Ташқи савдони тариф ва нотариф тартибга солиш бўйича Кенгашнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 12 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков раислигида Ташқи савдони тариф ва нотариф тартибга солиш бўйича Кенгашнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда акциз солиғи ставкаларини қайта кўриб чиқиш ва халқаро савдонинг умум қабул қилинган меъёрлари ва қоидалари, жумладан, ЖСТ битимларини ҳисобга олган ҳолда ташқи савдони тартибга солишнинг нотариф усулларидан фойдаланишни назарда тутувчи "Йўл харитаси" кўриб чиқилди.
Ушбу чора-тадбирлар акциз сиёсатидаги ўзгаришларнинг иқтисодиётнинг айрим тармоқларига салбий таъсирини камайтиришга қаратилган. “Йўл харитаси”да кўзда тутилган чора-тадбирлар Ўзбекистон томонидан халқаро шартномалар доирасида қабул қилинган мажбуриятларни бажарилишини таъминлашга йўналтирилган.
Шунингдек, ички ва ташқи бозорлардаги мавжуд вазиятни таҳлил қилиш асосида вазифаси муайян тоифадаги товарлар билан савдо қилишда божхона имтиёзларини оптималлаштириш бўйича истиқболли таклифларни ишлаб чиқишдан иборат бўлган ишчи гуруҳ тузишга қарор қилинди.
Бундан ташқари, йиғилиш давомида Кенгаш фаолиятини такомиллаштириш бўйича ишларнинг танқидий таҳлили амалга оширилди, натижада ушбу органнинг самарадорлигини ошириш, бозор жараёнлари динамикасига тезкор жавоб бериш ҳамда ташқи савдони тариф ва нотариф тартибга солиш соҳасида тегишли чораларни ўз вақтида қабул қилишга қаратилган аниқ қарорлар қабул қилинди.
Маълумот учун: Ташқи савдони тариф ва нотариф тартибга солиш бўйича Кенгаш Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 28 январдаги ПҚ-4135-сонли "Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги фаолиятини ташкил этиш тўғрисида" ги қарорига биноан ташкил этилган.
Кенгашнинг асосий вазифалари:
- божхона божлари ставкаларини белгилаш ва ташқи савдо фаолиятини амалга оширишда нотариф тартибга солиш чора-тадбирларини қўллаш бўйича халқаро тажрибани ўрганиш ҳамда таклифларни ишлаб чиқиш;
- ички ва ташқи бозорларда юзага келаётган вазиятдан келиб чиқиб тариф ва нотариф тартибга солиш тизимини янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш, шунингдек, божхона тўловлари бўйича амалдаги имтиёзлар тизимига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифларни шакллантиришда иштирок этиш;
- Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолиятининг Товар номенклатураси ва товарларни таснифлаш қоидаларини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш.

Состоялось очередное заседание Совета по тарифному и нетарифному регулированию внешней торговли
12 мая текущего года под председательством заместителя Премьер-министра - министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось очередное заседание Совета по тарифному и нетарифному регулированию внешней торговли.
В ходе заседания была рассмотрена «Дорожная карта», предусматривающая пересмотр ставок акцизного налога и применение методов нетарифного регулирования внешней торговли с учетом общепринятых норм и правил международной торговли, в том числе соглашений ВТО. Данные меры направлены на минимизацию отрицательного влияния изменения акцизной политики на отдельные отрасли экономики. Мероприятия, предусмотренные в «Дорожной карте» направлены на обеспечение выполнения Узбекистаном обязательств, принятых в рамках международных договоренностей.
Также на базе анализа текущей ситуации на внутреннем и внешних рынках было принято решение о создании Рабочей группы, задачей которой станет выработка перспективных предложений по оптимизации таможенных льгот при торговле товарами определенных категорий.
Кроме того, в ходе заседания проведен критический анализ работы по совершенствованию деятельности Совета, по результатам которого приняты конкретные решения, направленные на повышение эффективности деятельности данного органа, обеспечение оперативного реагирования на динамику рыночных процессов и своевременного принятия соответствующих мер в области тарифного и нетарифного регулирования внешней торговли.
Справочно: Совет по тарифному и нетарифному регулированию внешней торговли образован в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 января 2019 г. № ПП-4135 «Об организации деятельности Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан».
Основными задачами Совета являются:
- изучение международного опыта и выработка предложений по установлению ставок таможенных пошлин и применению мер нетарифного регулирования при осуществлении внешнеторговой деятельности;
- исходя из складывающейся ситуации на внутреннем и внешних рынках выработка предложений по дальнейшему совершенствованию системы тарифного и нетарифного регулирования, а также принятие участия в формировании предложений по изменению и дополнению действующей системы льгот по таможенным платежам;
- подготовка предложений по совершенствованию Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан и правил классификации товаров.