Ўзбекистон ва БАА кўп қиралли ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилди
Жорий йилнинг 7 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С. Умурзаков ва Бирлашган Араб Амирликлари Бош вазири ўринбосари, Президент ишлари бўйича вазири Шайх Мансур бин Зоид Ал-Нахайён ўртасида телефон орқали суҳбат бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида анъанавий ва муқобил энергетика, нефть-газ саноати, молиявий, техник, маданий - гуманитар ҳамкорлик соҳасида қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш жараёни муҳокама қилинди.
Томонлар коронавирус пандемияси оқибатида иқтисодий фаолликнинг глобал секинлашгани ва вақт чекловларига қарамасдан мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорлик жадал ривожланиб бораётганини қайд этди.
Қайд этилишича, ҳар икки томоннинг ҳамжиҳатликда иш олиб бориши туфайли жорий йилнинг май-июнь ойларида энергетика соҳасидаги йирик лойиҳалар бўйича муҳим ҳуқуқий келишувлар имзоланиши кутилмоқда.
Ўзбекистон томони COVID-19 га қарши курашда гуманитар ёрдам кўрсатилаётгани учун БАА ҳукуматига миннатдорчилик билдирди - жорий йилнинг март ойида Ўзбекистонга гуманитар юклар, шу жумладан, ниқоблар, комбинезон, қўлқоп ва бошқа ҳимоя воситалари, шунингдек коронавирус тарқалишига қарши курашиш учун мўлжалланган тиббий ускуналар жўнатилди.
Музокаралар натижасида қўшма инвестиция лойиҳаларини фаол равишда амалга ошириш ва ҳар икки томон саъй-ҳаракатлари билан уларнинг олдиндан белгиланган муддатларда сўзсиз бажарилишини таъминлаш бўйича келишувларга эришилди.

Узбекистан и ОАЭ обсудили перспективы многопланового сотрудничества
7 мая текущего года состоялся телефонный разговор между заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан С. Умурзаковым и заместителем Премьер-министра, министром по делам Президента Объединенных Арабских Эмиратов Шейхом Мансуром бин Зайедом аль-Нахайяном.
В ходе разговора обсужден ход реализации совместных инвестиционных проектов в сфере традиционной и альтернативной энергетики, нефтегазовой отрасли, финансово-технического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Стороны отметили, что несмотря на глобальное замедление экономической активности и временные ограничения, вызванные пандемией коронавируса, сотрудничество между странами динамично развивается.
Отмечено, что благодаря слаженной совместной работе обеих сторон в мае-июне текущего года ожидается подписание ключевых юридических соглашений по крупным проектам в сфере энергетики.
Узбекская сторона выразила благодарность правительству ОАЭ за оказываемую гуманитарную помощь в борьбе с COVID-19 – в марте текущего года в Узбекистан были направлены гуманитарные грузы, включавшие маски, комбинезоны, перчатки и другие защитные средства, а также медицинское оборудование, предназначенное для борьбы с распространением коронавируса.
По итогам переговоров достигнуты договоренности об активном продвижении совместных инвестиционных проектов и обеспечении усилиями обеих сторон их безусловной реализации в заранее обозначенные сроки.