Миллий гвардиячилар бойсунлик Иккинчи жаҳон уруши иштирокчиларини шарафлади
9 май –Хотира ва қадрлаш куни муносабати билан Ўзбекистон Миллий гвардияси Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари Бойсун туманида яшаётган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари уйида бўлиб, уларни байрам билан табриклади.
Айни пайтда тоғли туманда олти нафар Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси осуда ҳаёт кечирмоқда. Уларнинг энг ёши кичиги инкобадлик 94 яшар Мажид бобо Норқобилов, ёши улуғи Кўлқамиш маҳалласида истиқомат қилаётган 103 ёшдаги Тожи бобо Бозоровдир. Уруш даҳшатлари ва ундан кейинги тикланиш йиллари қийинчиликларини бошдан ўтказган пиру-бадавлат отахонларнинг серқирра ҳаёти айни пайтда ёш авлод учун ибрат мактаби вазифасини ўтамоқда.
Бугунги озод ва обод турмушимиз йўлида жасорат кўрсатган собиқ жангчилар осайишта ҳаётимиз посбонларига уруш ва ундан кейинги оғир йилларни ёдга олиб, хотираларини сўзлаб берди. Жанг майдонларида мардларча ҳалок бўлган сафдошларини эслади. Бугунги осойишта, обод ва тўкин ҳаёт уларнинг ёшига ёш қўшаётганини фахр билан тилга олди. Давлатимиз раҳбари амалга ошираётган кенг қамровли эзгу ишларга ривож, мамлакатимизга хотиржамлик тилаб, дуога қўл очди.
Ҳарбий хизматчилар Ватанимиз тинчлиги учун мардларча жанг қилган Иккинчи жаҳон уруши иштирокчиларининг ҳар бирига самимий миннатдорлик билдириб, бошқарма бошлиғи, подполковник Ш.Саидовнинг ташакурномаси ва совғаларини топширди.
Шунингдек, байрам арафасида Ўзбекистон Миллий гвардияси Сурхондарё вилояти бўйича бошқармаси ҳарбий хизматчилари туман ҳокимлиги ҳамкорлигида Кўлқамиш маҳалласида яшаётган 103 ёшдаги Тожи бобо Бозоров хонадонини таъмирлаб, Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиси кўнглига бир олам қувонч улашди.

Сотрудники Национальной гвардии поздравили участников Второй мировой войны Байсунского района
По случаю 9 мая – Дня памяти и почестей военнослужащие Управления Национальной гвардии Республики Узбекистан по Сурхандарьинской области посетили участников Второй мировой войны, проживающих в Байсунском районе, и поздравили их с праздником.
В районе на сегодняшний день проживают шесть участников Второй мировой войны. Самому младшему из них, Мажиду-бобо Норкобилову из Инкабада – 94 года, а самому старшему, Тожи-бобо Бозорову из села Кулкамиш – 103 года. Богатый жизненный опыт ветеранов, переживших все ужасы войны и трудности послевоенных лет, служит школой примера для молодого поколения.
Бывшие солдаты, проявившие мужество и героизм на полях сражений, рассказали защитникам спокойствия нашей страны о военных годах, трудном послевоенном времени восстановления народного хозяйства страны. Они вспомнили об однополчанах, геройски погибших в той войне, с гордостью отметили, что сегодняшняя мирная жизнь и благосостояние способствуют их долголетию. Ветераны пожелали успехов нашему Президенту в его нелегких, но благородных делах, помолились за мир в нашей стране.
Военнослужащие выразили искреннюю благодарность каждому участнику Второй мировой войны, героически сражавшемуся за мир и спокойствие нашей Родины, вручили ветеранам благодарственные письма начальника управления подполковника Ш.Саидова и подарки.
Также в канун праздника военнослужащие Управления Национальной гвардии по Сурхандарьинской области совместно с хокимиятом района отремонтировали дом 103-летнего участника войны Тожи-бобо Бозорова, чем вызвали его несказанную радость.