Андижонда қўшимча 789 лойиҳа доирасида 42 минг иш ўрни яратилади
Андижон шаҳрида ўтаётган йиғилишда вилоятда янги корхоналар ташкил этиш ва иш ўринларини кўпайтириш чора-тадбирлари батафсил муҳокама қилинди.
Жорий йилда 789 та лойиҳа бўйича 7 триллион сўм инвестиция ўзлаштирилиб, 42 минг иш ўрни яратиш режалаштирилган.
Тўқимачилик йўналишида умумий қиймати 106 миллион доллар бўлган 13 та лойиҳа амалга оширилиб, ип-калавани қайта ишлаш даражаси 78 фоизга етказилади, 278 миллион долларлик экспорт таъминланади.
Қурилиш материаллари тармоғида 2020-2021 йилларда 74 лойиҳа самарасида 106 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Оилавий тадбиркорликка 353 миллиард сўм кредит, Тикланиш ва тараққиёт жамғармасидан 20 миллион доллар ажратилиши белгиланди.
Бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш, қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, аҳолини солиқдан озод қилинган 60 дан ортиқ турдаги касбга ўқитиш бўйича топшириқлар берилди.

42 thousand jobs to be created in Andijan region
At the meeting in Andijan, measures on creating new enterprises and jobs in the region were discussed.
This year, it is planned to use 7 trillion UZS of investments and create 42 thousand jobs within the framework of 789 projects.
13 projects worth $106 million will be implemented in the textile industry, the level of yarn processing will reach 78 percent, export will be provided for $278 million.
It is planned to launch production of import-substituting products worth $106 million in 2020-2021 as a result of implementing 74 projects in the construction materials industry.
353 billion UZS of loans and 20 million dollars from the Fund for Reconstruction and Development are planned to be allocated to support family entrepreneurship in the region.
The Head of the state gave instructions on the efficient use of vacant buildings, the accelerated development of agriculture, the broad and targeted training of the population in more than 60 types of professions, the income from which will not be taxed.