Ўзбекистон ва Жанубий Корея стратегик ҳамкорликни давом эттиради
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари С.Умурзоқов 6 май куни Корея Республикаси Бош вазири ўринбосари – иқтисодиёт ва молия вазири Хон Нам Ки билан видеоконференция алоқа шаклида мулоқот қилди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири вазирлик манбасига асосланиб.
Муҳокама кун тартибида биноан олий даражадаги ташрифлар чоғида эришилган келишувлар ижроси доирасида инвестиция, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг долзарб масалалари ва истиқболлари муҳокама қилинди. Умумий иқтисодий лойиҳалар ва ташаббусларни амалга оширишдаги кечикиш хавфини имкон қадар камайтириш мақсадида тизимли ишларни давом эттириш устуворлиги таъкидланди.
Қайд этилганидек, икки мамлакат ташқи иқтисодий фаолият вазирлари ўринбосарлари раҳбарлигидаги Ишчи гуруҳ инвестиция лойиҳалари ташаббускорларига манзилли ёрдам бериб, мавжуд масалаларни тезкор ҳал этишни таъминлайдилар.
Ушбу йўналишда Тошкент вилоятида «Tashkent Pharma Park» кластерини яратиш лойиҳасини амалга оширишни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилади.
Мулоқот давомида кластерда қўшма лойиҳаларни амалга оширишда Корея Республикасининг етакчи компанияларини жалб қилиш, Корея Эксимбанки томонидан лойиҳанинг бир қисмини молиялаштиришни тезлаштириш масаласи кўриб чиқилди.
Ўзбекистонда эркин иқтисодий зоналарни ривожлантириш масалалари ҳамкор мамлакат тажрибаси асосида кўриб чиқилди. Хусусан, “Ангрен” эркин иқтисодий зонаси ҳудудининг бир қисмини “Инчон” эркин иқтисодий зонаси ишончли бошқарувига топшириш лойиҳаси доирасида Корея ишчи гуруҳини Ўзбекистонга юбориш истиқболлари муҳокама қилинди. Делегация таркиби Жанубий Кореянинг Транспорт вазирлиги ва “Эл Эйч Корпорейшн” корпорациясининг инфратузилма лойиҳаларини амалга оширишда катта тажрибага эга мутахассисларидан иборат бўлади.
Тадбирда савдо тўсиқларини бартараф этиш, Ўзбекистон – Жанубий Корея бозорларига маҳсулотлар олиб киришни осонлаштиришга қаратилган самарали чоралар орқали товар айланмаси ҳажмини ошириш имкониятлари кўриб чиқилди.
Эркин савдо тўғрисидаги битимни имзолашга тайёргарлик кўриш учун музокараларни тезлаштириш тўғрисида келишувга эришилди. Шунингдек, ҳамкор мамлакат вакиллари Ўзбекистонда Жанубий Корея гранти асосида амалга оширилаётган кенг кўламли инновацион лойиҳа – Миллий электрон тижорат онлайн-платформасини яратиш лойиҳасининг 2-босқичини амалга оширишни бошлашга тайёрлигини билдирди.
Таъкидланганидек, аграр секторда ўзаро савдони ошириш мақсадида Корея Республикаси стандартларига мувофиқ, Ўзбекистон карантин хизмати ташкил этилади, бунинг учун мамлакатимизда замонавий ўсимлик карантини лабораторияси ташкил этилади.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш жараёнига кўмаклашиш мақсадида Жанубий Корея халкаро иқтисодий сиёсати институтидан эксперт-маслаҳатчиларни жалб қилишга келишиб олинди.
Видеоанжуманда молия-техникавий ҳамкорлик истиқболли механизмлари муҳокама қилинди. Кореянинг халқаро ҳамкорлик агентлиги (KOICA) грантларини жалб қилган ҳолда янги лойиҳаларни амалга ошириш таклифлари, шунингдек, Корея Эксимбанки, Иқтисодий ривожланиш ва ҳамкорлик жамғармаси (EDCF) билан қўшма лойиҳалар портфелини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Корея Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда 2021-2023 йилларга мўлжалланган EDCF билан янги уч йиллик молия-техникавий ҳамкорлик дастурини ишлаб чиқишга келишиб олди.
Шунингдек, ушбу йўналишда, коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши кураш ва пандемиянинг иқтисодий оқибатларини бартараф этиш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш доирасида Корея Республикаси ҳукумати томонидан Ўзбекистонга молиявий ва техник ёрдам кўрсатиш имконияти муҳокама қилинди.
Корея ҳукуматига коронавирус инфекциясига қарши курашда зарур бирламчи воситалар шаклидаги инсонпарварлик ёрдам, шунингдек, Ўзбекистонга юқори малакали маслаҳатчиларни юборгани учун миннатдорлик билдирилди.
Қайд этилганидек, яқин вақтларда Ўзбекистонга қўшимча гуманитар юклар ҳам юборилиши кутилмоқда.
Видеоконференция якунида белгиланган лойиҳа ва ташаббуслар доирасида тизимли ҳамкорликни йўлга қўйиш тўғрисида келишувга эришилди.
Ушбу йўналишдаги ишлар вазирлик ва идоралар раҳбарлари даражасида видеоконференциялар шаклида ҳамда икки мамлакат экспертлари ва мутахассисларининг ўзаро мулоқот орқали фаол равишда давом эттирилади.

Узбекистан и Южная Корея продолжат стратегическое сотрудничество
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков провел онлайн-переговоры с заместителем Премьер-министра – министром экономики и финансов Республики Корея Хон Нам Ки, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу МИВТ.
На повестке дня – обсуждение хода и перспектив инвестиционного, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества в свете двусторонних договоренностей, достигнутых по итогам визитов на высшем уровне. Стороны согласились с необходимостью продолжения системной работы в условиях текущей экономической обстановки в целях минимизации рисков задержек в реализации совместных проектов и инициатив. Условлено, что Рабочая группа, возглавляемая заместителями министров внешнеэкономических ведомств двух стран, будет оказывать адресное содействие инициаторам инвестиционных проектов и в оперативном порядке решать возникающие вопросы.
Особое внимание на переговорах было уделено поддержке реализации проекта создания в Ташкентской области фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park». Корейской стороной будет активизирована работа по привлечению ведущих корейских компаний к реализации совместных проектов на территории кластера, а также проработан вопрос ускорения открытия финансирования части проекта Эксимбанком Республики Корея.
Отдельно рассмотрены вопросы взаимодействия по развитию свободных экономических зон в Узбекистане на основе успешного опыта их функционирования в Южной Корее. В частности, рассматривались перспективы направления в Узбекистан корейской рабочей группы из числа специалистов Министерства транспорта РК и корпорации «Эл Эйч Корпорейшн», имеющих большой опыт в реализации инфраструктурных проектов, в рамках проекта по передаче СЭЗ «Ангрен» в доверительное управление СЭЗ «Инчон».
Обсуждены перспективы увеличения товарооборота путем принятия действенных мер, направленных на устранение торговых барьеров и облегчения доступа на рынки двух стран товаров узбекского и южнокорейского производства. Была достигнута договоренность об ускорении процесса переговоров в рамках подготовки к подписанию Соглашения о свободной торговле. Также южнокорейская сторона выразила готовность приступить к реализации второго этапа проекта по созданию Национальной онлайн-платформы электронной торговли в Узбекистане – масштабного инновационного проекта, реализуемого за счет южнокорейского гранта.
Важным шагом на пути наращивания объемов взаимной торговли в аграрном секторе станет проект совершенствования деятельности карантинной службы Узбекистана с учетом южнокорейских стандартов, для чего в республике будет создана современная лаборатория по карантину растений.
Также достигнута договоренность об интенсификации двустороннего сотрудничества в рамках процесса вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию, в том числе за счет привлечения экспертов-консультантов Корейского института международной экономической политики.
Стороны также обсудили механизмы взаимодействия в финансово-технической сфере. Изучены предложения по реализации новых проектов с привлечением грантов Корейского агентства по международному сотрудничества (KOICA), меры по расширению портфеля совместных проектов с Эксимбанком Кореи и Фондом экономического развития и сотрудничества (EDCF). Достигнута договоренность, что Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан совместно с Министерством экономики и финансов Республики Корея будет разработана новая трехлетняя программа финансово-технического сотрудничества с EDCF на 2021-2023 годы.
Рассмотрены возможности оказания Правительством Республики Корея финансовой и технической поддержки Узбекистану в рамках реализации мер по противодействию распространения коронавирусной инфекции и минимизации экономических последствий пандемии.
Узбекская сторона выразила благодарность правительству Южной Кореи за ранее предоставленную гуманитарную помощь в виде тест-систем для выявления инфекции, медицинского оборудования и инвентаря, а также за направление в Узбекистан высококвалифицированных специалистов-консультантов для оказания содействия в борьбе с COVID-19.
По итогам видеоконференции была достигнута договоренность о налаживании системного взаимодействия в рамках обозначенных проектов и инициатив.
Работа по всем направлениям будет активно продолжаться в формате видеоконференций как на уровне руководителей министерств и ведомств, так и на уровне экспертов и специалистов двух стран.