Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия ташқи ишлар вазирлари ўринбосарлари мажлиси тўғрисида
2020 йил 21 май куни Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия Федерацияси ташқи ишлар вазирлари ўринбосарларининг видеоконференцалоқа шаклидаги мажлиси бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Илҳом Неъматов, Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Марат Сиздиқов, Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Нуран Ниязалиев, Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Андрей Руденко, Тожикистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Зоҳир Саидзода, Туркманистон Ташқи ишлар вазири ўринбосари Вепа Хожиев иштирок этдилар.
Тадбир иштирокчилари Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия вазирларининг бўлажак учинчи учрашуви кун тартибини кўриб чиқдилар.
Ўзбекистон томони фашизм устидан қозонилган Буюк Ғалабанинг 75 йиллигини кенг нишонлаш учун ўз мамлакатимизда амалга оширилаётган тадбирлар ва дастурлар ҳақида маълумот берди.
Коронавирус пандемияси оқибатлари олдини олиш, жумладан МДҲ мамлакатлари ҳудудларида бўлиб турган фуқароларга манзилли ёрдам кўрсатишда томонларнинг ваколатли идоралари ўртасида мувофиқлаштириш ва ҳамкорликни давом эттириш муҳимлиги таъкидланди.
Афғонистондаги ҳозирги вазият, минтақавий ҳамкорликнинг долзарб масалалари ҳамда халқаро ташкилотлар доирасидаги ўзаро муносабатлар юзасидан фикр алмашилди.
Томонлар савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва транспорт-коммуникация соҳасидаги устувор лойиҳаларни илгари суриш бўйича фаол қўшма ишларни давом эттириш зарурлигини таъкидладилар.

О заседании заместителей министров иностранных дел стран Центральной Азии и России
21 мая 2020 года в режиме видеоконференцсвязи состоялось заседание заместителей министров иностранных дел стран Центральной Азии и Российской Федерации.
В работе заседания приняли участие заместители министров иностранных дел Республики Узбекистан – Илхом Неъматов, Республики Казахстан – Марат Сыздыков, Кыргызской Республики – Нуран Ниязалиев, Российской Федерации – Андрей Руденко, Республики Таджикистан – Зохир Саидзода, Туркменистана – Вепа Хаджиев.
Участники заседания рассмотрели повестку дня предстоящей III Министерской встречи стран Центральной Азии и России.
Узбекская сторона информировала о мероприятиях и программах, реализуемых в республике по широкому празднованию 75-й годовщины Великой Победы над фашизмом.
Подчеркнута важность продолжения тесной координации и взаимодействия уполномоченных ведомств сторон в предотвращении последствий коронавирусной пандемии, включая адресную помощь гражданам, находящимся на территориях стран СНГ.
Состоялся обмен мнениями по текущей ситуации в Афганистане, актуальным вопросам регионального сотрудничества, а также взаимодействия на площадках международных организаций.
Стороны подчеркнули необходимость продолжения активной совместной работы по продвижению приоритетных проектов в области торгово-экономического сотрудничества, а также в транспортно-коммуникационной сфере.