Bertelsmann Stiftung’s Transformation Index 2020 йил ҳисоботида Ўзбекистон ўз ўрнини яхшилади
Берьтелсманн Стифтунг (Bertelsmann Stiftung) ташкилоти жорий йил май ойининг илк ҳафтасида Трансформация индексининг 2020 йил учун ҳисоботини эълон қилди. Ҳисоботга кўра, Ўзбекистон Республикаси индекснинг бир қатор кўрсаткичлари бўйича сезиларли даражада ўсишни қайд этиб, 2018 йилги натижаларга нисбатан ўз ўрнини бир неча поғоналарга юқорилашга эришди. Жумладан, асосий ютуқлар сифатида “Бошқарув индекси”нинг 2018 йилги натижага нисбатан 9 поғонага юқорилагани, ўз навбатида “Статус индекси”нинг ўртача 1 поғонага юқорилагани қайд этиб ўтилди.
Изоҳ: Трансформация индексининг 2018 йил учун ҳисоботида жами 129 та мамлакат, 2020 йил учун ҳисоботида жами 137 та мамлакат қамраб олинган.
Энг катта ўсиш “Бошқарув индекси” таркибидаги “Халқаро алоқалар” индикаторида қайд этилиб, 2018 йилги 3.3 баллдан 5.3 баллга юқорилаган. Бу борада Президентимиз бошчилигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида кўп хориж агентликлари, расмийлар, экспертлар томонидан мамлакатимизга бўлган “ишончи”нинг янада ортиб бораётгани, қўшничилик алоқаларининг ҳар жабҳада янада мустаҳкамланаётганлиги, мамлакатимизнинг инвестиция муҳити тубдан яхшилаганлиги, халқаро савдо, пул-кредит, солиқ ва бошқа тизимларидаги кенг кўламли ислоҳотлар юртимизнинг хориждаги ўз имиджини қайтадан шакллантиришга хизмат қилмоқда.
“Президент Ш.Мирзиёев томонидан амалга оширилаётган мисли кўрилмаган ислоҳотлар нафақат мамлакатда балки минтақада ҳам сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий жиҳатлардан янги муҳит яратмоқда” -мутахассислар томонидан алоҳида қайд этиб ўтилди.
Шунингдек, “Сиёсий трансформация” индикаторида 2018 йилда 129 та мамлакат орасидан 3.17 балл билан 115 ўринни эгаллаган бўлсак, 2020 йил ҳисоботга кўра 137 та мамлакат орасида 3.63 баллга юқорилаб, 105 ўринни қайд этдик. Жумладан, экспертлар томонидан “Қонун устуворлиги”, “Демократик институтларнинг барқарорлиги”, “Сиёсий ва ижтимоий интеграция” ҳамда “Сиёсий иштирок” суб-индикаторларида сезиларли даражада яхшиланишга эришилгани эътироф этилди. Мазкур ижобий ўзгаришлар фонида юртимизда қонунчилик, суд-ҳуқуқ тизимларида сўнги йилларда эришилган ютуқлар, жойларда парламент назоратининг жорий этилиши, коррупцияга қарши курашишда олиб борилаётган изчил ислоҳотлар муҳим аҳамият касб этмоқда.
Маълумот учун: Бертелсманн Стифтунг ташкилоти ҳар икки йилда бир маротаба ривожланаётган ва ўтиш даври мамлакатларидаги демократия, бозор иқтисодиёти ва сиёсий бошқарув сифатини қонун устуворлиги ҳамда бозор иқтисодиёти тамойилларига асосланган халқ ҳокимиятчилиги йўлидаги ютуқлар ва муваффақияцизликларни таҳлил қилиш орқали баҳолайди. Индекс асосан эксперт сўровномалари асосида жамланган маълумотлар асосида ҳисоблаб чиқилади.

Узбекистан улучшил свою позицию в отчете «Bertelsmann Stiftung’s Transformation Index 2020»
Организация Бертельсманн Стифтунг (Bertelsmann Stiftung) опубликовал свой очередной отчет по Индексу трансформации за 2020 год в первую неделю мая текущего года. Согласно отчету, Республика Узбекистан достигла значительного улучшения по ряду показателей индекса и увеличила свои позиции по сравнению с результатами 2018 года. В частности, основными достижениями стали улучшение показателей в «Индексе управления» на 9 пунктов по сравнению с результатами 2018 года, в свою очередь «Индекс статуса» поднялся в среднем на 1 пункт.
Примечание: Отчет по индексу трансформации за 2018 год охватывает 129 стран, тогда как отчет за 2020 год 137 стран.
Наибольший рост был отмечен в индикаторе «Международные отношения» в составе «Индекса управления». Данные изменения свидетельствуют об улучшении имиджа Узбекистана за рубежом, в результате широкомасштабных реформ, проводимых в стране. Как отмечается в отчете, многие иностранные агентства, официальные лица и эксперты проявили «доверие» к нашей стране из-за укрепления добрососедских отношений, улучшающегося инвестиционного климата, международной торговли, а также масштабных реформ в денежно-кредитной и фискальной политике.
«Беспрецедентные реформы, проведенные президентом Мирзиёевым, создали новую политическую, социальную и экономическую среду, как в стране, так и в регионе» – считают эксперты.
По показателю «Политической трансформации» за 2018 год мы заняли 115-ое место из 129 стран с 3,17 баллами, а в 2020 году 105-ое место из 137 стран, увеличившись на 3,63 балла. В частности, эксперты отметили существенное улучшение по субиндикаторам «Верховенства закона», «Стабильность демократических институтов», «Политическая и социальная интеграция» и «Политическое участие». На фоне данных положительных изменений все большее значение приобретают достижения на законодательных и судебных системах за последние годы, введение парламентского контроля на местах, последовательные реформы в борьбе с коррупцией.
Для информации: Организация «Бертельсманн Стифтунг» раз в два года оценивает качество демократии, рыночной экономики и политического управления в развивающихся странах и странах с переходной экономикой, анализируя достижения и недостатки народного правительства на основе верховенства закона и принципов рыночной экономики. В основном индекс рассчитывается на основе данных, собранных из экспертных опросов.