МДҲга аъзо давлатларнинг 2030 йилгача инновацион ҳамкорлик дастури лойиҳаси муҳокама қилинди
МДҲ Ижроия қўмитаси ҳузуридаги Илмий-техник ва инновацион соҳадаги давлатлараро кенгашнинг 26-йиғилиши видеоконференция режимида бўлиб ўтди. Қатор масалалар билан бир қаторда 2030 йилгача бўлган давр учун МДҲга аъзо давлатларнинг инновацион ҳамкорлик дастурининг лойиҳаси муҳокама қилинди.
Дастур лойиҳаси “Россотрудничество” ташкилоти ва халқаро тадқиқотчилар гуруҳи томонидан тайёрланган бўлиб, МДҲ мамлакатлари тадқиқот марказлари ва университетлари, ривожланиш институтлари, эксперт ташкилотлари, инновацион компаниялар, вазирлик ва идоралар вакилларидан иборат мазкур гуруҳ таркибига Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлиги вакиллари ҳам кирди.
МДҲга аъзо давлатларнинг 2030 йилгача бўлган даврдаги инновацион ҳамкорлик дастури МДҲ ҳукуматлар раҳбарлари кенгашининг 2019 йил 31 майдаги қарорига биноан ишлаб чиқилган. Дастур инновацион соҳани давлат томонидан қўллаб-қувватлаш механизмларини яратиш, уни мувофиқлаштириш, ҳамкорлик мавзуси сифатида давлатлараро устуворликларни ва танқидий технологияларни оқилона танлаш, дастур иштирокчиларининг илмий-техник ва инновацион салоҳиятини узоқ муддатли истиқболда ривожлантириш, инновацион фаол компаниялар қаторини кенгайтириш ҳамда ёш олимлар, муҳандислар ва мутахассислар учун инновацион фаолият билан шуғулланиш имкониятларининг кенгайишини таъминлайди.
Дастур МДҲ илмий-тадқиқот майдонининг илмий-техник базасини мустаҳкамлаш, илмий-техникавий ҳамкорлик учун тармоқ тузилмаларини шакллантиришга ёрдам беради, барча манфаатдор томонларни билимларни яратиш, баҳам кўриш ва қўллашга рағбатлантиради.
Дастур ишлаб чиқувчиларининг давлатлараро гуруҳи ҳамкорликнинг 29 та асосий стратегик йўналишлари қаторида “Интеллектуал транспорт ва логистика тизимлари, жумладан ер шароитида, денгиз ва ҳаво маконида“, “Рақамли ишлаб чиқариш тизимлари ва саноат инфратузилмаси“, “Юқори самарали қишлоқ хўжалиги, ўрмончилик ва сув маданияти, жумладан агрологистик ечимлар, биотехнология, ветеринария“, “Сенсорика, буюмлар интернети технологиялари ва робототехника компонентлари“, “Фотоника“ ва бошқа устувор йўналишларни тайёрлади.
Шунингдек, университетлар, илмий-тадқиқот институтлари ҳамда кичик ва ўрта инновацион корхоналарнинг ўзаро ҳамкорликдаги фаолиятини ташкил этиш, инновацион маҳсулотларни тижоратлаштиришни фаоллаштириш, МДҲ давлатларидаги инновацион ечимлар ва хизматларни жаҳон бозорларига экспорт қилиш имкониятларини сезиларли равишда оширувчи Дастурнинг 11 асосий ташаббуси таклиф қилинди.
Билдирилган мулоҳазалар ва таклифларини инобатга олган ҳолда МДҲга аъзо давлатларнинг 2030 йилгача бўлган даврга мўлжалланган Давлатлараро инновацион ҳамкорлик дастури лойиҳаси МДҲ мамлакатлари ҳукуматларида кўриб чиқилади ва 2020 йил ноябрь ойида МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мажлисида тасдиқланиши кутилмоқда.

Одобрен проект Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года
На базе Исполнительного комитета СНГ в режиме видеоконференции прошло 26-е заседание Межгосударственного совета по сотрудничеству в научно-технической и инновационной сфере (МС НТИ), одним из основных вопросов которого стало обсуждение проекта Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года, подготовленного Россотрудничеством и международной группой разработчиков, в состав которой также вошли представители Министерства инновационного развития.
Межгосударственная программа инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года разработана в соответствии с Решением Совета глав правительств СНГ от 31 мая 2019 года. Программа позволит обеспечить отработку механизмов государственной поддержки инновационной сферы, ее координацию, осуществить рациональный выбор межгосударственных приоритетов и критических технологий как предмета сотрудничества, развить научно-технический и инновационный потенциал участников Программы на долгосрочный период, расширить круг инновационно активных компаний и повысить привлекательность инновационной деятельности для молодых ученых, инженеров и специалистов, развить инновационную культуру.
Программа способствует укреплению научно-технической базы исследовательского пространства СНГ, содействует формированию сетевых структур научно-технического сотрудничества, поощряя все заинтересованные стороны создавать, делиться и применять знания.
Межгосударственная группа разработчиков программы подготовила 29 магистральных (индустриальных и технологических) направлений (стратегических областей) сотрудничества, среди которых «Интеллектуальные транспортные и логистические системы, в том числе в наземных условиях, в морском и воздушном пространстве», «Цифровые производственные системы и промышленная инфраструктура», «Высокопродуктивное сельское, лесное и аква-хозяйство, в том числе агрологистические решения, биотехнологии, ветеринария», «Сенсорика, технологии интернета вещей и компоненты робототехники», «Фотоника», «Биотехнологии и генетика», «Инфраструктура и ресурсы фундаментальных исследований (мегасайенс)» и другие приоритетные направления.
Также предложены 11 ключевых инициатив Программы, позволяющих значительно усилить возможности университетов, исследовательских институтов и малых и средних инновационных предприятий к организации совместной работы, интенсифицировать коммерциализацию инновационных продуктов, увеличить экспорт инновационных решений, сервисов и услуг стран СНГ на глобальные рынки.
Проект Межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств – участников СНГ на период до 2030 года одобрен с учетом высказанных замечаний и предложений членов МС НТИ, далее он будет рассмотрен в правительствах стран СНГ, а утверждение Программы ожидается на заседании Совета глав правительств СНГ в ноябре 2020 года.