Адлия вазири: “Одамлар уйда қолишади, лекин уларнинг эҳтиёжлари ҳеч қаерга йўқолмади”
Давлат хизматлари учун пандемия билан боғлиқ қийинчиликларни қандай енгиш мумкин? Давлатлар карантин чоралари ва иқтисодий тўсиқлар шароитида нима қилишлари керак? Халқаро савдо ва логистика қандай қийинчиликларга дуч келди? Карантин даврида жамиятни сафарбар қилишда қандай ижтимоий инновациялар ва ақлли қарорлар яхшироқ ёрдам беради? Пандемиядан кейин барқарорликни қандай таъминлаш мумкин?
Ушбу ва бошқа жиҳатлар Озарбайжон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизмати ва ижтимоий инновациялар давлат агентлиги (SAPSSI) томонидан ташкил этилган “COVID-19 га ҳукуматларнинг тезкор жавоби” Глобал веб-форумида муҳокама қилинди. Икки кун 14-15 май кунлари давомида ушбу мулоқот ва тажриба алмашиш, турли мамлакатларнинг инновацион ёндашувларининг муҳокама майдонига айланди. “COVID-19” га қарши курашда ва пандемиядан кейинги даврда ижтимоий инновациялар ҳамда очилона қарорларнинг ҳал қилувчи ролини давлат хизматларини кўрсатиш механизмлари билан боғлиқ ҳозирги вазиятга алоҳида эътибор қаратилди.
Глобал веб-форумда дунёнинг турли мамлакатларидан вазирлар ва халқаро ташкилотларнинг юқори лавозимли вакиллари иштирок этмоқда. Ўзбекистон Республикаси адлия вазири Русланбек Давлетов ҳам спикерлар сафида чиқиш қилди.
“Пандемия даврида давлат хизматлари” сессияси доирасида адлия вазири Русланбек Давлетов республикада давлат хизматлари тизимида юзага келган масалалар ва бу борадаги амалий қарорлар ҳақида ўз фикрларини баён қилди.
Таъкидланганидек, COVID-19 эпидемиясининг дастлабки кунларидан бошлаб Ўзбекистон раҳбарияти инфекция оммавий тарқалишининг олдини олиш бўйича қатъий чоралар кўрди, жумладан, карантин режими жорий этилди.
"Мамлакатимизда инфекцияни «ихоталаш» чоралари кўрилди. Одамлар уйда қолишди, лекин уларнинг эҳтиёжлари ҳеч қаерга йўқолмади. Давлат ва унинг ташкилотлари ҳам ўз ролини, вазифаларини қайта кўриб чиқиши, иш услуби ҳамда усулларини ўзгартириши ҳар қачонгиданда долзарб бўлиб турибди. Буларнинг барчаси солиқ тўловчиларнинг ортиб бораётган талабини қондириш учун зарурдир", деди Р. Давлетов.
Масалан, Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги жамоатчилик ва оммавий ахборот воситаларининг диққат марказида бўлди. Давлат хизматлари марказлари автотранспорт воситалари ҳаракати учун рухсат берувчи стикерларни берганлиги сабабли, чеклов чоралари даврида мураккаб вазифалардан бирини амалга оширишига тўғри келди.
Қаттиқ карантин бўлишига қарамасдан, давлат хизматлари марказлари нафақат иш вақтини қисқартирибгина қолмай, балки 24 соатлик хизматга ўтишди. Аризалар онлайн қабул қилинди. Ўн кун ичида ўртача 200 мингдан ортиқ ариза кўриб чиқилди, уларнинг фақат 15% мезонларга мувофиқ деб топилди.
Аҳоли хавфсизлигини таъминлаш учун электрон давлат хизматлари турлари сезиларли даражада кўпаймоқда. Ҳозирда мавжуд тизимда 140 дан ортиқ давлат хизматлари кўрсатилаётган бўлса, йил охирига қадар унга яна 50 та қўшимча хизмат қўшилиши режалаштирилган. Янгиликлардан яна бири фуқаролар томонидан уйдан чиқмасдан, масофадан туриб электрон имзо калитини олиш имконияти бўлди.
Давлат хизматлари марказларининг замонавий бинолари қурилиши давом этмоқда, йил охирига қадар қарийб 200 та марказ биноси қурилиши тугалланиши кўзда тутилган. Шундай қилиб, аҳоли постпандемик даврда энг қулай шароитларда давлат хизматларини олиши мумкин. Бироқ, биринчи навбатда, онлайн хизматларни тақдим этишга ўтиш лозим. Бу ҳозир амалга оширилмоқда ҳам, бу давлат ва фуқароларнинг ўзаро ҳамкорлигининг истиқболидир.
“Умуман олганда, биз жуда кўп нарсани ўргандик, пандемиядан хулоса чиқардик. У бизнинг заиф томонларимизни кўрсатди, такомилга муҳтож бўлган тузилмаларни аниқлади. Бундан ташқари, биз қутулишимиз керак бўлган нооқилона бюрократияга дуч келдик. Шу муносабат билан, янги маъмурий муносабатларни қуришнинг замонавий инновацион усулларини тадқиқ қилиш ва жорий этиш, ушбу соҳадаги давлат тузилмаларининг мақсад ва вазифаларини тубдан қайта кўриб чиқиш, бизнесни қўллаб-қувватлаш воситаларига алоҳида эътибор бериш, хизмат кўрсатишнинг умумий тартиб-таомилларини қайта кўриб чиқиш бошланди. Масалан, вазирлик бизнес учун лицензиялар ва рухсатномалар сонини икки баробарга қисқартириш тўғрисидаги қонун лойиҳасини тайёрлади”, - деди адлия вазири.
Глобал веб-форумда SAPPSI (ASAN Service) раиси Ульви Мехтиев, ICESCO Бош директори Салим М. Аль-Малик, БМТТД маъмури Ахим Штайнер, Жаҳон иқтисодий форуми президенти Борге Бранде, Европа ташқи алоқалар хизмати (EEAS) бошқарувчи директори ўринбосари Люк Девинь ва бошқалар сўзга чиқишди.

Министр юстиции: «Люди остаются дома, но их нужды никуда не исчезли»
Как преодолеть трудности, связанные с пандемией для государственных услуг? Что следует предпринимать странам в контексте карантинных мер и экономической блокировки? С какими вызовами столкнулась международная торговля и логистика? Какие социальные инновации и умные решения лучше способствуют мобилизации общества во время карантина? Как обеспечить устойчивость и стабильность после пандемии?
Эти и другие аспекты обсуждаются в ходе Глобального веб-форума «Оперативный ответ правительств на COVID-19», организованного Государственным агентством государственной службы и социальных инноваций при Президенте Азербайджанской Республики (SAPSSI). В течение двух дней — 14 и 15 мая — он станет площадкой для диалога и обмена опытом, инновационными подходами разных стран. Акцент делается на текущую ситуацию с механизмами предоставления государственных услуг, решающую роль социальных инноваций и умных решений в борьбе с COVID-19 и в период после пандемии.
В глобальном веб-форуме участвуют министры из разных государств мира и высокопоставленные лица международных организаций. В числе спикеров — министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов.
Выступая в рамках сессии «Государственные услуги во время пандемии» министр юстиции Русланбек Давлетов рассказал о вызовах, с которыми столкнулась система государственных услуг в республике, и практических решениях в этом направлении.
Как подчеркнул министр, с первых дней вспышки COVID-19 руководство Узбекистана предприняло решительные меры по предупреждению массового распространения инфекции, в том числе был введен режим карантина.
«В стране приняты меры по локализации инфекции. Люди остаются дома, но их нужды никуда не исчезли. Государство и его агентства, как никогда нуждаются в переосмыслении своей роли, перестроится к новым задачам и поменять стиль и методы своей работы. Все это нужно чтобы удовлетворить растущий спрос налогоплательщиков», — сказал Р. Давлетов.
К примеру, Агентство государственных услуг при Министерстве юстиции оказалось в центре внимания общественности и СМИ. Поскольку центры госуслуг выдавали разрешительные стикеры на передвижение транспорта, выполняя одну из сложных задач в период ограничительных мер.
Несмотря на строгий карантин, центры государственных услуг не только не сократили рабочее время, но и перешли на 24-часовое обслуживание. Заявки принимались онлайн. В течение десяти дней рассмотрено свыше 200 тысяч заявок, в среднем из них одобрено только 15 %.
Для обеспечения безопасности населения значительно увеличиваются виды электронных государственных услуг. В сети уже доступно более 140 госуслуг, до конца года планируется добавить еще 50. Одним из новшеств стала возможность получения гражданами ключа электронной подписи, не выходя из дома, в дистанционном формате.
Продолжается возведение современных зданий центров государственных услуг, до конца года предусмотрено завершить строительство почти 200 центров. Тем самым население сможет получать госуслуги в наиболее комфортных условиях в постпандемический период. Но приоритетом является переход на оказание услуг онлайн. Это делается сейчас, это будущее взаимодействия государства и граждан.
«В целом, мы многому научились, сделали выводы из пандемии. Она показала наши слабые стороны, выявила структуры, нуждающиеся в модернизации. Мы также столкнулись иррациональной бюрократией, от которой предстоит избавиться. В этой связи, приступили к исследованию и внедрению современных инновационных способов построения новых административных отношений, кардинально переосмыслив цели и задачи госструктур в этой сфере, обращая особе внимание на средства поддержки бизнеса, пересматривая общие процедуры предоставления услуг. К примеру, министерство подготовило проект законодательства о сокращении вдвое количества лицензий и разрешений для бизнеса», — отметил министр юстиции.
На Глобальном веб-форуме с приветствием выступили председатель SAPPSI (ASAN Service) Ульви Мехтиев, генеральный директор ICESCO Салим М. Аль-Малик, администратор ПРООН Ахим Штайнер, президент Всемирного экономического форума Борге Бренде, заместитель управляющего директора Европейской службы внешних связей (EEAS) Люк Девинь и другие.