Bertelsmann Stiftung’s Transformation Index 2020 йил ҳисоботида Ўзбекистон ўз ўрнини яхшилади
Берьтелсманн Стифтунг (Bertelsmann Stiftung) ташкилоти жорий йил май ойининг илк ҳафтасида Трансформация индексининг 2020 йил учун ҳисоботини эълон қилди. Ҳисоботга кўра, Ўзбекистон Республикаси индекснинг бир қатор кўрсаткичлари бўйича сезиларли даражада ўсишни қайд этиб, 2018 йилги натижаларга нисбатан ўз ўрнини бир неча поғоналарга юқорилашга эришди. Жумладан, асосий ютуқлар сифатида “Бошқарув индекси”нинг 2018 йилги натижага нисбатан 9 поғонага юқорилагани, ўз навбатида “Статус индекси”нинг ўртача 1 поғонага юқорилагани қайд этиб ўтилди.
Изоҳ: Трансформация индексининг 2018 йил учун ҳисоботида жами 129 та мамлакат, 2020 йил учун ҳисоботида жами 137 та мамлакат қамраб олинган.
Энг катта ўсиш “Бошқарув индекси” таркибидаги “Халқаро алоқалар” индикаторида қайд этилиб, 2018 йилги 3.3 баллдан 5.3 баллга юқорилаган. Бу борада Президентимиз бошчилигида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида кўп хориж агентликлари, расмийлар, экспертлар томонидан мамлакатимизга бўлган “ишончи”нинг янада ортиб бораётгани, қўшничилик алоқаларининг ҳар жабҳада янада мустаҳкамланаётганлиги, мамлакатимизнинг инвестиция муҳити тубдан яхшилаганлиги, халқаро савдо, пул-кредит, солиқ ва бошқа тизимларидаги кенг кўламли ислоҳотлар юртимизнинг хориждаги ўз имиджини қайтадан шакллантиришга хизмат қилмоқда.
“Президент Ш.Мирзиёев томонидан амалга оширилаётган мисли кўрилмаган ислоҳотлар нафақат мамлакатда балки минтақада ҳам сиёсий, ижтимоий ва иқтисодий жиҳатлардан янги муҳит яратмоқда” -мутахассислар томонидан алоҳида қайд этиб ўтилди.
Шунингдек, “Сиёсий трансформация” индикаторида 2018 йилда 129 та мамлакат орасидан 3.17 балл билан 115 ўринни эгаллаган бўлсак, 2020 йил ҳисоботга кўра 137 та мамлакат орасида 3.63 баллга юқорилаб, 105 ўринни қайд этдик. Жумладан, экспертлар томонидан “Қонун устуворлиги”, “Демократик институтларнинг барқарорлиги”, “Сиёсий ва ижтимоий интеграция” ҳамда “Сиёсий иштирок” суб-индикаторларида сезиларли даражада яхшиланишга эришилгани эътироф этилди. Мазкур ижобий ўзгаришлар фонида юртимизда қонунчилик, суд-ҳуқуқ тизимларида сўнги йилларда эришилган ютуқлар, жойларда парламент назоратининг жорий этилиши, коррупцияга қарши курашишда олиб борилаётган изчил ислоҳотлар муҳим аҳамият касб этмоқда.
Маълумот учун: Бертелсманн Стифтунг ташкилоти ҳар икки йилда бир маротаба ривожланаётган ва ўтиш даври мамлакатларидаги демократия, бозор иқтисодиёти ва сиёсий бошқарув сифатини қонун устуворлиги ҳамда бозор иқтисодиёти тамойилларига асосланган халқ ҳокимиятчилиги йўлидаги ютуқлар ва муваффақияцизликларни таҳлил қилиш орқали баҳолайди. Индекс асосан эксперт сўровномалари асосида жамланган маълумотлар асосида ҳисоблаб чиқилади.

Uzbekistan has improved its position in the Bertelsmann Stiftung’s Transformation Index 2020
The Bertelsmann Stiftung published its next report on the Transformation Index for 2020 in the first week of May of this year. According to the report, the Republic of Uzbekistan has achieved significant improvement in a number of index indicators and has increased its position compared to the results of 2018. In particular, the main achievements were an improvement in indicators in the Management Index by 9 points compared to the results of 2018, while the Status Index, in turn, rose by an average of 1 point.
Note: The Transformation Index Report for 2018 covered 129 countries, while the 2020 report considers 137 countries.
The highest growth was noted in the "International Relations" indicator within a "Management Index". These changes indicate an improvement in the image of Uzbekistan abroad, as a result of large-scale reforms realized in the country. As noted in the report, many foreign agencies, officials and experts “trust” in our country because of the strengthening of good neighborly relations, the improving investment climate, international trade, as well as large-scale reforms in monetary and fiscal policy.
“The unprecedented reforms carried out by President Mirziyoyev have created a new political, social and economic environment, both in the country and in the region,” experts say.
According to the indicator of “Political Transformation” for 2018, the country took 115th place among 129 countries with 3.17 points, meanwhile in 2020 the 105th place among 137 countries, achieving an increase to 3.63 points. In particular, experts noted a significant improvement in the sub-indicators “Rule of Law”, “Stability of Democratic Institutions”, “Political and Social Integration” and “Political Participation”. The positive changes reasoned by achievements in the legislative and judicial systems in recent years, the introduction of local parliamentary control, and consistent reforms in the fight against corruption that are becoming increasingly important.
For information: The Bertelsmann Stiftung evaluates the quality of democracy, a market economy and political governance in developing countries and countries with economies in transition twice a year, analyzing the achievements and weaknesses of the people's government based on the rule of law and principles of a market economy. Basically, the index is calculated based on data collected from expert surveys.