Qurilish va transport loyihalari taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 16-iyun kuni Toshkent shahrida rejalashtirilgan qurilish va jamoat transporti loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
So‘nggi yillarda izchil oshgan investitsiyaviy jozibadorlik tufayli poytaxtimizda bunyodkorlik sur’ati jadal. Ko‘p qavatli uy-joylar, mehmonxonalar, biznes markazlari, madaniyat va sport majmualari shahar imkoniyatlarini kengaytirmoqda. Yangi Toshkent qurilishi ham boshlanib, ikkisi zamonaviy megapolisga aylanmoqda.
Uzoq yillar xizmat qiladigan bunday ishlarda, albatta, sifat juda muhim. 13-may kuni shu masala bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazilgan edi. Davlatimiz rahbari qurilishda sifat va xavfsizlik birinchi o‘rinda ekanini ta’kidlab, bu yo‘nalishlarni ilmiy rivojlantirish, sohaga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergandi.
Bugungi taqdimotda shu borada bajarilgan ishlar haqida axborot berildi. Topshiriqqa binoan, yangi loyihalashtirilayotgan ko‘p qavatli binolarning xavfsizlik talablariga mosligi qayta o‘rganib chiqilgan. “O‘zGASHKLITI”, Fanlar akademiyasi Seysmologiya instituti, favqulodda vaziyatlar boshqarmasi, sanitariya-epidemiologiya kabi 10 ga yaqin tashkilotning ilmiy-texnik xulosalari olingan. Yangi talabga ko‘ra, ko‘p qavatli binolarning zilzilaga bardoshliligi 9 balldan kam bo‘lmaydi. Har bir shunday loyiha bo‘yicha yig‘ma xulosalar qilinadi.
Osmono‘par inshootlar, yangi majmualar ko‘paygani sari ularga barqaror elektr energiyasi ham zarur. Shu bois Chilonzor tumanida 160 megavattli yangi podstansiya qurilishi rejalashtirilgan. Bu orqali shu hududdagi bo‘lajak loyihalar uchun qo‘shimcha quvvat paydo bo‘ladi, hozirgi tarmoqlarga yuklama tushmaydi.
Shuningdek, ushbu tumanda 20 ming metr kub sig‘imga ega suv rezervuari barpo etilishi mo‘ljallangan. Natijada Shayxontoxur, Chilonzor va Uchtepa tumanlarida ichimlik suvi ta’minoti uzluksizligi ta’minlanadi. Kuniga qariyb 8 ming kilovatt soat elektr tejaladi.
Toshkent shahri ko‘plab ishbilarmonlik tadbirlari, forum va ko‘rgazmalarga mezbonlik qilmoqda. Shunday joylardan biri Central Asian Expo Uzbekistan – CAEx majmuasi. Xalqaro anjumanlar doirasida turli uchrashuvlar ham o‘tkazilishini inobatga olib, bu yerda muzokara zallari qurilishi ko‘zda tutilgan.
Shahar jozibadorligining yana bir muhim omili – qulay jamoat transporti. Poytaxtimizda ham avtobus, ham metropoliten yo‘nalishlari izchil kengaytirib borilmoqda.
Avval xabar qilinganidek, metropolitenni Toshkent traktor zavodi dahasigacha olib borish rejalashtirilgan. Buni 2 bosqichda amalga oshirish nazarda tutilmoqda. Birinchi bosqichda Chilonzor yo‘lining Pushkin bekatidan Toshkent halqa yo‘ligacha yer yuzasi bo‘ylab metro yo‘li quriladi. Ikkinchi bosqichda u yerdan Toshkent traktor zavodi dahasining shoh bekatigacha yerosti yo‘li barpo etiladi.
Shuningdek, transportlar harakatiga qulaylik yaratish maqsadida mazkur temir yo‘lni Toshkent halqa yo‘li ostidan o‘tkazish nazarda tutilmoqda. Yerosti yo‘nalishi ham ko‘chadagi harakatni to‘xtatmagan holda quriladi. Bu yangi metro yo‘li 85 ming yo‘lovchini qamrab olishi kutilmoqda.
Bu sohadagi yana bir istiqbolli loyiha – Yangi Toshkent shahriga metro yo‘lidir. U hozirgi “Do‘stlik” metro bekatidan boshlanib, yangi markazgacha boradi. Uzunligi 21 kilometr, 9 ta bekatdan iborat bo‘lishi kutilayotgan bu metro kuniga 230 minggacha yo‘lovchilarni qamrab ololadi.
Taqdimotda ushbu loyihalarning texnik-iqtisodiy jihatlari ko‘rib chiqildi. Davlatimiz rahbari qurilish sifati va madaniyatini oshirish, odamlarga qulay sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Представлены проекты в сфере строительства и транспорта
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 июня ознакомился с проектами строительства и развития общественного транспорта, запланированными в Ташкенте.
Благодаря устойчивому росту инвестиционной привлекательности в последние годы темпы градостроительства в столице заметно ускорились. Строительство многоэтажных жилых домов, гостиниц, бизнес-центров, культурных и спортивных комплексов расширяет инфраструктурный и экономический потенциал города. Одновременно начато строительство Нового Ташкента — вместе с существующим городом он образует современный мегаполис.
При реализации таких масштабных и долговременных проектов особенно важны качество и надёжность. 13 мая под председательством Президента было проведено совещание, посвящённое именно этим вопросам. Глава государства подчеркнул приоритетность качества и безопасности в строительстве, поручив развивать научный подход и внедрять современные стандарты в отрасль.
На сегодняшней презентации была представлена информация о выполненной работе в данном направлении. Согласно поручению, были повторно проанализированы вопросы соответствия новых многоэтажных зданий требованиям безопасности. Получены научно-технические заключения от около десяти организаций, включая «УзГАШКЛИТИ», Институт сейсмологии Академии наук, Главное управление по чрезвычайным ситуациям, санитарно-эпидемиологические службы и другие. В соответствии с обновлёнными требованиями, сейсмостойкость новых зданий должна составлять не менее 9 баллов. По каждому проекту будет формироваться комплексное экспертное заключение.
С ростом числа высотных зданий и новых комплексов возникает потребность в устойчивом электроснабжении. В связи с этим в Чиланзарском районе планируется строительство новой подстанции мощностью 160 мегаватт. Это обеспечит энергией будущие проекты в данном районе без перегрузки действующих сетей.
Также в этом районе планируется возведение резервуара воды объёмом 20 тысяч кубометров. Это позволит обеспечить бесперебойное водоснабжение в Чиланзарском, Шайхантахурском и Учтепинском районах. Ежедневно будет экономиться около 8 тысяч киловатт-часов электроэнергии.
Ташкент всё чаще становится местом проведения крупных деловых мероприятий, форумов и выставок. Одним из таких объектов является комплекс Central Asian Expo Uzbekistan (САЕх). Учитывая проведение международных конференций, здесь запланировано строительство переговорных залов.
Одним из важнейших факторов привлекательности города является удобный общественный транспорт. В столице последовательно расширяется сеть автобусных маршрутов и линий метро.
Как сообщалось ранее, планируется продление системы метрополитена до территории Ташкентского тракторного завода. Проект будет реализован в два этапа. На первом этапе Чиланзарское направления будет продлено от станции «Пушкин» до Ташкентской кольцевой дороги — на поверхности. На втором этапе планируется строительство подземной линии от кольцевой дороги до главной автостанции на территории массива ТТЗ.
Кроме того, с целью разгрузки транспортных потоков предусмотрено проведение этой железнодорожной линии под Ташкентской кольцевой дорогой. Строительство подземного участка будет организовано без остановки уличного движения. Ожидается, что новая линия метро охватит до 85 тысяч пассажиров в день.
Ещё один перспективный проект — линия метро в город Новый Ташкент. Она будет начинаться от станции метро «Дустлик» и доходить до нового административного центра. Протяжённость маршрута составит 21 километр, он будет включать 9 станций. Ожидается, что эта линия сможет обслуживать до 230 тысяч пассажиров в сутки.
На презентации были рассмотрены технические и экономические параметры представленных проектов. Глава государства дал указания по повышению качества строительства, строительной культуры и обеспечению максимального удобства для населения.