Ўзбекистон ва Польша иқтисодий муносабатларни ривожлантиради
Онлайн музокаралар Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзоқов билан Польша Бош вазири ўринбосари, тараққиёт вазири Я.Эмилевич ўртасида бўлиб ўтди.
Суҳбат чоғида пандемия шароитида савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш ва уни ривожлантиришнинг аниқ босқичлари муҳокама қилинди.
Икки томонлама савдо ҳажми сезиларли равишда ошди, жумладан, пандемияга қарамасдан унинг ҳажми 2020 йил I чорагида 31 фоизга ортди. Бироқ, ушбу кўрсаткич икки мамлакат мавжуд имкониятларини тўлиқ акс эттирмайди.
Мулоқотда сармоявий ҳамкорлик учун имкониятлардан самарали фойдаланиш зарурлиги қайд этилди ва ушбу масалани идоралараро даражада муҳокама қилишига умид билдирилди.
Бундан ташқари, Тошкент шаҳрида Польшанинг "Irimed" компанияси билан ҳамкорликда замонавий Европа кардиология клиникасини қурилиши, Андижон вилоятида Польша «Collegium Humanum» менежмент университети филиалини очилиши, Лодзь шаҳрида (Польша) ўзбек тўқимачилик савдо уйини ташкил этиш каби лойиҳаларни амалга оширишни жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Икки томонлама савдо алоқаларини янада фаоллаштириш ва диверсификация қилиш, шунингдек, Польша сармоядорларининг Ўзбекистондаги фаолиятини кенгайтириш мақсадида пандемиядан кейин Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ўтказиш таклиф қилинди.
Онлайн учрашувда, шунингдек, Ўзбекистон аграр сектори ва инфратузилмасини модернизация қилиш учун имтиёзли кредит ажратиш, польшалик сармоядорлар томонидан қишлоқ хўжалиги, таълим, соғлиқни сақлаш соҳаларида лойиҳаларни амалга ошириш, ҳамкор мамлакатда Ўзбекистон савдо уйини очиш каби долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Польша Бош вазири ўринбосари коронавирус инфекциясига қарши курашда ва пандемиянинг Ўзбекистон иқтисодиётига салбий таъсирини бартараф этишда Ўзбекистон раҳбарияти томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар самарадорлигини юқори баҳолади. У мамлакатларимиз ўртасидаги савдо-иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш учун бор имкониятини ишга солишини таъкидлади.
Шунингдек, қишлоқ хўжалиги ва уй-жой коммунал хўжалиги инфраструктурасини модернизация қилиш учун Польша ҳукуматининг 50 миллион доллар миқдоридаги имтиёзли кредит линиялари ажратиш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
– Юқори сифатли, халқаро андозаларга мос келадиган, ишлаб чиқариш ва транспорт харажатлари камайгани сабабли Ўзбекистон матолари Европа билан осон рақобатлаша олади, – деди Й. Эмилевич. – Шу боис Польша Европа Иттифоқи ҳудудида ўзбек тўқимачилик маҳсулотларини импорт қилиш бўйича етакчи мамлакат ҳисобланади.
Музокаралар якунида томонлар пандемиядан сўнг қишлоқ хўжалиги соҳасида ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон – Польша ишчи гуруҳининг биринчи йиғилишини ўтказишга келишиб олди.
Я.Эмилевич Жаҳон савдо ташкилотига киришда, кенгайтирилган шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим лойиҳасини тасдиқлашда, шунингдек, «ГСП +» тизимидан фойда олувчи мамлакат мақомини олишда Ўзбекистонни қўллаб-қувватлашга тайёр эканини билдирди.
Томонлар эришилган келишувлар бажарилишини назорат қилиш мақсадида мунтазам равишда, шу жумладан икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари даражасида мулоқотлар олиб боришга келишиб олди.

Узбекистан и Польша готовы и впредь развивать экономические связи
Состоялись онлайн-переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли С.Умурзакова с заместителем Премьер-министра – министром развития Польши Я.Эмилевич.
В ходе беседы предметно обсуждены пути активизации двустороннего торгово-экономического сотрудничества в условиях пандемии, а также конкретные шаги по его развитию.
Отмечен рост двустороннего товарооборота, объемы которого в I квартале 2020 года повысились на 31 процент несмотря на пандемию. Однако, подчеркивалось, что этот показатель не в полной мере отражает возможности, имеющиеся у двух стран. Стороны констатировали наличие большого потенциала для инвестиционного сотрудничества и выразили надежду на дальнейшее обсуждение данного вопроса в межведомственном формате.
В целях кардинального увеличения и диверсификации двусторонней торговли, а также расширения деятельности польских инвесторов в Узбекистане предложено провести очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству по окончании пандемии.
В рамках встречи также обсуждались вопросы льготного кредитования модернизации сельскохозяйственной отрасли и инфраструктуры Узбекистана, ход реализации польскими инвесторами проектов в сферах сельского хозяйства, образования, здравоохранения, открытия филиала польского университета менеджмента «Collegium Humanum» в Андижанской области, Торгового дома Узбекистана в польском городе Лодзь и другие актуальные темы.
Отдельно были рассмотрены вопросы финансово-технического сотрудничества – будет ускорена работа по выделению льготных кредитных линий Правительства Польши в размере $50 миллионов для модернизации сельского хозяйства и жилищно-коммунальной инфраструктуры.
Заместитель Премьер-министра Польши высоко оценила эффективность предпринимаемых руководством Узбекистана мер в борьбе с коронавирусной инфекцией и в устранении негативного воздействия пандемии на секторы узбекской экономики. Она заверила, что предпримет все усилия, направленные на укрепление и развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между нашими странами.
«Узбекский текстиль может легко составить конкуренцию европейскому, благодаря высокому качеству, соответствию международным стандартам, а также меньшим затратам на производство и транспортировку. Поэтому Польша является ведущей страной в Евросоюзе по потреблению узбекской текстильной продукции», - сказала Я.Эмилевич.
По итогам переговоров стороны договорились провести первое заседание Узбекско-Польской рабочей группы по сотрудничеству в области сельского хозяйства сразу после окончания пандемии.
Польский вице-премьер также выразила готовность оказать поддержку Узбекистану в рамках вступления республики в ВТО, согласования проекта Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве, а также получения статуса страны-бенефициара системы «ГСП+». Была подтверждена готовность предоставить содействие польских экспертов в процессе присоединения Узбекистана к ВТО.
Стороны договорились о поддержании регулярного диалога, в том числе на уровне ответственных министерств и ведомств двух стран в целях мониторинга хода исполнения достигнутых соглашений.