Ўзбекистон ва Беларусь инвестиция, савдо ва логистика соҳаларидаги ҳамкорликни фаоллаштиради
Жорий йилнинг 20 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари С.Умурзаков видеоконференцалоқа орқали Беларусь Республикаси Бош вазири ўринбосари В.Дворник билан инвестиция, ўзаро савдо, транспорт ва логистика соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини ҳамда COVID-19 пандемиясининг икки мамлакат иқтисодиётларига салбий таъсирини олдини олиш бўйича чора-тадбирларни муҳокама қилди.
Томонлар қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга ошириш борасидаги ишларни фаоллаштириш зарурлигини таъкидладилар, бунинг учун икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш бўйича “Йўл харитаси” қайта кўриб чиқилиб янгиланади ва, зарур бўлса, тегишли масалаларни муҳокама қилиш ва ишлаб чиқиш мақсадида Ўзбекистон ва Беларусь вазирликлари ва идоралари ўртасида қўшимча музокаралар ўтказилади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси ва Беларусь Республикаси ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро қўшма комиссиясининг навбатдаги мажлисини видеоконференцалоқа шаклида ўтказиш имкониятлари муҳокама қилинди. Ўзбекистон ва Беларусь ҳудудлари ўртасидаги ҳамкорликни режали равишда кенгайтириш бўйича маҳаллий “Йўл хариталарини” биргаликда ишлаб чиқиш ва тузиш орқали минтақалараро ҳамкорликни йўлга қўйишда салмоқли салоҳият мавжудлиги қайд этилди.
Музокаралар давомида Ўзбекистонда инвестиция фаолиятини амалга ошираётган бир қатор Беларусь компанияларининг муваффақиятли тажрибаси асосидаги икки мамлакат ишлаб чиқарувчиларининг кооперациясига асосланган инвестициявий ҳамкорлик истиқболлари юзасидан конструктив фикр алмашилди. Беларусь шериклари ва ишлаб чиқарувчиларининг Ўзбекистон бозорида ҳозир бўлишларини кенгайтириш учун устувор соҳалар сифатида тўқимачилик, чорвачилик, озиқ - овқат ва фармацевтика саноатлари белгиланиб, турли йўналишлар бўйича кадрларни тайёрлаш дастурларини ташкил этишга ва ишлаб чиқариш корхоналарига илғор технологияларини жорий этиш мақсадида икки мамлакат илмий-таълим муассасаларини жалб этиш бўйича ташаббус кўриб чиқилди.
Шунингдек, ўзаро савдо ҳажмлари ўсишини таъминлаш чоралари, жумладан, Ўзбекистон ва Беларусьда ишлаб чиқарилган маҳсулотларнинг мувофиқлик сертификатларини ва синовлар протоколларини ўзаро тан олиш механизмларини жорий этиш, икки мамлакат қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчилари иштирокида “Аграр форумлари”ни ўтказиш амалиётини кенгайтириш ва бошқа ташаббуслар кўриб чиқилди.
Томонлар транспорт - логистика ҳамкорлигини ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратдилар - узлуксиз ва тўсиқсиз юк ташишни таъминлаш учун икки томонлама ҳамкорликни мустаҳкамлаш муҳимлиги таъкидланди. Иккала мамлакат ҳудудида юкларни ташиш ва транзит қилиш учун қулай шарт - шароитларни яратиш бўйича конструктив таклифларни ишлаб чиқиш тўғрисида келишувга эришилди.
Видеоконференция якунлари бўйича вазифаси муҳокама қилинган ҳамкорлик соҳаларининг амалий ижросини таъминлаш ва қўшма ташаббусларни илгари суришдан иборат бўлган қўшма ишчи гуруҳ тузишга келишиб олинди.

Узбекистан и Беларусь активизируют сотрудничество в сферах инвестиций, торговли и логистики
20 мая текущего года заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков посредством видеоконференцсвязи обсудил с заместителем Премьер-министра Республики Беларусь В.Дворником актуальные вопросы развития двустороннего сотрудничества в сфере инвестиций, взаимной торговли, транспорта и логистики, а также меры по предотвращению негативного влияния пандемии COVID-19 на экономики двух стран.
Сторонами была подчеркнута необходимость активизации работы по реализации совместных проектов и инициатив, для чего будет пересмотрена и обновлена «Дорожная карта» по развитию сотрудничества между двумя странами, и, при необходимости, проведены дополнительные переговоры между министерствами и ведомствами Узбекистана и Беларуси с целью обсуждения и проработки соответствующих вопросов.
Также была обсуждена возможность проведения очередного заседания Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь в формате видеоконференцсвязи.
Отмечен значительный потенциал в налаживании межрегионального взаимодействия путем совместной разработки и заключения отдельных «Дорожных карт» по планомерному расширению сотрудничества между регионами Узбекистана и Беларуси.
В ходе обсуждения состоялся конструктивный обмен мнениями о перспективах инвестиционного сотрудничества посредством промышленной кооперации производителей двух стран на основе успешного опыта ряда белорусских компаний, уже осуществляющих инвестиционную деятельность в Узбекистане. В качестве приоритетных сфер для расширения присутствия белорусских партнеров и производителей на узбекском рынке были обозначены текстильная, животноводческая, пищевая и фармацевтическая отрасли, при этом рассматривалась инициатива по привлечению научно-образовательных учреждений двух стран к внедрению передовых технологий на предприятиях и в организацию программ подготовки кадров в различных направлениях.
Также рассматривались меры по наращиванию объемов взаимной торговли, в том числе внедрение механизмов взаимного признания сертификатов соответствия и протоколов испытаний продукции узбекского и белорусского производства, расширение практики проведения «Аграрных форумов» с участием производителей сельскохозяйственной продукции двух стран и другие инициативы.
Отдельное внимание стороны уделили развитию транспортно-логистического сотрудничества – отмечена важность укрепления двустороннего взаимодействия для обеспечения бесперебойных и беспрепятственных грузоперевозок. Достигнута договоренность о выработке конструктивных предложений по созданию благоприятных условий для транспортировки и транзита грузов по территории обеих стран.
По итогам видеоконференции согласовано создание совместной рабочей группы, задачей которой станет обеспечение практической реализации обсужденных направлений сотрудничества и продвижение совместных инициатив.