Hindiston Tashqi ishlar vaziri bilan telefon orqali muloqot to‘g‘risida
2020-yilning 8-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning Hindiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Subrahmanyam Jayshankar bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Hindiston hamkorligining hozirgi holati va kengaytirish istiqbollari, ba’zi xalqaro va mintaqaviy masalalar muhokama qilindi.
Vazirlar tomonidan oliy va yuqori darajalardagi bo‘lajak uchrashuvlar jadvali ko‘rib chiqildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Narendra Modi o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro ishonchga asoslangan ikki mamlakatning strategik sherikligini yanada mustahkamlashga tomonlar alohida ahamiyat berishi qayd etildi.
Suhbat chog‘ida koronavirus tarqalishiga qarshi kurashda hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi. Shu nuqtayi nazardan pandemiyaning salbiy ta’sirini kamaytirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
COVID-19 koronavirusi tarqalishi sababli kiritilgan vaqtinchalik cheklovlar doirasida vazirlar ikki tomonlama munosabatlarning joriy masalalarini muhokama qilish uchun o‘zaro hamkorlikning yangi shakllaridan faol foydalanish zarurligini ta’kidladilar.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari Afg‘onistondagi hozirgi vaziyatni ham ko‘rib chiqdilar. Vazirlar Afg‘onistonda tinchlik, milliy totuvlik va iqtisodiy tiklanishni ta’minlashga erishish borasidagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirishga kelishib oldilar.

О телефонном разговоре с министром иностранных дел Индии
8 мая 2020 года состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с Министром иностранных дел Республики Индия Субрахманьямом Джайшанкаром.
Стороны обсудили состояние и перспективы расширения многопланового узбекско-индийского сотрудничества, некоторые вопросы международной и региональной проблематики.
Министры рассмотрели график предстоящих встреч на высшем и высоком уровнях. Отмечено, что стороны придают особое значение дальнейшему укреплению стратегического партнерства двух стран, в основе которого – отношения дружбы и доверия между Президентом Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-министром Нарендрой Моди.
В ходе беседы отдельное внимание уделено налаживанию сотрудничества в борьбе с распространением коронавируса. В этом контексте отмечена важность принятия совместных усилий по смягчению негативного влияния пандемии.
На фоне временных ограничений из-за распространения COVID-19 министры подчеркнули необходимость активного использования новых форматов взаимодействия для обсуждения текущих аспектов двустороннего сотрудничества.
Главы внешнеполитических ведомств также рассмотрели складывающуюся ситуацию в Афганистане. Министры договорились координировать усилия по содействию достижения мира, национального согласия и экономического восстановления в Афганистане.