Шавкат Мирзиёев қурилиш сифатини танқид қилди
Президент Шавкат Мирзиёев 22 май куни Андижон вилояти Хўжаобод туманидаги кўп қаватли уйлар қурилишини бориб кўрди.
Андижон вилояти аҳолиси мамлакатимиз нуфусининг 10 фоизини, ҳудуди эса 1 фоизини ташкил этади. Шу боис шаҳар яқинидаги адир жойларда кўп қаватли уйлар қуриш, шу орқали аҳолининг тобора ўсиб бораётган талабини қондириш чоралари кўрилмоқда.
Хўжаобод туманининг Иттифоқ массивида 35 та уй қурилмоқда. Улар Андижон шаҳри, Андижон, Хўжаобод, Булоқбоши ва Жалақудуқ туманларидаги уй-жойга муҳтож оилаларга берилиши кўзда тутилган.
Шунингдек, бу ерда мактаб, тикувчилик цехи, спорт комплекси бунёд этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари қурилиш ишларидаги камчиликларни кўрсатиб ўтди. Бундай жойларда уйлар бунёд этиш мамлакатимизда янги тажриба эканини, уларни халқаро стандартлар асосида пишиқ, сифатли қуриш зарурлигини таъкидлади.
Лойиҳани такомиллаштириш, аҳолига қулай транспорт йўналишлари ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.

Шавкат Мирзиёев раскритиковал качество строительных работ
Сегодня, 22 мая, Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством многоэтажных домов в Ходжаабадском районе Андижанской области.
Население данной области составляет 10 процентов от общей численности населения Узбекистана, при этом площадь региона – лишь 1 процент территории страны. Поэтому принимаются меры по удовлетворению растущих потребностей населения в жилье путем застройки многоэтажными домами холмистой местности, окружающей областной центр.
На массиве "Иттифок" Ходжаабадского района строятся 35 многоэтажных домов. Квартиры в них намечено предоставить нуждающимся в жилье семьям из города Андижана, Андижанского, Ходжаабадского, Булакбашинского и Джалакудукского районов.
Здесь также возводятся школа, швейная мастерская и спортивный комплекс.
Глава государства указал на недостатки в строительных работах. Строительство домов в местности такого типа – новый опыт в нашей стране, отметил Шавкат Мирзиёев, поэтому необходимо сооружать их прочными и качественными, в соответствии с международными стандартами.
Президент дал указания по доработке проекта, организации удобных для населения транспортных маршрутов.