Инвестиция фаолиятини тартибга солишни такомиллаштириш йўлида янги қадам
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда инвестиция фаолиятини тартибга солувчи қонун меъёрларни тизимлаштириш бўйича катта ишлар олиб борилди ва, мамлакат тарихида биринчи марта, унификация қилинган ҳужжат – Ўзбекистон Республикасининг “Инвестициялар ва инвестиция фаолияти тўғрисида”ги Қонуни қабул қилинди.
Бу миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш ва уни халқаро стандартлар билан уйғунлаштириш йўлидаги муҳим қадам бўлиб, Ўзбекистоннинг инвестицион жозибадорлигига ижобий таъсир кўрсатди.
Ўз навбатида, ушбу қонуннинг қабул қилиниши инвестициялар ва инвестиция фаолияти соҳасидаги ўзаро муносабатларни тартибга солувчи бир қатор қонуности ҳужжатларни мувофиқлаштиришни талаб қилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 30 апрелдаги 264-сон “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Тўғридан-тўғри хусусий хорижий инвестицияларни жалб этишни рағбатлантириш борасидаги қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонини амалга ошириш чора-тадбирлари ҳақида” 2005 йил 2 августдаги 180-сон қарорига ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги қарорининг қабул қилиниши ушбу йўналишда эришилган катта ютуқ бўлди.
Бу борада асосий амалий янгилик - Ўзбекистон Республикаси ҳукумати билан чет эллик инвестор ўртасида инвестиция шартномаларини тузиш, ўзгартириш киритиш, тугатиш ва амалга ошириш тартиби тўғрисидаги Низомнинг янги таҳрирда тасдиқланиши ҳисобланади.
Унда инвестиция шартномасини тузиш ва амалга ошириш схемаси тубдан қайта кўриб чиқилди, илгари амалда бўлган ортиқча бюрократик жараён ва механизмлар бартараф этилди. Схема янада соддалаштирилган, қулай ва мукаммал бўлди.
Илк бор Намунавий инвестиция шартномаси тасдиқланди - уни жорий этишдан олдин инвестиция шартномаларининг кўплаб турлари мавжуд бўлиб, бу ҳар доим ҳам уларнинг сифатли ва ўз вақтида бажарилишини таъминламас эди ва вазифалар самарали бажарилишига, инвестиция таклифларнинг амалга оширилишини мураккаблаштирувчи омиллар тезкор аниқланишига ва бартараф этилишига тўсқинлик қилар эди.
Инвестиция шартномаларига коррупцияга ва монополияга қарши киритилган мажбурий тушунчалар каби муҳим янгиликни алоҳида таъкидлаш жоиздир.
Маълумот учун: коррупцияга ва монополияга қарши тушунчалар - бу коррупцияга қарши қонунчиликка риоя қилиш ва адолатли рақобатни таъминлаш бўйича шартноманинг томонлар ўртасида келишиб олинган тегишли бандларидир.
Қарор Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигини хорижий инвесторлар томонидан инвестиция шартномасидан келиб чиқадиган мажбуриятларнинг бажарилишини назорат қилувчи ваколатли орган сифатида белгилайди.
Ушбу ҳужжатларнинг қабул қилиниши инвесторлар фаолиятини сезиларли даражада соддалаштиради ва осонлаштиради, республиканинг халқаро ҳуқуқий соҳадаги имиджини юксалтиради ва хорижий ишбилармон доираларда инвестицион жозибадорлигини оширади.

Новый шаг на пути совершенствования регулирования инвестиционной деятельности
За последние годы в Узбекистане проведена большая работа по систематизации норм законодательства, регламентирующих инвестиционную деятельность и, впервые в истории страны, принят унифицированный акт – Закон Республики Узбекистан «Об инвестициях и инвестиционной деятельности».
Это стало важным шагом на пути дальнейшего улучшения национального законодательства и его гармонизации с международными стандартами, что положительно отразилось на инвестиционной привлекательности Узбекистана.
В свою очередь, принятие указанного закона потребовало приведения в соответствие ряда подзаконных актов, регулирующих взаимоотношения в сфере инвестиций и инвестиционной деятельности.
Большим достижением в данном направлении стало принятие постановления Кабинета Министров от 30 апреля 2020 года № 264 «О внесении изменений в постановление Кабинета Министров от 2 августа 2005 года № 180 «О мерах по реализации Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по стимулированию привлечения прямых частных иностранных инвестиций».
Главным практическим нововведением в данном контексте является утверждение в новой редакции Положения о порядке заключения, изменения, прекращения и реализации инвестиционных договоров между Правительством Республики Узбекистан и иностранными инвесторами.
В нём кардинально пересмотрена схема заключения и реализации инвестиционного договора, исключены ранее действовавшие излишние бюрократические процедуры и механизмы. Схема стала более упрощённой, доступной и совершенной.
Впервые был утверждён типовой инвестиционный договор − до его введения существовало большое разнообразие инвестиционных договоров, что не всегда обеспечивало их качественное и своевременное исполнение, препятствовало эффективному выполнению задач, оперативному выявлению и устранению факторов, сдерживающих реализацию инвестиционных предложений.
Особо следует отметить и такое новшество, как введение обязательной антикоррупционной и антимонопольной оговорки в инвестиционных договорах.
Справочно: антикоррупционная и антимонопольная оговорки – пункты договора, в котором стороны договариваются о соблюдении норм законодательства по противодействию коррупции и обеспечению честной конкуренции соответственно.
Также постановление определяет Министерство инвестиций и внешней торговли в качестве органа, уполномоченного осуществлять мониторинг за ходом исполнения иностранными инвесторами обязательств, вытекающих из инвестиционного договора.
Принятие данных документов значительно упрощает и облегчает деятельность инвесторов, улучшает имидж Республики в международном правовом поле и повышает инвестиционную привлекательность в зарубежных деловых кругах.