Ўзбекистон ва Бангладеш кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 8 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С. Умурзаков видеоконференция орқали Бангладеш Халқ Республикаси Бош вазирининг инвестициялар, саноат ва хусусий сектор бўйича маслаҳатчиси С. Раҳмон, БҲР савдо вазири Т. Мунши ва БҲР тўқимачилик вазири Г. Гази билан музокаралар ўтказди.
Мулоқот давомида томонлар ўртасида инвестиция соҳасида, асосан тўқимачилик ва фармацевтика саноатида ҳамкорликнинг муҳим истиқболлари белгилаб олинди. Қўшма тўқимачилик кластерларини яратиш, шунингдек, Бангладешнинг етакчи мутахассисларини Ўзбекистон тўқимачилик саноатини ривожлантириш бўйича маслаҳатчилар сифатида жалб этиш истиқболлари ҳам муҳокама қилинди.
Айни пайтда, шунингдек фармацевтика тармоғида саноат кооперацияси учун катта имкониятлар мавжуд - бу йўналишда Ўзбекистон фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги ва Бангладеш фармацевтика саноати уюшмаси ўртасидаги ҳамкорлик мустаҳкамланади.
Икки мамлакат бозорларига етказиб берилаётган юқори талабга эга қишлоқ хўжалиги, кимё ва электротехника тармоқларидаги товар номенклатурасини янада кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди. Уларнинг етказиб берилишини ошириш чораларини кўриш ўзаро савдо айланмаси ҳажмини янги поғонага олиб чиқиш имкониятини беради.
Томонлар бир қатор икки томонлама ҳужжатлар, шу жумладан, икки томонлама солиқ солинишини олдини олиш тўғрисидаги ва ўсимликлар карантини соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисидаги Битимларни биргаликда ишлаб чиқишни жадаллаштиришга келишиб олдилар.
Маданий ва гуманитар соҳасидаги хамкорликка алоҳида эътибор қаратилди – Самарқанддаги «Ипак ўйли» халқаро туризм университети ва Даккадаги «Жаҳонгир Нагар» университети ўртасида яқин алоқалар ўрнатиш тўғрисида келишувга эришилди.
Шунингдек, туризм соҳасида, жумладан «Умра +» зиёрат дастури доирасида ҳамкорлик қилиш имкониятлари ҳамда Ўзбекистон ва Бангладеш маданият ва санъат фестивалларини икки мамлакатда ташкил этиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Кун тартиби доирасида пандемияга қарши чора-тадбирлар масалалари ва мамлакатларнинг инвестицион ва савдо салоҳиятини амалга оширишга салбий таъсир этувчи оқибатларни камайтириш мақсадида қабул қилинаётган чоралар алоҳида кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида савдо, инвестиция ва транспорт соҳаларида белгиланган йўналишдаги ҳамкорликни ривожлантириш масалаларини мувофиқлаштириш мақсадида икки мамлакат ташқи иқтисодий алоқалар идоралари раҳбарларининг ўринбосарлари даражасида қўшма ишчи гуруҳни ташкил этиш тўғрисида келишувга эришилди.

Узбекистан и Бангладеш расширяют многоплановое сотрудничество
8 мая текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С. Умурзакова с советником Премьер-министра по вопросам инвестиций, промышленности и частного сектора Народной Республики Бангладеш С. Рахманом, а также министром коммерции НРБ Т. Мунши и министром текстиля и джута НРБ Г. Гази.
В ходе диалога сторонами были обозначены значительные перспективы сотрудничества в инвестиционной сфере – преимущественно в текстильной и фармацевтической отраслях. Обсуждались перспективы создания совместных текстильных кластеров, а также привлечения ведущих экспертов из Бангладеш в качестве консультантов по развитию текстильной отрасли Узбекистана.
Большой потенциал для промышленной кооперации в настоящее время также имеется в фармацевтической отрасли – в данном направлении будет укреплено сотрудничество между Агентством по развитию фармацевтической отрасли и Ассоциацией фармацевтической промышленности Бангладеш.
Была отмечена значимость дальнейшего расширения номенклатуры поставляемых товарных позиций, востребованных на рынках двух стран в сельскохозяйственной, химической и электротехнической отраслях. Принятие мер по увеличению их поставок позволит существенно увеличить объём взаимной торговли на новый уровень.
Стороны договорились об активизации совместной проработки ряда двусторонних документов, в том числе Соглашения об избежании двойного налогообложения и Соглашения о сотрудничестве в области карантина растений.
Отдельное внимание было уделено взаимодействию в культурно-гуманитарной сфере – была достигнута договоренность об установлении тесных связей между Международным университетом туризма «Шелковый Путь» в г. Самарканд и Университетом «Джахангир Нагар» в г. Дакка. Рассмотрены также возможности сотрудничества в сфере туризма, в частности в рамках программы паломничества «Умра+», а также организации фестивалей культуры и искусства Узбекистана и Бангладеш в обеих странах.
Отдельно в рамках повестки дня были затронуты вопросы противодействия пандемии и меры, принимаемые странами в целях минимизации негативных последствий, влияющих на дальнейшую реализацию инвестиционного и торгового потенциала.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о создании совместной Рабочей группы на уровне заместителей руководителей внешнеэкономических ведомств двух стран для координации вопросов развития сотрудничества в сферах торговли, инвестиций и транспорта в рамках обозначенных направлений.