Polsha Seymi spikeri o‘rinbosari Kshishtof Bosak bilan navbatdagi uchrashuv o‘tkazildi
Polsha Seymi spikeri o‘rinbosari Kshishtof Bosak bilan O‘zbekiston delegatsiyasining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuv doirasida ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash va hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Polsha parlamentlari o‘rtasidagi siyosiy muloqotni yanada faollashtirish, qonun chiqaruvchi organlar o‘rtasida tajriba almashishni kengaytirish, parlamentlararo aloqalarni institutsional darajada rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi. Tomonlar ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlash uchun parlament diplomatiyasining muhim vosita ekanligini qayd etdilar.
Shuningdek, uchrashuvda savdo-iqtisodiy hamkorlikning holati atroflicha ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston va Polsha o‘rtasidagi savdo hajmini oshirish, transport-logistika yo‘nalishlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, sanoat va ishlab chiqarish sohalarida sheriklikni chuqurlashtirish bo‘yicha fikr almashildi.
Ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasida bevosita aloqalarni rivojlantirish, qo‘shma korxonalar tashkil etish, texnologik hamkorlikni yo‘lga qo‘yish hamda savdo-sotiq uchun qulay infratuzilma yaratish muhim ekani alohida ta’kidlandi. Uchrashuv yakunida tomonlar mavjud imkoniyatlardan to‘liq foydalanish va amaliy natijalarga erishish maqsadida muloqotlarni davom ettirishga kelishib oldilar.

The next meeting was held with the Deputy Speaker of the Polish Sejm, Krzysztof Bosak
The Uzbek delegation held the next meeting with Krzysztof Bosak, Deputy Speaker of the Polish Sejm. During the meeting, issues of strengthening friendly relations between the two countries and further developing cooperation were discussed.
During the negotiations, the necessity to activate political dialogue between the parliaments of Uzbekistan and Poland, expand experience exchange between legislative bodies, and institutionally develop inter-parliamentary relations was emphasized. The parties noted that parliamentary diplomacy is an important tool for strengthening bilateral relations.
Additionally, the meeting thoroughly reviewed the state of trade and economic cooperation. Discussions were held on increasing trade volumes between Uzbekistan and Poland, implementing joint projects in transport logistics, and deepening partnerships in industry and manufacturing.
Special attention was given to developing direct connections between entrepreneurs of both countries, establishing joint ventures, establishing technological cooperation, and creating a favorable infrastructure for trade and economic activities. At the conclusion of the meeting, the parties agreed to continue dialogue to fully utilize existing opportunities and achieve practical results.