Ўзбекистон ва Туркманистон: ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш йўлида
Жорий йилнинг 13 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари − инвестициялар ва ташқаи савдо вазири С.Умурзаков Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари – Туркманистон ташқи ишлар вазири Р.Мередов билан видеоконференцалоқа орқали музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида савдо-иқтисодий, инвестиция, транспорт-логистика ва маданий-гуманитар соҳаларидаги икки томонлама ҳамкорликнинг жорий ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, 2020 йилнинг иккинчи ярмида Тошкентда икки томонлама ҳамкорлик масалаларини биргаликда ҳал этиш учун самарали платформа сифатида ўзини кўрсатган савдо-иқтисодий, илмий-техникавий, маданий-гуманитар ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ҳамда Ўзбекистон-Туркманистон ишбилармонлик Кенгашининг биринчи йиғилишини ўтказиш долзарблиги таъкидланди.
Ўзбекистон-Туркманистон чегарасида чегара савдо зоналарини яратиш масалалари кўриб чиқилди, бу эса икки мамлакат бозорларида талабга эга қишлоқ хўжалиги ва маиший техника, озиқ-овқат маҳсулотлари, қурилиш материаллари ҳамда нефт-кимё маҳсулотлари етказиб бериш орқали товар айланмасини сезиларли даражада ошириши мумкин.
Маълумот учун: 2019 йил якунлари бўйича Ўзбекистон ва Туркманистон ўртасидаги товар айланмаси 78 фоизга кўпайди, сўнгги уч йил мобайнида эса ўзаро савдо ҳажми 3 баробардан зиёд ошди.
Углеводород хом ашёси конларини ўзлаштириш, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ва қурилиш материалларини биргаликда ишлаб чиқаришни ташкил этиш соҳаларида инвестиция ва саноат ҳамкорлигининг йирик истиқболлари ҳам қайд этилди.
Бундан ташқари, томонлар икки мамлакатда халқаро конференциялар, форумлар ва бошқа тадбирларни ташкил этиш орқали маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Музокаралар якунида муҳокама этилган йўналишлар доирасида ўзаро манфаатли лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш ва амалга ошириш бўйича қўшма ишчи гуруҳ тузиш бўйича келишувга эришилди.

Узбекистан и Туркменистан: на пути укрепления взаимного сотрудничества
13 мая текущего года заместитель Премьер-министра − министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провёл в формате видеоконференцсвязи переговоры с заместителем председателя Кабинета Министров – министром иностранных дел Туркменистана Р.Мередовым.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние
и перспективы двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах.
В частности, отмечена актуальность проведения в Ташкенте во второй половине 2020 года очередного заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурно-гуманитарному сотрудничеству, которая зарекомендовала себя в качестве эффективной площадки для совместного решения вопросов двустороннего взаимодействия, а также первого заседания Узбекско-Туркменского делового совета.
Рассмотрены вопросы создания зон приграничной торговли на узбекско-туркменской границе, что могло бы существенно увеличить объемы товарооборота, в том числе путем поставок востребованной на рынках двух стран сельскохозяйственной и бытовой техники, продовольственных товаров, строительных материалов, продукции нефтехимической промышленности.
Справочно: по итогам 2019 г. товарооборот между Узбекистаном и Туркменистаном вырос на 78 процентов, а за последние три года объём взаимной торговли увеличился более чем в 3 раза.
Отмечены также значительные перспективы инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации в сферах разработки месторождений углеводородного сырья, организации совместного производства сельхозтехники и строительных материалов.
Помимо этого, стороны обсудили возможности для расширения взаимодействия в культурно-гуманитарной сфере путем организации в двух странах международных конференций, форумов и других мероприятий.
По результатам переговоров достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы по продвижению и практической реализации взаимовыгодных проектов и инициатив в рамках обсужденных направлений.