Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларининг тадбиркорларини қўллаб-қувватлаш бўйича фавқулодда чораларни амалга оширишни бориши кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 28 апрель - 2 май кунлари Ҳудуд ва тармоқларда экспорт салоҳиятини ривожлантириш бўйича Республика комиссияси Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларига ташриф буюриб, ушбу вилоятлардаги тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш бўйича, Комиссиянинг олдинги ташрифларида берган, фавқулодда чораларни амалга ошириш топшириқлари ижросининг мониторингини ўтказди.
Таҳлил давомида вазирликлар, идоралар, тижорат банклари, маҳаллий ҳокимият органлари ва чет эллардаги дипломатик ваколатхоналарнинг масъул раҳбарлари томонидан тадбиркорларнинг мавжуд муаммоларини ҳал қилиш бўйича амалга оширган чора-тадбирлари, уларнинг ўз вақтида бажарилиши, шунингдек, ушбу ҳудудлардаги тадбиркорлик субъектларнинг ишлаб чиқариш ва ташқи савдо фаолиятини узлуксиз таъминланишини қамраб олган якуний натижа синчковлик билан ўрганилди.
Инвестиция лойиҳаларни амалга ошираётган 1777 нафар тадбиркорнинг фаолиятининг мониторинги амалга оширилиб, уларнинг 705 таси коронавирус инфекциясининг тарқалиши оқибатида ишлаб чиқариш ва ташқи савдода муаммоларга дуч келганлиги аниқланди. Улардан 247 та ҳолатда мавжуд кредитлар бўйича 494,7 млрд. сум миқдоридаги фоиз тўловлари муддатини узайтириш зарурати, 194 та ҳолатда айланма маблағларни тўлдириш учун 630,1 млрд. сум миқдорида қўшимча кредит ресурсларини ажратиш зарурати, 72 та ҳалат ер майдонлари, бўш бино ва иншоотларни ажратиш, 55 та ҳолат етказиб беришда кечикишиш ва ишлаб чиқариш ускуналарини ўрнатиш, 39 та ҳолатда муҳандислик коммуникацияларига уланиш зарурати, 31 та ҳолатда технологик ускуналарни ўрнатиш учун хорижий мутахассисларни Ўзбекистонга юбориш билан боғлиқ масалалардир. Юқоридаги барча муаммолар тегишли вазирликлар, идоралар, маҳаллий ҳокимият органлари, тижорат банклари ва хориждаги дипломатик ваколатхоналар раҳбарларининг саъй-ҳаракатлари билан ҳал қилинди.
Шунингдек, 671 та экспортчи корхоналар фаолияти таҳлили ўтказилиб, унинг якунида 257 та муаммоли масалалар аниқланди: 113 та тадбиркор айланма маблағларни тўлдириш учун 494,7 млрд. сум миқдорида қўшимча кредит ресурсларини ажратиш зарурати, 56 таси - мавжуд кредитлар бўйича 936 млрд. сум миқдоридаги фоиз тўловлари муддатини узайтириш, 21 таси - халқаро сертификатларни олиш, 14 таси - илгари ҳисобланган ҚҚСни 83,9 млрд. сум миқдорида тезроқ қайтариш зарурати, 13 таси – инфратузилма ва муҳандислик коммуникацияларига уланиш билан боғлиқ муаммоларга дуч келдилар.
Комиссия фаолияти давомида тадбиркорларнинг барқарор ишлаб чиқариш ва экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлашга йўналтирилган самарали ностандарт ечимлар ишлаб чиқилиб амалга оширилди. Республика ҳудудларидан, шу жумладан, Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларидан Хитой, Россия, Корея, Бирлашган Араб Амирликлари, Буюк Британия ва бошқа мамлакатларга маҳаллий мева ва сабзавотларни етказиб бериш учун мунтазам ҳаво транспорти тизими яратилди. Шунингдек, замонавий совутиш ускуналари билан жиҳозланган корхоналарда қўшимча омборхоналар ва уларни жиҳозлашни жадаллаштириш орқали янги мева ва сабзавотларни сақлаш қувватини ошириш бўйича дастур ишлаб чиқилиб ишга туширилди. Коронавирус пандемияси билан боғлиқ ташқи иқтисодий омиллар натижасида шаклланган табиий газнинг ортиқча миқдорини ҳозирги вақтда узлуксиз газ таъминоти - қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, тўқимачилик корхоналари ва иссиқхона хўжаликлари ишлаб чиқаришда ўткир эҳтиёжга дуч келаётганлар маҳаллий корхоналарнинг ишлаб чиқариш эҳтиёжларига қайта тақсимлаш чоралари ишлаб чиқилди ва ҳисоби амалга оширилиди.
Олиб борилган иш якунига кўра, Комиссия раҳбарияти масъул тузилмаларнинг келишилган ҳаракатлари орқали пайдо бўлган муаммолар ва уларнинг ечимига тезкор жавоб бериш учун тадбиркорлар ва экспортчилар билан доимий ўзаро таъсир механизмини жорий этиш зарурлигини таъкидладилар. Вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ва чет эллардаги дипломатик ваколатхоналар раҳбарларига Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлардаги тадбиркорлар билан кейинчаликда иш олиб бориш бўйича аниқ топшириқлар берилди.

The progress of emergency measures to support entrepreneurs of Andijan, Namangan and Fergana regions
Within a period from April 28 to May 2 this year, the Republican Commission for Export Potential Development in regions and industries visited Andijan, Namangan and Fergana regions. It implemented a monitoring of progress in instructions on emergency support of entrepreneurs of these regions provided during previous visits of the Commissions.
The analysis comprehensively examined measures taken by responsible heads of ministries, departments, commercial banks, local authorities and diplomatic missions abroad to address existing concerns of entrepreneurs, timeliness of their effectuation, as well as the result, which involves uninterrupted production, and foreign trade of business entities in these regions.
The members of the Commission monitored operation of 1,777 entrepreneurs implementing investment projects, where 705 ones faced problems in production and foreign trade due to consequences of coronavirus infection. Therefrom, 247 entrepreneurs required extension of interest payments amounted to UZS 494.7 billion on available loans, 194 – needed additional lending resources amounted to UZS 630.1 billion to replenish working capital, 72 – required land plots, buildings and structures, 55 entrepreneurs faced delays in the supply and installation of production equipment, 39 – needed engineering services, 31 – faced problems in sending foreign specialists to Uzbekistan to install production machinery. The heads of relevant ministries, departments, local authorities, commercial banks and diplomatic missions abroad put efforts to resolve the above concerns.
There also was an analysis of 671 exporting enterprises, which identified 257 pressing concerns: 113 entrepreneurs needed additional lending resources amounted to UZS 494.7 billion to replenish working capital, 56 – required extension of interest payments amounted to UZS 936 billion on existing loans, 21 - experienced difficulties in obtaining international certificates, 14 – required accelerated reimbursement of previously accrued VAT amounted to UZS 83.9 billion, and 13 – faced problems with connection to engineering services.
The Commission also developed and implemented effective non-standard solutions supporting stable production and export activities of entrepreneurs. Regular air-freight operations were established to supply domestic fruits and vegetables from the regions of the Republic, including Andijan, Namangan and Fergana regions to China, Russia, Korea, the United Arab Emirates, Great Britain and other countries. The Commission also developed and launched a program to expand holding capacity for fresh fruits and vegetables through acceleration of construction of additional storage facilities and installation of modern refrigeration equipment. It calculated and elaborated measures to redistribute the excess of natural gas generated due to external economic factors associated with the coronavirus pandemic to the production needs of existing domestic enterprises that currently face an urgent need for uninterrupted gas supply, i.e. manufacture of construction materials, textile enterprises and greenhouses.
Following the work, the Commission emphasized the need to adopt scheme ща continuous interaction with entrepreneurs and exporters to quickly respond to emerging concerns via coordinated operation of responsible structures. Heads of ministries, departments, industry associations, commercial banks and diplomatic missions abroad received targeted instructions for further work with entrepreneurs of Andijan, Namangan and Fergana regions.