Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qosim-Jomart Kemelovich To‘qayevga samimiy qabul va “Markaziy Osiyo – Xitoy” ikkinchi sammiti yuqori darajada tashkil etilgani uchun bildirilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Xitoy Xalq Respublikasi Raisi hurmatli Si Szinpin janoblariga mintaqa davlatlari bilan do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga qat’iy sodiqligi uchun tashakkur aytaman.
Sizning “Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlarini o‘zaro hurmat, o‘zaro ishonch va o‘zaro yordamga asoslangan ko‘p asrlik do‘stlik va sheriklik rishtalari hamda yaqin aloqalarni o‘rnatish va yuqori sifatli hamkorlikni rivojlantirishga bo‘lgan intilish bog‘lab turadi”, degan so‘zlaringizni to‘liq qo‘llab-quvvatlayman.
Yaqinda nishonlangan tavallud ayyomingiz munosabati bilan Sizning sha’ningizga bildirilgan samimiy qutlov va tilaklarga ham qo‘shilaman.
Bugungi uchrashuvimiz kun tartibi va tayyorlangan hujjatlarni, jumladan, Ostona deklaratsiyasini qo‘llab-quvvatlayman.
Cho‘llanishdan ogohlantirish, ta’lim sohasida hamkorlik, kambag‘allikka qarshi kurashish bo‘yicha qo‘shma markazlar, shuningdek, Markaziy Osiyo va Xitoy uzluksiz savdo platformasi ishga tushirilganini olqishlayman. Hech shubhasiz, bu mexanizmlar mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro amaliy hamkorlikni kengaytirishga imkon beradi. O‘zbekiston bunday tuzilmalar faoliyatini tashkil etish va rivojlantirishda faol ishtirok etish niyatida.
Xitoy donishmandlari aytganlaridek: “Kimki do‘stlari bilan birga qadam tashlasa, uzoqqa boradi”.
Biz Siandagi ilk tarixiy sammitimizdan keyin jiddiy natijalarga erishdik. Yuqorida ta’kidlanganidek, hamkorlikni ko‘p darajada muvofiqlashtirishni ta’minlaydigan Kotibiyat tuzildi.
Turli yo‘nalishlar bo‘yicha vazirlar va ekspertlarning uchrashuv va yig‘ilishlariga oid samarali mexanizmlar ishlamoqda, keng ko‘lamli hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasi shakllantirilmoqda.
Tahlillar Markaziy Osiyo mamlakatlarining Xitoy bilan umumiy savdo aylanmasi o‘sib borayotganini ko‘rsatmoqda. Joriy yilda bu ko‘rsatkich deyarli 100 milliard dollarga yetadi. Qo‘shma korxonalar va loyihalar soni esa 10 mingdan oshadi.
Bizningcha, bir tomondan, ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik makoniga aylangan Markaziy Osiyoning o‘zidagi chuqur transformatsiya jarayonlari, boshqa tomondan, Xitoy rahbariyatining qo‘shni davlatlar bilan do‘stona munosabatlarni rivojlantirish va “Belbog‘ va yo‘l” global konsepsiyasini ilgari surishga qat’iy sodiqligi ushbu formatdagi hamkorlikning rivojlanishiga imkon bermoqda.
Shu munosabat bilan ko‘ptomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish borasidagi o‘z qarashlarimizni bildirmoqchiman.
Bugungi uchrashuvimiz xalqaro vaziyat sezilarli darajada yomonlashib borayotgan sharoitda bo‘lib o‘tmoqda. Yo‘qotish va talafotlarga sabab bo‘ladigan mojarolar yangidan alanga olmoqda, global va mintaqaviy darajadagi yirik davlatlar o‘rtasida o‘zaro ishonchsizlik kuchaymoqda.
Raqobatning ortishi keskinlikning zo‘rayishiga, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga yangi xavf va tahdidlar paydo bo‘lishiga olib kelmoqda.
Nizoli xalqaro masalalar va ziddiyatli muammolarni hal qilish uchun kuch ishlatish vositalaridan foydalanish o‘zini oqlamaydi va bunga yo‘l qo‘yib bo‘lmaydi, deb hisoblaymiz.
Muhtaram Si Szinpin janoblari, Sizning davom etayotgan mojarolar va urushlarda hech qanday g‘oliblar bo‘lmaydi, degan so‘zlaringizga to‘liq qo‘shilaman.
Barcha nizo va ziddiyatlar suverenitetni hurmat qilish, xalqaro huquq me’yorlari va Birlashgan Millatlar Tashkiloti nizomi asosida faqat diplomatik sa’y-harakatlar yo‘li bilan – muzokaralar stolida hal etilishi shart.
Ta’kidlash kerakki, oldindan aytib bo‘lmaydigan bunday sharoitda xalqaro munosabatlarning hozirgidan ko‘ra barqaror tizimlarini ta’minlash uchun mamlakatlarni birlashtirishga qodir bo‘lgan mintaqaviy mexanizmlarning ahamiyati va roli oshmoqda.
Shu munosabat bilan bugun mamlakatlarimiz o‘rtasidagi Abadiy yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnomaning qabul qilinishini tarixiy voqea, deb hisoblayman. Ushbu hujjat mintaqaviy barqarorlikni ta’minlashga qo‘shgan umumiy hissamiz bo‘lib qoladi. Shartnomani amaliy jihatdan mustahkamlashda aniq mexanizm va loyihalarni qamrab olgan Uzoq muddatli sheriklik konsepsiyasini qabul qilish muhim ahamiyatga ega.
Savdo, investitsiya va texnologik hamkorlik Markaziy Osiyodagi barcha mamlakatlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish strategiyasini amalga oshirishda kuchli lokomotiv bo‘lib xizmat qilmoqda.
Birgina misolni keltirib o‘taman.
Xitoyning ilg‘or tajribasi asosida bizning mamlakatimizda sanoat salohiyati va ijtimoiy infratuzilmalarni rivojlantirish, hududlarimizda yangi ish o‘rinlarini yaratishga qaratilgan o‘nlab yirik loyihalar amalga oshirildi.
Ta’kidlayman: Markaziy Osiyo mamlakatlarining o‘sib borayotgan salohiyati va Xitoyning sanoat sohasidagi yetakchiligini birlashtirish bilimlar bilan almashish va texnologiyalar transferining samarali mexanizmlariga ega bo‘lgan umumiy keng imkoniyatlar makoni paydo bo‘lishiga olib kelishi lozim.
Ishonchim komil, yangi iqtisodiy sheriklik dasturining tezroq qabul qilinishi ushbu yo‘nalishda yana bir amaliy qadam bo‘ladi.
Ushbu dasturni aniq vazifalar bilan to‘ldirish, o‘zaro savdo va investitsiyalarni kengaytirish bo‘yicha loyihalar portfelini shakllantirish uchun mamlakatlarimiz bosh vazir o‘rinbosarlari darajasida Savdo va investitsiyalar bo‘yicha mintaqalararo kengash ta’sis etishni taklif etaman. Uning birinchi uchrashuvini shu yilning oxiriga qadar O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyormiz.
Savdo aloqalarini rag‘batlantirish maqsadida “Raqamli belbog‘ va yo‘l” doirasida “Raqamli Ipak yo‘li” ko‘ptomonlama savdo platformasini tashkil etish tarafdorimiz.
Toshkentda reglament va standartlarni yaqinlashtirish, Xitoy talablari bo‘yicha eksport mahsulotlarini sertifikatlashtirish masalalari bilan shug‘ullanadigan Sanoat standartlashtirish va sertifikatlashtirish mintaqaviy markazini yaratishni dolzarb ahamiyatga ega, deb hisoblayman.
Biznes, yetakchi tadqiqot institutlari va muhandislik markazlarini jalb etgan holda, texnologiyalar transferi bo‘yicha alohida “yo‘l xaritasi”ni qabul qilishni taklif etaman.
Sanoat sohasidagi va infratuzilmaviy bog‘liqlikning kuchayishi mamlakatlarimizning iqtisodiy salohiyatidan samarali foydalanish imkonini beradi. Shu maqsadda “Markaziy Osiyo – Xitoy” sanoat va infratuzilmaviy belbog‘ini yaratishga qaratilgan uzoq muddatli strategiyani ishlab chiqishni taklif etaman.
Bu o‘rinda gap Xitoyning investitsiyalari, texnologik va ilmiy yechimlarini jalb etgan holda, o‘zaro bog‘liq sanoat klasterlari, texnoparklar va logistika xablari tizimini yaratish haqida bormoqda.
Bundan tashqari, energetika vazirlari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy energetika tizimlarini bog‘lash, jumladan, yuqori kuchlanishli elektr uzatish tarmoqlarini qurish bo‘yicha mega-loyihalarni amalga oshirish masalalarini diqqat bilan o‘rganishlari lozim.
Mintaqaviy ahamiyatga ega bo‘lgan yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qodir bo‘lgan samarali moliyaviy vositalarni joriy etish masalasi alohida dolzarb ahamiyat kasb etib bormoqda.
Qayd etmoqchimanki, bugungi kunda amalda bo‘lgan xalqaro mexanizmlar, hech shubhasiz, muhim rol o‘ynamoqda, ammo mintaqaning investitsiyaga bo‘lgan talabini to‘liq qoplay olmayapti.
Ekspertlarning xulosasiga ko‘ra, Markaziy Osiyoni infratuzilmaviy rivojlantirishda kapital qo‘yilmalar taqchilligi bir necha yuz milliard dollar deb baholanmoqda.
Shu munosabat bilan infratuzilmalarga oid tashabbuslarni ilgari surishda samarali platformaga aylanishi mumkin bo‘lgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” taraqqiyot jamg‘armasini ta’sis etish imkoniyatlarini ko‘rib chiqish maqsadga muvofiqdir.
Markaziy Osiyo va Xitoyning transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqligini rivojlantirish yana bir ustuvor yo‘nalish hisoblanadi. “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li qurilishi boshlanganini Yevroosiyo makonida yangi transport va tranzit kommunikatsiyalari tizimining muhim elementi, deb hisoblaymiz.
Barcha mamlakatlarimiz uchun keng imkoniyatlar ochadigan va Xitoyni mintaqamiz orqali Janubiy Osiyo bilan bog‘lash imkonini beradigan Transafg‘on temir yo‘l magistrali loyihasi amalga oshirilishining qo‘llab-quvvatlanishiga umid qilamiz.
Ushbu strategik soha istiqboliga oid umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun transport idoralarimizga dala tadqiqotlarini olib borish, logistika infratuzilmasini modernizatsiya qilish imkoniyatlarini o‘rganish, muqobil yo‘laklar bo‘yicha yuklarni tashish borasida sinov tariqasidagi loyihalarini amalga oshirish uchun ekspertlar guruhlarini shakllantirish yuzasidan topshiriq berishimiz zarur, deb hisoblayman.
Ular faoliyatining natijalari bo‘yicha keyingi uchrashuvimizgacha transport yo‘laklari va zamonaviy tranzit infratuzilmalarining yagona xaritasini shakllantirish uchun aniq va asoslangan takliflar ishlab chiqilishi lozim.
Mamlakatlarimiz barqaror taraqqiyotiga jiddiy tahdidlardan yana biri – bu iqlim o‘zgarishlari oqibatlaridir.
Ishonchim komil, mintaqada Xitoyning ilg‘or tajribasini keng joriy etish xatarlarni kamaytirish, “yashil” kun tartibi va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi chora-tadbirlar samaradorligini sezilarli darajada oshirish imkonini beradi.
Shu munosabat bilan 2030-yilgacha mo‘ljallangan “Yashil” rivojlanish dasturini qabul qilish va uni amalga oshirishga imkon qadar tezroq kirishish muhimdir.
Cho‘llanishga qarshi kurashish, degradatsiyaga uchragan yerlarni qayta tiklash, qurg‘oqchil va cho‘l hududlarda bioekologik barqarorlikni oshirish sohasida muloqot va sheriklik uchun bizning formatda Ekologik alyansni tuzishni taklif etaman.
Qayd etmoqchimanki, Xitoy tajribasi va uslubidan foydalangan holda, biz mintaqada kompleks ko‘kalamzorlashtirish va pitomniklar yaratish, biomuhandislik, biomonitoring stansiyalarini rivojlantirishni, shuningdek, ijtimoiy-ta’lim dasturlarini qamrab olgan sinov tariqasidagi loyihalarni amalga oshirishimiz mumkin.
Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlik imkoniyatlariga alohida to‘xtalishni istar edim. Aynan ushbu yo‘nalishlar bugungi kunda milliy iqtisodiyotlarning raqobatbardoshligini belgilab, uzoq muddatli o‘sishning drayveri bo‘lmoqda.
Xitoy intellektual tizimlar rivojlanishida yetakchilik qilib, ushbu yo‘nalishda an’anaviy ravishda yuqori o‘rinlarni egallab kelmoqda.
Ishonchim komilki, sun’iy intellekt va choklanmagan, transchegaraviy elektron kanallar asosida ishlaydigan katta ma’lumotlar bazalari va protsessing markazlarining O‘zaro integratsiyalashgan banklar tarmog‘ini yaratish iqtisodiy hamkorlikning barqaror raqamli infratuzilmasini shakllantirish imkonini beradi.
Asosiy energetika va transport yo‘nalishlari bo‘ylab “Markaziy Osiyo – Xitoy” optik tolali aloqa tarmog‘ining raqamli trassasini barpo etish zarur, deb hisoblaymiz.
Bu onlayn savdo, “aqlli” logistika, bulutli texnologiyalar va sun’iy intellekt – Sian deklaratsiyasida o‘z ifodasini topgan raqamli kun tartibining barcha yo‘nalishlarini yanada rivojlantirish uchun asos yaratadi.
Xalqlarimizning bir-birining madaniyatini o‘zaro boyitish va yaqinlashishga bo‘lgan umumiy intilishi – bu bizning bebaho boyligimizdir. Madaniyatlar rang-barangligini hurmat qilish tamoyiliga tayangan holda, bizning hamkorligimiz millionlab insonlar uchun madaniy almashuv yo‘lida yangi imkoniyatlarni ochmoqda.
Bugun qabul qilinayotgan O‘zaro tashriflarni yengillashtirish bo‘yicha tashabbus va Madaniy-gumanitar tadbirlar dasturi aynan shu maqsadlarga qaratilgan.
“Ipak yo‘li madaniy merosi” yagona raqamli portalini yaratishni taklif etamiz.
U Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoyning tarixiy-madaniy resurslarini, ulardan tadqiqotchilar, talabalar, sayyohlar va kreativ sanoat vakillarining foydalanishiga imkon bergan holda, birlashtiradi.
Professional ta’lim sohasida hamkorlik dasturlarini ishlab chiqish, universitetlar rektorlari forumlarini o‘tkazish, ilmiy akademiyalar va ilmiy-tadqiqot markazlari rahbarlari uchrashuvlarini tashkil etish orqali umumiy ilmiy-ta’lim platformalarini shakllantirish maqsadga muvofiq.
Xavfsizlik sohasidagi hamkorlik hal qiluvchi ustuvor yo‘nalishlardan biri bo‘lib qolishi kerak. Maxsus xizmatlar va xavfsizlik kengashlari yo‘nalishida terrorizm, ekstremizm, radikalizm, narkotrafik, noqonuniy migratsiya va kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish bo‘yicha axborot almashishning ko‘ptomonlama ishchi mexanizmlarini yo‘lga qo‘yishni taklif etaman.
Biz uchun nafaqat qo‘shni, balki umumiy tarixiy-madaniy va iqtisodiy makonimizning ajralmas qismi bo‘lgan Afg‘oniston muammolariga xalqaro hamjamiyat e’tiborining pasayishi jiddiy tashvish uyg‘otmoqda.
Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlari Afg‘onistonning hamkorlik bo‘yicha boy tajribaga ega bo‘lgan an’anaviy sheriklari sifatida uning qayta tiklanishi va mintaqaviy integratsiya jarayonlariga jalb etilishiga ko‘maklashish uchun barcha imkoniyatlarga ega, deb hisoblayman.
Shu munosabat bilan formatimiz doirasida ushbu masalalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha yuqori darajadagi guruh ta’sis etishni va uning uchrashuvini Afg‘oniston vakillari ishtirokida chegaradosh Termizda o‘tkazishni taklif etaman.
Fursatdan foydalanib, Xitoy Xalq Respublikasi vakili Sun Veydun janoblariga muloqotimizning doimiy faoliyat yurituvchi Kotibiyati bosh kotibi lavozimidagi faoliyatida muvaffaqiyatlar tilayman.
So‘zimning yakunida O‘zbekiston ochiq muloqotga, “Markaziy Osiyo – Xitoy” formatidagi pragmatik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirishga sodiq ekanini ta’kidlayman. Ishonchim komilki, bunday sheriklik mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi va ravnaqiga xizmat qiladi.

Выступление Шавката Мирзиёева на втором саммите «Центральная Азия – Китай»
Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Казахстана уважаемого Касым-Жомарта Кемелевича Токаева за теплый прием и организацию на высоком уровне второго саммита «Центральная Азия – Китай».
Благодарю Председателя Китайской Народной Республики уважаемого господина Си Цзиньпина за твердую приверженность укреплению дружбы и сотрудничества с государствами региона.
Полностью поддерживаю ваши слова о том, что «Китай и страны Центральной Азии связывают многовековые узы дружбы и партнёрства, основанные на взаимном уважении, взаимном доверии и взаимной выручке, стремлении к сближению и развитию высококачественного сотрудничества».
Хочу также присоединиться к сердечным поздравлениям и пожеланиям в ваш адрес в связи с недавно прошедшим днем рождения.
Поддерживаю повестку дня сегодняшней встречи и подготовленные документы, включая Астанинскую декларацию.
Приветствую запуск совместных центров по предупреждению опустынивания, сотрудничеству в области образования, борьбе с бедностью, а также платформы бесперебойной торговли Центральной Азии и Китая. Несомненно, эти механизмы будут способствовать расширению практического взаимодействия между нашими странами. Узбекистан намерен активно участвовать в организации и развитии их деятельности.
Как гласит китайская мудрость: «Тот, кто идет вперед вместе с друзьями, добьется большего».
После нашего первого исторического саммита в Сиане мы достигли серьезных результатов. Как было уже отмечено, создан Секретариат, который призван обеспечить многоуровневую координацию сотрудничества.
Действуют эффективные механизмы встреч и совещаний министров и экспертов по разным направлениям, формируется договорно-правовая база полномасштабного сотрудничества.
Анализ показывает рост совокупного товарооборота стран Центральной Азии с Китаем. В текущем году он достигнет отметки в 100 миллиардов долларов. А количество совместных предприятий и проектов превысит 10 тысяч.
На наш взгляд, развитию сотрудничества в этом формате способствуют, с одной стороны, процессы глубинной трансформации в самой Центральной Азии, которая превратилась в пространство доверия, добрососедства и партнерства. С другой – это неуклонная приверженность руководства Китая развитию дружественных отношений с соседними государствами и продвижению глобальной концепции «Пояса и пути».
В этой связи хотел бы изложить наше видение дальнейшего развития многостороннего сотрудничества.
Нынешняя встреча проходит в условиях заметного ухудшения международной обстановки.
Разрушительные конфликты набирают новую силу, усиливается взаимное недоверие между глобальными и региональными державами. Нарастание соперничества ведет к обострению напряженности, появлению новых вызовов и угроз безопасности и устойчивого развития.
Считаем неоправданным и недопустимым использование силовых методов для решения спорных международных вопросов и конфликтных проблем.
Полностью согласен с Вашими словами, уважаемый Председатель Си Цзиньпин, что в проходящих конфликтах и войнах не будет победителей.
Убежден, что все споры и разногласия должны решаться исключительно путем дипломатических усилий – за столом переговоров, на основе принципа уважения суверенитета, норм международного права и устава Организации Объединенных Наций.
Следует отметить, что в таких непредсказуемых условиях возрастают значение и роль региональных механизмов, способных консолидировать страны для обеспечения более устойчивой системы международных отношений.
В этой связи считаю историческим событием принятие сегодня Договора о вечном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве между нашими странами. Этот документ станет общим вкладом в обеспечение региональной стабильности. В развитие Договора важно принять Концепцию нашего долгосрочного партнерства с включением в нее конкретных механизмов и проектов.
Торговое, инвестиционное и технологическое партнерство выступает мощным локомотивом в реализации стратегий социально-экономического развития всех стран Центральной Азии.
Приведу лишь один пример. На основе передового опыта Китая в нашей стране реализованы десятки крупных проектов, направленные на развитие индустриального потенциала и социальной инфраструктуры, создание рабочих мест в регионах страны.
Подчеркну: сопряжение растущего потенциала стран Центральной Азии и индустриального лидерства Китая должно привести к образованию общего пространства больших возможностей с эффективными механизмами обмена знаниями и трансфера технологий.
Уверен, что скорейшее принятие Программы нового экономического партнерства станет еще одним практическим шагом в данном направлении. Для наполнения данной Программы конкретикой, формирования портфеля проектов по расширению взаимной торговли и инвестиций предлагаем учредить Межрегиональный совет по торговле и инвестициям на уровне заместителей премьер-министров наших стран. Первую встречу готовы провести в Узбекистане до конца этого года.
В целях стимулирования торговых связей выступаем за организацию многосторонней торговой платформы «Электронный Шелковый путь» в рамках «Цифрового Пояса и пути».
Актуальным считаю создание Регионального центра промышленной стандартизации и сертификации в Ташкенте, который будет заниматься вопросами сближения регламентов и стандартов, сертификацией экспортной продукции по китайским требованиям.
Предлагаю также принять отдельную «дорожную карту» трансфера технологий с вовлечением бизнеса, ведущих исследовательских институтов и инженерных центров.
Эффективному раскрытию экономического потенциала наших стран будет способствовать усиление индустриальной и инфраструктурной взаимосвязанности.
В этих целях предлагаю разработать долгосрочную стратегию «Индустриальный и инфраструктурный пояс «Центральная Азия – Китай». Речь идет о создании системы взаимосвязанных промышленных кластеров, технопарков и логистических хабов с привлечением китайских инвестиций, технологических и научных решений.
Кроме того, министрам энергетики следует внимательно изучить вопросы сопряжения энергетических систем стран Центральной Азии и Китая, включая реализацию мегапроекта строительства высоковольтной линии электропередачи.
Особую актуальность приобретает вопрос внедрения эффективных финансовых инструментов, способных поддерживать крупные проекты регионального значения. Отмечу, что действующие сегодня международные механизмы, несомненно, играют важную роль, однако полностью не покрывают инвестиционные потребности региона. По оценкам экспертов, дефицит капиталовложений в инфраструктурное развитие Центральной Азии исчисляется сотнями миллиардов долларов.
В этой связи представляется целесообразным рассмотреть возможность учреждения Фонда развития «Центральная Азия – Китай», который мог бы стать эффективной платформой для продвижения инфраструктурных инициатив.
Другим приоритетным направлением является развитие транспортной взаимосвязанности Центральной Азии и Китая.
Считаем, что запуск строительства железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан является важным элементом новой системы транспортных и транзитных коммуникаций на Евразийском пространстве.
Надеемся на поддержку реализации проекта Трансафганской железнодорожной магистрали, который откроет широкие возможности для всех наших стран и позволит соединить Китай через наш регион с Южной Азией.
В интересах выработки общего видения перспектив в этой стратегической сфере считаю необходимым поручить нашим транспортным ведомствам сформировать экспертные группы для проведения полевых исследований, изучения возможностей модернизации логистической инфраструктуры и реализации пилотных проектов транспортировки грузов по альтернативным коридорам.
По результатам их работы к нашей следующей встрече должны быть выработаны конкретные и обоснованные предложения для формирования единой карты транспортных коридоров и современной транзитной инфраструктуры.
Один из серьезных вызовов устойчивому развитию всех наших стран – это последствия климатических изменений.
Убежден, что широкое внедрение передового китайского опыта в регионе позволит снизить риски и значительно повысить эффективность мер в сфере «зеленой» повестки и охраны окружающей среды.
В этой связи важно ускорить принятие и как можно скорее приступить к реализации Программы «зеленого» развития до 2030 года.
Предлагаем также учредить Экологический альянс в нашем формате для диалога и партнерства в сфере борьбы с опустыниванием, восстановления деградированных земель, повышения биоэкологической устойчивости в засушливых и пустынных зонах.
Отмечу, что, используя китайский опыт и методологию, мы можем реализовать пилотные проекты в регионе, включающие комплексное озеленение и создание питомников, развитие биоинженерии, станций биомониторинга, а также социально-образовательные программы.
Отдельно хотел бы остановиться на возможностях сотрудничества в области искусственного интеллекта и цифровых технологий. Именно эти направления сегодня выступают драйверами долгосрочного роста, определяя конкурентоспособность национальных экономик.
Китай традиционно занимает ведущие позиции в этом направлении, лидируя в развитии интеллектуальных систем. Убежден, что создание Сети взаимно интегрированных банков больших данных и процессинговых центров, действующих на основе искусственного интеллекта и бесшовных, трансграничных электронных каналов, позволит сформировать устойчивую цифровую инфраструктуру экономического взаимодействия.
Считаем также востребованным строительство Цифровой трассы волоконно-оптической линии связи «Центральная Азия – Китай» вдоль основных энергетических и транспортных маршрутов.
Это создаст основу для дальнейшего продвижения онлайн-торговли, «умной» логистики, облачных технологий и искусственного интеллекта – всех направлений цифровой повестки, закрепленных в Сианьской декларации.
Наш бесценный актив – это общее стремление к взаимообогащению культур и сближению наших народов. Именно на эти цели направлены принимаемые сегодня Инициатива по облегчению взаимных поездок и Программа культурно-гуманитарных мероприятий.
Опираясь на принцип уважения многообразия культур, наше сотрудничество открывает миллионам людей новые возможности межкультурного обмена.
Предлагаем создать единый цифровой портал «Культурное наследие Шелкового пути». Он объединит историко-культурные ресурсы стран Центральной Азии и Китая с доступом к нему исследователей, студентов, туристов и представителей креативной индустрии.
Целесообразно также формирование общей научно-образовательной платформы посредством разработки программы сотрудничества в области профессионального образования, проведения форумов ректоров университетов, встреч руководителей академий наук и научно-исследовательских центров.
Среди ключевых приоритетов должно оставаться взаимодействие в сфере безопасности. Предлагаю запустить рабочие многосторонние механизмы обмена информацией по линии специальных служб и советов безопасности в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, наркотрафиком, незаконной миграцией и киберпреступностью.
Серьезную обеспокоенность вызывает снижение внимания международного сообщества к проблемам Афганистана, который для нас – не просто сосед, а неотъемлемая часть общего историко-культурного и экономического пространства.
Считаю, что Китай и страны Центральной Азии как традиционные партнеры Афганистана с богатым опытом взаимодействия имеют все возможности для содействия его восстановлению и вовлечению в региональные интеграционные процессы. В этой связи предлагаем в рамках нашего формата учредить Группу высокого уровня по рассмотрению данных вопросов и провести ее встречу в приграничном Термезе с участием представителей Афганистана.
Пользуясь случаем, хочу пожелать успехов представителю Китайской Народной Республики господину Сунь Вэйдуну на посту генерального секретаря постоянно действующего Секретариата нашего диалога.
В завершение своего выступления подчеркну: Узбекистан привержен открытому диалогу, расширению прагматичного и взаимовыгодного сотрудничества в формате «Центральная Азия – Китай».