“Бошқа қайғу бўлмайди” – «Bukharian Times»да мақола чоп этилди
АҚШда нашр этиладиган «Bukharian Times» газетасида Ўзбекистонда содир бўлган табиий офатларга бағишланган «Бошқа қайғу бўлмайди» сарлавҳали мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Газета бош муҳаррири Р.Некталов қаламига мансуб мақолада Бухоро ва Сирдарё вилоятларида юз берган табиий офатлар ҳақида батафсил маълумот берилган. Шунингдек, муаллиф Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигидаги Ўзбекистон халқи ушбу қийинчиликларни енгиб ўтишига ишонишини таъкидлайди.
– Ўзбекистонда коронавирус пандемияси оқибатларига қарши муваффақиятли кураш олиб борилиши ва барча хизматларнинг санитария-эпидемиология стандартларига мувофиқ ташкил этилиши натижасида юз минглаб инсонлар ҳаёти сақлаб қолинди. Шу кунларда Америкадаги ватандошларимиз ҳам табиий офат оқибатларини бошдан кечирган Сирдарё аҳлини биргаликда қўллаб-қувватлашлари керак, – деб ёзади журналист.
«Bukharian Times» газетаси бош муҳаррири Р.Некталов «Дунё» АА мухбирига берган интервьюсида мақола нашр этилгандан сўнг бир қатор ўзбекистонлик танишлари унга қўнғироқ қилишганини ва ўзбек халқи учун жуда қийин бўлган даврда қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик сўзларини изҳор қилганини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Ўзбекистонни ватан деб билувчи Америка фуқаролари содир бўлган воқеадан қайғуда эканини ва Сирдарё аҳлига ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирган.

«Bukharian Times»: Чужого горя не бывает
В газете «Bukharian Times» опубликована статья под заголовком «Чужого горя не бывает», посвященная последним событиям в Узбекистане, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Автор материала - главный редактор газеты Р.Некталов. Рассказывая о случившихся в нашей стране стихийных бедствиях – урагане в Бухаре и наводнении в Сырдарьинской области, он подчеркивает свою уверенность в том, что узбекский народ во главе с Президентом Шавкатом Мирзиёевым, справятся с этими вызовами.
«Об этом свидетельствует успешная борьба с последствиями пандемии коронавируса, когда была организована четкая работа всех служб, действовавших в соответствии с санитарно-эпидемиологическими стандартами, огородила сотни тысяч узбекистанцев от гибели. В эти дни нашим соотечественникам в Америке тоже надо сплотиться, и поддержать в беде жителей Сырдарьи, испытавших последствия стихийного бедствия».
Р.Некталов в интервью корреспонденту ИА «Дунё» сообщил, что после публикации статьи в редакцию позвонил ряд знакомых из Узбекистана и поблагодарили за поддержку в столь тяжелый для узбекского народа период. По его словам, поступают также звонки от граждан США, бывших жителей Узбекистана, которые выражают готовность оказать посильную помощь и поддержку своим братьям и сестрам в Сырдарье.