Халқаро валюта жамғармаси Директорлар кенгаши Ўзбекистон Республикасига 375 млн АҚШ доллари эквивалентидаги имтиёзли кредит маблағлари ажратилишини маъқуллади
2020 йилнинг 18 майида Халқаро валюта жамғармасининг (кейинги ўринларда - ХВЖ) Директорлар кенгаши томонидан Ўзбекистон Республикасига Коронавирус пандемиясининг мамлакат иқтисодиётига салбий таъсирларини юмшатиш мақсадида 375 млн АҚШ доллари эквивалентидаги имтиёзли кредит маблағлари ажратилиши маъқулланди.
Маълумот учун: Имтиёзли кредитлар ўз ичига 10 йиллик муддат билан (5 йиллик имтиёзли даврни ўз ичига олган ҳолда) 125 млн АҚШ долларига тенг фоизсиз тезкор кредитлаш линияси (Rapid Credit Facility) ва 5 йиллик муддат билан (3 йиллик имтиёзли даврни ўз ичига олган ҳолда) фоиз ставкаси йиллик 1,05 фоизга тенг бўлган 250 млн АҚШ доллари миқдоридаги тезкор молиялаштириш инструментини (Rapid Financing Instrument) олади.
Мазкур маблағлар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши кураш жамғармасига коронавирус пандемияси ва глобал инқирознинг салбий таъсирини юмшатиш чораларини молияштириш учун йўналтирилади.
Анъанага кўра, ХВЖ қарзларни тақдим этиш жараёнида давлат қарзига хизмат кўрсатиш хатарларини ҳамда мамлакатдаги макроиқтисодий ҳолатни таҳлил қилади. ХВЖ томонидан эълон қилинган ҳисоботга кўра, Ўзбекистон Республикаси давлат қарзига хизмат кўрсатиш бўйича юқори салоҳиятни сақлаб қолмоқда.
ХВЖнинг мақроиқтисодий ҳолат бўйича прогнозлари қуйидагиларни ўз ичига олади:
- иқтисодий ўсишнинг 1,5% гача пасайиши;
- фискал тақчилликнинг ЯИМга нисбатан 4,1% гача ошиши, шу жумладан соғлиқни сақлаш тизимига ажратилаётган ҳаражатларнинг, ижтимоий кўмак учун тўловлар ҳамда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва бошқа харажатлар ошган даврда солиқ имтиёзларининг тақдим этилиши;
- экспорт тушумларининг ҳамда халқаро пул ўтказмаларининг миқдори сезиларли даражада қисқариши оқибатида тўлов балансининг жорий операциялари бўйича тақчиллигининг ЯИМга нисбатан 10% гача ошиши.
ХВЖ ҳисоботида сўнгги 3 йилда республикада олиб борилаётган ислоҳотлар бўйича ютуқлари алоҳида таъкидланган. Хусусан, йиллар давомидаги иқтисодий изоляциядан сўнг валюта сиёсати, ташқи савдо, тартибга солинадиган нархларнинг либераллаштирилиши, статистик маълумотларни очиқлиги ва сифатининг ошиши, давлат молияси статистикаси ва давлат бюджети операциялари иқтисодий классификациясининг халқаро меъёрларга келтирилиши, солиқ ислоҳотлари амалга оширилиши ҳамда биринчи маротаба давлат бюджетининг республика парламенти томонидан маъқулланиши қайд этилган.

Совет Директоров Международного валютного фонда одобрил выделение Республики Узбекистан льготного кредита в эквиваленте 375 млн. долл. США
18 мая 2020 года Совет Директоров Международного Валютного Фонда одобрил выделение Республике Узбекистан льготных заёмных средств в размере 375 млн долларов США в целях смягчения негативного влияния коронавирусной пандемии на экономику страны.
Справочно: Льготные кредиты включают в себя беспроцентную линию быстрого кредитования (Rapid Credit Facility) на сумму 125 млн долларов США со сроком 10 лет (в том числе 5 летний льготный период) и Инструмент быстрого финансирования (Rapid Financing Instrument) на сумму 250 млн долларов США со сроком 5 лет (в том числе 3 летний льготный период) с годовой процентной ставкой – 1,05 %.
Данные средства будут направлены на пополнение Антикризисного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан для финансирования мер по смягчению негативного влияния глобального кризиса и коронавирусной пандемии.
При предоставлении заимствований МВФ традиционно проводит анализ макроэкономической ситуации в стране и рисков по обслуживанию государственного долга. Согласно опубликованному отчету МВФ, Узбекистан сохраняет высокий потенциал обслуживания государственного долга.
По мнению МВФ, в среднесрочной перспективе фискальная и монетарная политика будет направлена на поддержание фискальной и внешней стабильности Узбекистана. При этом, Узбекистан остается приверженным продолжению экономических и структурных реформ.
Прогнозы МВФ по макроэкономической ситуации включают:
- замедление экономического роста до 1,5% ВВП;
- увеличение фискального дефицита до 4,1% ВВП, в том числе в результате предоставления налоговых льгот бизнесу на фоне увеличения расходов на здравоохранение, выплату социальных пособий, поддержку предпринимателей и др.
- рост дефицита по счету текущих операций платежного баланса до 10% ВВП вследствие существенного сокращения экспортных поступлений и объемов трансграничных денежных переводов и др.
В отчете МВФ отдельно отмечаются достижения республики в проведении экономических реформ за последние 3 года. В частности, после нескольких лет относительной экономической изоляции, осуществлена либерализация валютной политики, внешней торговли, регулируемых цен, повышена доступность и качество статистических данных, приведена в соответствие с международными стандартами статистика государственных финансов и экономическая классификация операций государственного бюджета, проведена налоговая реформа, парламент республики впервые одобрил государственный бюджет.
При использовании средств будет обеспечена надлежащая прозрачность, в том числе посредством проведения независимого аудита со стороны Счетной палаты Республики Узбекистан, результаты которого будут опубликованы в течение 6 месяцев после завершения фискального года.