РАСМИЙ БАЁНОТ: Коронавирусдан даволанаётган 562 бемордан 6 нафарининг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар сони 2453 нафарга етди. Беморларни даволашда самарадорлик кузатиляпти. 10 май куни 35 фуқаро тўлиқ соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилди. Шу тариқа 1881 нафар, яъни 78 фоиз бемор тўлиқ соғайган. Соғлиқни сақлаш вазирлигидан олинган маълумотга кўра, шифохоналарда даволанаётган 562 бемордан 6 нафарининг аҳволи оғир.
Шу ўринда маълумот учун айтиш жоиз, коронавирус инфекцияси қўшни мамлакатларда ҳам сақланиб турибди. Хусусан, Қозоғистонда 5090, Қирғизистонда 1002, Тожикистонда 612 фуқаро ушбу касалликка чалинган.
Шуларни инобатга олиб, барчамиз ҳушёр бўлишимиз керак. Эслатиб ўтамиз Ўзбекистонда карантин тадбирлари давом этяпти. Карантин тадбирларини босқичма-босқич юмшатиш мақсадида ҳудудлар “яшил”, “сариқ” ва “қизил” тоифаларга бўлинди. Бу шунчаки бўлиниш, холос. Лекин ҳеч ким қайсидир ҳудудда касаллик чиқмаслигига кафолат бера олмайди. Шундай экан, ҳар биримиз ўта синчков бўлайлик!
Аҳамият берган бўлсангиз кейинги икки кун ичида коронавирус касаллиги билан янгидан рўйхатга олинган беморлар сони яна ортди. Барчамиз касалликнинг иккинчи тўлқинига дуч келмаслик ҳақида қайғуришимиз зарур.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ: 562 пациента лечатся от коронавирусной инфекции, состояние 6 - тяжелое
– В нашей стране на данный момент зарегистрировано 2453 граждан, заразившихся коронавирусной инфекцией. Лечение больных проходит эффективно. 10 мая 35 человек полностью вылечились и направлены в реабилитационные центры. До сих по полностью выздоровели 1881 человек, то есть 78 процентов заболевших. По сведениям Министерства здравоохранения, из находящихся в клиниках на лечении 562 больных состояние 6 оценивается как тяжелое.
Для сведения нужно отметить, коронавирусная инфекция сохраняется и в соседних странах. В частности, в Казахстане коронавирусом болеют 5090, в Кыргызстане 1002, в Таджикистане 612 человек.
С учетом вышесказанного, мы должны сохранять бдительность. Напоминаем, в Узбекистане продолжаются карантинные мероприятия. С целью поэтапного смягчения карантинных мероприятий территории разделены на «зеленую», «желтую» и «красную» зоны. Это условное разделение. Никто не дает гарантию, что в какой-то зоне уже не будет случаев заражения. Сохраняйте бдительность!
Обратите внимание, за последние два дня увеличилось количество больных коронавирусом. Мы должны заботиться о том, чтобы не случилась вторая волна заболеваемости.