РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда коронавирусдан даволанаётган 517 бемор қолди, 8 нафарининг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда айни дақиқаларга келиб, коронавирус юқтирган беморлар умумий сони 2741 нафарни ташкил этмоқда. Уларнинг 2213 нафари тўлиқ соғайиб, реабилитация марказларига ўтказилган. Соғлиқни сақлаш вазирлигидан олинган маълумотга кўра, шифохоналарда даволанаётган 517 бемордан 7 нафарининг аҳволи оғир, 1 нафарининг аҳволи ўта оғир.
Карантин тадбирлари давом этяпти. 48 мингдан кўпроқ фуқаро карантин тадбирлари билан қамраб олинган. Охирги бир куннинг ўзида 13 минг, касаллик дастлабки аниқланган кундан бугунга қадар 487 мингдан кўпроқ ҳолатда лаборатория текширувлари ўтказилган.
Карантин тадбирлари бир мунча юмшатилди, лекин бекор қилингани йўқ. Карантин тадбирларини нечоғлик фойдали ва самарали эканлигини барчамиз англаб етдик. Эндиликда ҳаммамиз бир муддат карантин тадбирларига риоя этишни давом эттиришимиз керак. Шундагина вазиятни барқарор ушлаб қоламиз. Ҳар бирингиз бугунги ҳолатни тўлиқ идрок этиб, масъулият билан ёндашадиган бўлсангиз, вазият чигаллашиб кетишининг олди олинади.

ОФИЦИАЛЬНОЕ ЗАЯВЛЕНИЕ: В Узбекистане из 517 больных состояние 8 – тяжелое
Начальник Государственной инспекции санитарно-эпидемиологического надзора при Кабинете Министров, главный государственный санитарный инспектор республики Нурмат Отабеков:
– В нашей стране к настоящему времени с коронавирусной инфекцией зарегистрировано 2741 человек. Из них полностью выздоровели 2213 человек, они переведены в реабилитационные центры. По сведениям Министерства здравоохранения, из находящихся в клиниках 517 больных состояние 7 оценивается как тяжелое, одного – критическое.
Карантинные мероприятия продолжаются. Более 48 тысяч граждан находятся на карантине. За последний день проведено 13 тысяч, всего более 487 тысяч лабораторных проверок.
Карантинные мероприятия несколько смягчены, но не отменены. Мы все осознали, насколько были полезными и эффективными эти меры. Теперь все вместе мы должны продолжать следовать карантинным ограничениям. Только так мы сохраним стабильную ситуацию. Если каждый из вас будет полностью осознавать ответственность, мы сумеем предупредить усложнение ситуации.