will also be a $4 billion investment in power grid upgrades. Electricity networks in Samarkand will be transferred to private partnership this year, and next year - in 8 more regions.
For the first time it is planned to launch the sale of “green certificates” and carbon units. Uzbekistan will join global carbon markets, and a platform for climate investments “Green Uzbekistan” will be created.
Second, digital technologies and artificial intelligence are becoming new “drivers” of the economy.
- This year alone, exports of IT services in our country will reach $1 billion. We have sufficient potential to increase this figure 5 times by 2030, - said the Leader of our country.
Uzbekistan's achievements in this sphere are being recognized at the international level. In particular, in the International Index of Readiness for Artificial Intelligence, the country has risen 17 positions in one year.
The national platform “Cloud Technologies” will be launched next year. In the next 5 years, 20 data centers with a capacity of more than 500 megawatts will be built together with private investors.
It is planned to develop a national model of artificial intelligence that will embody our rich history, values and new creative ideas. The project “One Million Artificial Intelligence Users” has been launched to ensure the effectiveness of this system.
The Head of State expressed confidence that through joint efforts Uzbekistan will become an influential IT and fintech hub.
Third, the financial system and technologies are fundamentally changing.
- Recently together with the IFC and World Bank we conducted a comprehensive assessment of the financial sector of Uzbekistan for the first time. They fully supported our reforms in the banking sector, finance, insurance and capital market, - said the Head of State.
To take these areas to the next stage of development, a Financial Stability Council will be established, and cybersecurity and financial technology platforms have been launched under the Central Bank.
Reforms in the insurance system have been launched, with the National Reinsurance Company and the Global Digital Reinsurance Platform established.
An alternative financial instrument for startups - venture capital - is developing rapidly. For example, last year the value of two national startup companies exceeded $1 billion for the first time.
To increase the number of such companies, a draft law “On Alternative Investment Funds” has been developed. In the next 5 years, the volume of venture capital and other alternative investments will be brought to $1 billion.
Another direction is the multiple increase in demand for technological minerals in the conditions of the “Fourth Industrial Revolution”.
Large reserves of tungsten, molybdenum, magnesium, lithium, graphite, vanadium, titanium and other minerals have been identified in Uzbekistan. The potential of our subsoil is estimated at $3 trillion in total.
- We have every opportunity to turn the region into a hub for the production of high value-added products from minerals. In Tashkent and Samarkand regions, we are creating Technoparks “Metals of the Future”, - said the country's leader.
In this regard, the Head of State proposed to introduce the return of rent tax within 10 years to investors who have established a full cycle - from geological exploration to the production of finished products.
In his speech, the President of Uzbekistan paid special attention to the practical embodiment of the principle “New Uzbekistan - a country of great opportunities for investment”.
First, Uzbekistan has set itself the goal of becoming a member of the World Trade Organization next year. In this regard, dozens of laws and hundreds of standards have been adapted to international requirements. This process will be fully completed this year.
Secondly, in order to create even more favorable conditions for foreign investors, a “national regime” will be introduced, guaranteeing the same conditions as local companies, the principle of “single window” in interaction with government agencies will be introduced, and a system of guaranteed protection of investment activity will be created.
Through such measures, it is planned to raise Uzbekistan's credit rating to the investment level by 2030.
Thirdly, when privatizing state-owned companies, the path of turning them into large assets that will serve the growth of the country's welfare has been chosen.
A National Investment Fund has been created, uniting state stakes in 18 large companies and banks worth about $2 billion. A reputable international company Franklin Templeton has been engaged to manage the fund. Next year it is planned to offer a block of shares of the fund on the international IPO.
In addition, professional consultants will be engaged and 29 large state-owned companies will be privatized within two years.
Fourth, significant attention is being given to the development of transportation and logistics with the involvement of private capital. For instance, the international airports of Samarkand, Namangan, Bukhara and Urgench have been transferred to potential investors for management under the principles of public-private partnership.
The management of Urgench Airport has been entrusted to the leading global company “Incheon”. Next year, tenders will be held for the airports in Nukus, Termez, Fergana, and Navoi.
In addition, considering that the population of the capital has exceeded 5 million, a new city called "New Tashkent" will be built, designed for 2 million residents. A multimodal hub will be constructed there, capable of serving up to 20 million passengers per year, integrating airport, railway and road transportation.
Fifth, a completely new atmosphere of cooperation has been formed in Central Asia. Over the past eight years, trade turnover with neighboring countries has increased more than 3.5 times, reaching nearly $13 billion.
Major investment projects are being implemented. Construction has begun on the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway, and work is underway to prepare large-scale energy and infrastructure projects.
In this regard, the Leader of Uzbekistan proposed advancing the concept of a "Common Space for Investment and Trade" in Central Asia.
- Here I would like to address international organizations: the time has come to create new financial mechanisms to support regional projects. By joining forces, we will transform Central Asia into a space of peace and sustainable development, - stated the President.
Concluding his speech, the Leader of Uzbekistan emphasized to the participants that for our country, investment means not just financial resources, but also technology, knowledge, skilled personnel, and integration into global production chains.
- Uzbekistan is creating all the necessary conditions for foreign investors who come to us with such noble intentions, and we fully support and completely guarantee their activities, - underlined the Leader of our country.
Speakers at the plenary session gave high praise to the outcomes of the reforms in the New Uzbekistan, presented their proposals and initiatives for further strengthening investment cooperation with our country in priority sectors.
The Tashkent International Investment Forum will conclude on June 12.
Tomorrow, a plenary session of the Foreign Investors Council will be held with the participation of the President of the Republic of Uzbekistan.