Туркиядан инсонпарварлик ёрдами келгани тўғрисида
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған ўртасида 22 апрель куни бўлиб ўтган телефон орқали суҳбат давомида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида, 2020 йил 22 май куни чартер рейси билан “Uzbekistan Airways” авиакомпанияси самолёти Истанбул шаҳридан Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортига келди.
Мамлакатимизнинг Анқарадаги Элчихонаси маълумотларига кўра, Туркия томони COVID-19 пандемиясига қарши курашда Ўзбекистонга ёрдам бериш учун 50 дона ўпкани сунъий шамоллатиш аппаратини беғараз тақдим этди.
Ушбу инсонпарварлик ёрдами сўнгги икки ой ичида иккинчиси бўлиб, жорий йилнинг 23 апрель куни Ўзбекистонга Туркиядан 50 мингта ҳимоя ниқоблари, 200 мингта ҳимоя кийимлари ва шунча миқдордаги ҳимоя шлеми келтирилди.

О прибытии гуманитарного груза из Турции
В рамках реализации договорённостей, достигнутых в ходе телефонного разговора 22 апреля между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, 22 мая 2020 года в Международный аэропорт г.Ташкента имени Ислама Каримова из г.Стамбула чартерным рейсом прибыл самолет авиакомпании «Uzbekistan Airways» с гуманитарным грузом.
По информации Посольства нашей страны в г.Анкаре, турецкая сторона на безвозмездной основе направила 50 аппаратов искусственной вентиляции лёгких (ИВЛ) своего производства для помощи Узбекистану в борьбе с пандемией COVID-19.
Этот гуманитарный груз стал вторым за последние два месяца. Ранее 23 апреля этого года в Узбекистан из Турции было доставлено 50.000 защитных медицинских масок, 200.000 защитных комбинезонов и столько же защитных шлемов.
Дипломатические миссии нашей страны за рубежом продолжают активную деятельность для помощи гражданам Узбекистана в связи с эпидемической ситуацией.