“COVID-19 га ҳукуматларнинг тезкор жавоби” глобал веб-форум
Адлия вазири “COVID-19 га ҳукуматларнинг тезкор жавоби” глобал веб-форумида иштирок этмоқда 14 ва 15 май кунлари Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизмати ва ижтимоий инновациялар давлат агентлиги (SAPSSI) томонидан ташкил этилган “COVID-19 га ҳукуматларнинг тезкор жавоби” мавзусида Глобал веб-форум бўлиб ўтмоқда.
Глобал веб-форумда дунёнинг турли мамлакатларидаги вазирлар ва халқаро ташкилотларнинг юқори мартабали вакиллари иштирок этмоқда. Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Русланбек Давлетов форум спикерлари қаторидан ўрин олган.
Икки кун мобайнида веб-форум мулоқот ва тажриба алмашиш, турли мамлакатларнинг инновацион ёндашувлари учун мўлжалланган майдон бўлади. Форумда COVID-19 га қарши кураш шароитида давлат хизматлари кўрсатиш механизмларининг жорий ҳолати, ижтимоий инновациялар ва оқилона ечимларнинг ҳал қилувчи аҳамиятига асосий эътибор қаратилади.
Веб-форумнинг очилишида таъкидланганидек, коронавирус COVID-19 эпидемияси ва унинг бутун дунё бўйлаб тарқалиши мамлакатлар ҳукуматларини тезкор қарорлар қабул қилишга мажбур қилди. Ҳукуматлар вируснинг тарқалишини камайтириш учун инновацион ёндашувлар ва механизмларни жорий этишга киришдилар. Одамларнинг бундай тартибларга тайёрлиги шубҳа остига олинмади. Аксарият штатлар карантин режимларини жорий қилдилар.
Иккинчи жаҳон урушидан буён илк маротаба ер юзидаги одамлар карантинга жойлаштирилди ва уларга ўзини-ўзи ҳимоя қилиш тавсия этилди. Энди пандемиядан якуний даволаниш фақат биргаликда ҳаракат қилиш ва жамият фаровонлиги учун энг илғор тажрибаларни алмашиш орқали амалга оширилиши керак.
Глобал веб-форумда SAPPSI (ASAN Service) раиси Ульви Мехтиев, ICESCO Бош директори Салим М. Аль-Малик, БМТТД маъмури Аҳим Штайнер, Борге Бранд Жаҳон иқтисодий форуми президенти ва бошқалар билан сўзга чиқдилар.

Министр юстиции участвует в Глобальном веб-форуме «Оперативный ответ правительств на COVID-19»
14 и 15 мая пройдет Глобальный веб-форум «Оперативный ответ правительств на COVID-19», организованный Государственным агентством государственной службы и социальных инноваций при Президенте Азербайджанской Республики (SAPSSI).
В глобальном веб-форуме участвуют министры из разных государств мира и высокопоставленные лица международных организаций. В числе спикеров форума будет и министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов.
В течение двух дней веб-форум станет площадкой для диалога и обмена опытом, инновационными подходами разных стран. Акцент делается на текущую ситуацию с механизмами предоставления государственных услуг, решающую роль социальных инноваций и умных решений в борьбе с COVID-19 и в период после пандемии.
Как подчеркивалось на открытии веб-форума, вспышка коронавируса COVID-19 и его распространение по всему миру заставило руководство стран принимать срочные решения. Правительства начали внедрять инновационные подходы и механизмы, чтобы уменьшить распространение вируса. Готовность людей к таким режимам не подвергалась сомнению. Большинство государств ввело карантинные режимы. Впервые со времен Второй мировой войны люди на Земле были помещены на карантин и им посоветовали самоизолироваться. Теперь окончательные методы лечения от пандемии должны разрабатываться только совместными усилиями и обменом передовым опытом для благополучия общества.
В Глобальном веб-форуме с приветствием выступили председатель SAPPSI (ASAN Service) Ульви Мехтиев, генеральный директор ICESCO Салим М. Аль-Малик, администратор ПРООН Ахим Штайнер, президент Всемирного экономического форума Борге Бренде и другие.