Ўзбекистон синовларни муваффақиятли енгиб ўтмоқда – хитойлик мутахассислар
Яқинда Бухоро ва Сирдарё вилоятларида кузатилган табиий офатни бартараф этиш бўйича олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар хитойлик мутахассислар диққат марказида, дея хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Фикримизни қуйида келтирилаётган экспертлар муносабатлари ҳам тасдиқлайди.
Хитой Ижтимоий фанлар академиясининг Россия, Шарқий Европа ва Марказий Осиё институти директори Сунь Чжуанчжи “Дунё” АА мухбири билан суҳбатда Ўзбекистон Республика Президенти табиий офат юз берган ҳудудларга шахсан ташриф буюргани, қутқарув-тиклаш ишларини ташкил қилгани одамларнинг давлатга бўлган ишончини мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлади.
Мутахассиснинг сўзларига кўра, қисқа вақт ичида ҳудудларни тозалаш ва одамларни эвакуация қилиш, жойларда қайта тиклаш ишлари, турар-жой биноларини қуриш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Сунь Чжуанчжи, шунингдек, самарали саъй-ҳаракатлар туфайли Ўзбекистон Соvid-19 эпидемияси, табиий офатлар ва Сардобадаги тошқин оқибатлари билан боғлиқ қийинчиликларни енгиб ўтишига ишонч билдирди.
Хитой замонавий халқаро муносабатлар академиясининг Марказий Осиё институти эксперти Ван Минчанга кўра, глобал иқтисодиётни деярли фалаж қилган пандемия пайтида Бухоро ва Сирдарё вилоятларидаги воқеалар Ўзбекистон учун ҳақиқий синовга айланди.
– Ўзбекистон қатор кутилмаган синовларга дуч келди, –
дейди у. – Бироқ, давлат томонидан амалга оширилган тезкор чоралар, хусусан, яккалаш тартиби юқори самаралар бериб, соғлиқни сақлаш тизими ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, шунингдек, ўзбек халқи бирдамлигини намойиш этди.
Ўзбекистоннинг барча даражадаги давлат тузилмалари, шу жумладан маҳалла фуқароларининг ўзини ўзи бошқариш органлари кутилмаган қийинчиликларга дош бера олиш қобилиятини намойиш этди. Бу халқаро ҳамжамият томонидан ҳам тан олинган.
Шу билан бирга, хитойлик эксперт Ўзбекистонда 2016 йилда бошланган ислоҳотларга алоҳида эътибор берди. Унинг сўзларига кўра, ислоҳотлар натижалари эпидемия, табиий офатлар ва ишлаб чиқаришдаги бугунги вазиятнинг салбий оқибатларини камайтиришга имкон бермоқда.
Ванг Мингчангнинг фикрича, қисқа вақт ичида амалга оширилган маъмурий ислоҳотлар давлат бошқаруви тизими самарадорлигини сезиларли даражада ошириб, барча даражадаги раҳбарларнинг жавобгарликни ҳис қилишига ёрдам берди.
«Бу Ўзбекистоннинг Марказий Осиёдаги ўзига хос ютуғи ва афзаллиги бўлиб, мамлакат ва минтақада сиёсий барқарорликни таъминлашга хизмат қилади», деди у.

Узбекистан эффективно преодолевает испытания - китайские эксперты
Ситуация, сложившаяся в Бухарской и Сырдарьинской областях в следствии стихийных бедствий, находится в фокусе внимания китайских экспертов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Об этом свидетельствуют комментарии аналитиков, представленные ниже.
Так, директор Института России, Восточной Европы и Центральной Азии Китайской академии общественных наук Сунь Чжуанчжи, констатируя тот факт, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев лично посетил районы бедствия и находился там, руководя спасательными и восстановительными работами, способствовали укреплению доверия народа к власти.
По мнению эксперта, благодаря личному присутствию главы государства, его круглосуточному нахождению на местах, встречам с людьми, удалось за весьма короткие сроки выполнить масштабную работу по расчистке местностей и эвакуации людей, началу восстановительных работ и строительства жилых объектов.
Сунь Чжуанчжи выразил уверенность, что благодаря эффективным усилиям Узбекистан преодолеет испытания и трудности, связанные с эпидемией COVID-19, стихийными бедствиями и последствиями наводнения в Сардобинском районе.
Эксперт Института Центральной Азии Китайской академии современных международных отношений Ван Минчан считает, что в условиях глобальной пандемии, которая фактически парализовала мировую экономику и торговлю, стихийные бедствия в Бухарской и Сырдарьинской областях стали настоящим тестом на прочность для страны.
«Узбекистан столкнулся с серией неожиданных испытаний, - отмечает он. – Однако, предпринятые оперативные меры показали высокий уровень эффективности государственной системы, системы общественного здравоохранения, самоконтроля граждан, режима изоляции, а также сплоченности и солидарности узбекского народа. Государственные структуры Узбекистана на всех уровнях, включая органы самоуправления – махалли, продемонстрировали свою способность противостоять неожиданным вызовам. Это признается во всем международном сообществе».
Вместе с тем китайский эксперт придает особое значение реформам в Узбекистане, начатым в 2016 году. По его убеждению, их результаты позволили уменьшить масштабы негативных последствий эпидемии, стихийных бедствий и техногенных происшествий.
Ван Минчан полагает, что проведенные за короткий срок административные реформы способствовали существенному повышению эффективности системы государственного управления и чувства ответственности руководителей всех уровней. «Это является отличительной чертой и преимуществом Узбекистана в Центральной Азии, которое обеспечивает политическую стабильность в стране и регионе в целом», - заявил он.