Солиқ тушумлари барқарорлашмоқда
Ер юзига чанг солган коронавирус инфекцияси мамлакатимизда кенг тарқалишининг олдини олиш бўйича жорий этилган карантин даврида Сурхондарё вилоятидаги 9 минг 685 та хусусий корхона ва 11 минг 854 та якка тартибдаги тадбиркорнинг фаолияти вақтинчалик тўхтатилган эди.
Бу давлат бюджетига 1 ойда ўртача 25-30 миллиард сўм солиқ тўловлари тушмай қолишига олиб келди.
Юртимизда коронавирус инфекцияси аниқланган кундан бошлаб карантин қоидалари, ўзини яккалаш тартиби жорий этилиб, унга қатьий риоя қилингани синовли кунларни тезроқ енгиб ўтишда муҳим омил бўлаётир. Бу жараёнда карантин қоидалари босқичма-босқич юмшатилиб, иқтисодий ҳаётни фаоллаштиришга эьтибор кучайтирилмоқда. Қисқа вақтда жанубдаги вилоятда иши вақтинча тўхтатилган 6 минг 458 корхона ва 3 минг 785 та якка тартибдаги тадбиркор ўз фаолиятини қайта тиклагани ҳам бунга яққол далилдир.
Вилоят давлат солиқ бошқармаси ахборот хизматидан маьлум қилишларича, корхоналар фаолиятининг қайта тиклангани мазкур субьектларнинг карантин даврида уйда қолган 37 минг 901 ишчиси ва 3 минг 785 якка тартибдаги тадбиркорни ўз ишига қайтариш имкониятини юзага келтирди. Бу давлат бюджети тушумининг барқарорлигини таьминлашга ижобий таъсир этди.
–Жорий этилган карантин чекловлари сабабли фаолиятимизни вақтинчалик тўхтатиб қўйгандик, – дейди Термиз шаҳрилик якка тартибдаги тадбиркор Фарангиз Равшанова.
– Карантин чекловлари юмшатилиши билан ишимизни яна бошлашимизга рухсат берилди. Эътиборли томони Президентимизнинг 2020 йил 3 апрелдаги фармонига кўра, ишламаган кунларимиз учун қатъий белгиланган даромад солиғи ва ижтимоий солиқ ҳисоблаш тўхтатилди ва биздан солиқ тўловлари ундирилмади. Бу имтиёз биз учун айни муддао бўлди.
Президентимиз томонидан ўтказган видеоселектр йиғилишда карантин тақиқларини ҳар бир вилоятдаги ҳолатни эьтиборга олиб, аста-секин юмшатиб бориш юзасидан берилган топшириққа мувофиқ вилоятда яна 2 минг 372 та юридик шахслар ва 2 минг 459 та якка тартибдаги тадбиркорларнинг фаолияти Кенгаш қарорларига асосан тикланмоқда. Бу яна корхоналарнинг 8 минг 160 ишчиси ҳамда 2 минг 459 якка тартибдаги тадбиркорнинг меҳнат фаолиятини давом эттиришига қулай муҳит яратиб, бюджетга қўшимча 6 миллиард 335 миллион сўм солиқ тушумини таьминлайди.

Стабилизируются налоговые поступления
В период карантина, установленного для предупреждения широкого распространения в нашей стране инфекции коронавируса, в Сурхандарьинской области была временно приостановлена деятельность 9 тысяч 685 частных предприятий и 11 тысяч 854 индивидуальных предпринимателей.
А это, в свою очередь, привело к тому, что в бюджет государства за месяц не поступили 25-30 миллиардов сумов налоговых платежей.
С первого дня выявления в нашей стране инфекции коронавируса были установлены режимы карантина и самоизоляции. Строгое следование этому порядку становится важным фактором для скорейшего преодоления этих трудных дней. В этом процессе усиливается внимание к поэтапному смягчению режима карантина и активизации экономической жизни. В южной области уже восстановили свою деятельность 6 тысяч 458 предприятий и 3 тысячи 785 индивидуальных предпринимателей.
Как сообщает информационная служба областного государственного налогового управления, на свои рабочие места вернулись 37 тысяч 901 работник этих субъектов и 3 785 индивидуальных предпринимателей, остававшихся дома в период карантина.
- Из-за установленных карантинных ограничений нам временно пришлось приостановить свою деятельность, - говорит индивидуальный предприниматель из Термеза Фарангиз Равшанова. - После смягчения карантинных ограничений нам разрешили начать работу. Заслуживает внимания то, что согласно указу Президента страны от 3 апреля 2020 года приостановлено начисление фиксированной суммы НДФЛ и социального налога на индивидуальных предпринимателей, вынужденно приостановивших свою деятельность на период карантина. Эта льгота нам пришлась очень кстати.
Согласно поручению Президента страны, которое он дал на видеоселекторном совещании по постепенному смягчению карантинных ограничений, с учетом состояния в каждой регионе, в нашей области на основании решений Кенгаша восстанавливается деятельность еще 2 тысяч 372 юридических лиц и 2 тысяч 459 индивидуальных предпринимателей. А это даст возможность продолжить трудовую деятельность 8 тысячам 160 рабочим предприятий и 2 тысячам 459 индивидуальным предпринимателям и обеспечит бюджету 6 миллиардов 335 миллионов сумов налоговых поступлений.