2020-2022 йилларида АКТ соҳасида бир қатор йирик лойиҳалар амалга оширилади
Президент Шавкат Мирзиёев парламентга йўлланган Мурожаатномаларида таъкидлаганидек, рақамли иқтисодётни ривожлантириш Ўзбекистон учун келгуси йииларда энг долзарб ва устувор йўналишларидан бири.
Юртимизда 2020 йил “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” деб эълон қилингани ҳам бежиз эмас. “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” учун қабул қилинган Давлат дастури жорий йилда Президент томонидан қўйилган бир қатор йирик вазифаларни амалга оширишни ҳам кўзда тутилган.
Бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 9 январда “Ўзбекистон Республикасининг 2020-2022 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” ПҚ-4563-сонли қабул қилинган қарорида Республикада бир қатор йирик инвестиция лойиҳаларни амалга ошириши белгиланган. Жумладан, 2020-2022 йил мобайнида ахборот технологиялари ва телекоммуникациялари соҳасидаги лойиҳаларга 676,8 миллион долларга тенг инвестицияларини жалб қилиниши режалаштирилган. Яъни:
2020 йилда умумий қиймати 178,7 миллион доллар, шундан тўғридан тўғри хорижий инвестициялар 139,2 миллион доллар, давлат кафолати остидаги кредитлар - 37,5 миллион доллар;
2021 йилда умумий қиймати 241,7 миллион доллар, шундан тўғридан тўғри хорижий инвестициялар 171,9 миллион доллар, давлат кафолати остидаги кредитлар — 67,7 миллион доллар.
2022 йилда эса лойҳаларнинг умумий қиймати 256,4 миллион долларга тенг мўлжалланган бўлса, шулардан 180,1 миллион долларни тўғридан тўғри хорижий инвестициялар, давлат кафолати остидаги кредитлар эса 73,1 миллион долларни жалб қилиниши кўзда тутилган.
Таъкидлаш керакки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 28 апрелдаги ПҚ-4699-сон “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида” қарорига мувофиқ 2020-2022 йилларда ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш бўйича умумий қиймати 17,6 триллион сўм бўлган 35 та устувор лойиҳалар амалга оширилиши белгиланган.
Мазкур лойиҳаларнинг 44,8 фоиз тўғридан тўғри хорижий инвестициялар ва кафолатланмаган кредитлар ҳисобидан, 33 фоиз давлат кафолати остидаги кредитлар ҳисобидан амалга оширилиши режалаштирилган.

В 2020-2022 годах в сфере ИКТ будет реализован ряд крупных проектов
Как отметил в своём Послании парламенту Президент Шавкат Мирзиёев, развитие цифровой экономики является одним из актуальных и приоритетных направлений для Узбекистана в ближайшие годы.
Символично и то, что 2020 год в нашей стране был объявлен Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики. Государственная программа, принятая в рамках Года развития науки, просвещения и цифровой экономики, предусматривает под собой осуществление в текущем году масштабных задач, обозначенных главой республики.
В связи с этим принятое 9 января 2020 года Постановление Президента ПП-4563 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» предусматривает под собой реализацию ряда крупных инвестиционных проектов. В частности, в течение 2020-2022 годов в сферу информационных технологий и коммуникаций запланировано привлечь 676,8 миллиона долларов инвестиций. Таким образом:
В 2020 году общий размер инвестиций — 178,7 миллиона долларов, из них прямые иностранные инвестиции — 139,2 миллиона долларов, иностранные кредиты под государственную гарантию — 37,5 миллиона долларов;
В 2021 году общий размер инвестиций — 241,7 миллиона долларов, из них прямые иностранные инвестиции — 171,9 миллиона долларов, иностранные кредиты под государственную гарантию — 67,7 миллиона долларов;
В 2022 году общий размер инвестиций — 256,4 миллиона долларов, из них прямые иностранные инвестиции — 180,1 миллиона долларов, иностранные кредиты под государственную гарантию — 73,1 миллиона долларов.
Следует отметить, что в соответствии с постановлением Президента от 28 апреля 2020 года за №4699 «О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства» предусматривается реализация 35 приоритетных проектов в сфере развития информационных технологий и коммуникаций на сумму 17,6 триллиона сумов.
Из них запланированный объём привлекаемых прямых иностранных инвестиций и негарантированных кредитов составляет 44,8 процента, кредитов под государственные гарантии — 33 процента.