Ўзбекистон ва Қозоғистон иқтисодий ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 23 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков ва Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Р.Скляр раҳбарлигида видеоконференция шаклида Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги иқтисодий шерикликни мустаҳкамлаш механизмларини муҳокама қилишга бағишланган кенгайтирилган ҳукуматлараро музокаралар бўлиб ўтди.
Шу нуқтаи назардан томонлар Халқаро савдо-иқтисодий ҳамкорлик марказини (ХСИҲМ) ташкил этиш бўйича ташаббуснинг амалга оширилиши жорий ҳолатини ва мавжуд савдо тўсиқларини бартараф этиш бўйича олиб борилган изчил ишлар натижасида эришилган ютуқларни муҳокама қилдилар.
Шунингдек, белгиланган устувор йўналишлар доирасида икки мамлакат ўртасида саноат кооперациясини мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар муҳокама қилинди. Музокараларга қадар ушбу йўналишда Ўзбекистон ва Қозоғистоннинг тегишли вазирлик ва идоралари биргаликда давомли ишларни олиб борди. Ушбу жараён Ўзбекистон тарафидан Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Қозоғистон тарафидан Саноат ва инфратузилмавий ривожланиш вазирлиги томонидан мувофиқлаштирилган.
Идоралараро даражада биргаликда ўтказилган ўрганишлар давомида алоҳида тармоқлар ва секторларда ҳамкорликнинг мавжуд имкониятлари ва ўзаро шериклик истиқболлари пухта таҳлил қилинди. Натижада қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, енгил, фармацевтика ва озиқ-овқат саноатлари, чорвачилик, энергия тежовчи технологиялар ва қишлоқ хўжалиги соҳасида юқори технологияли қўшма корхоналар ташкил этиш бўйича 13 та иқтисодий асосланган инвестиция лойиҳаларидан иборат рўйхат шакллантирилди.
Видеоконференция якунлари бўйича Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасида саноат кооперацияси соҳасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича ижро муддатлари ва масъуллари аниқ белгиланган тегишли “Йўл харитаси” маъқулланди. Томонлар келгусидаги ҳамкорликни ривожлантиришга ўзларининг содиқлигини тасдиқлаб, келишилган лойиҳаларнинг амалга оширилиши икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни сезиларли даражада мустаҳкамлаш имконини беришига ишонч билдирди.

Узбекистан и Казахстан расширяют экономическое партнерство
23 мая текущего года под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и заместителя Премьер-министра Республики Казахстан Р.Скляра в формате видеоконференции состоялись расширенные межправительственные переговоры, посвященные обсуждению механизмов укрепления экономического партнерства между Узбекистаном и Казахстаном.
В данном ключе стороны обсудили текущее состояние реализации инициативы по созданию Международного центра торгово-экономического сотрудничества (МЦТЭС) и достигнутый прогресс в последовательной работе по устранению имеющихся торговых барьеров.
Также были рассмотрены меры по укреплению промышленной кооперации между двумя странами в рамках выделенных приоритетных направлений. Переговорам предшествовала длительная совместная работа профильных министерств и ведомств Узбекистана и Казахстана при координации Министерства инвестиций и внешней торговли с узбекской стороны и Министерства индустрии и инфраструктурного развития с казахстанской стороны.
В ходе совместного изучения на межведомственном уровне были тщательно проанализированы потенциальные возможности для сотрудничества и перспективы взаимодействия в отдельных отраслях и секторах. В результате был сформирован перечень из 13 экономически обоснованных инвестиционных проектов по созданию высокотехнологичных совместных производств в области сельскохозяйственного машиностроения, легкой, фармацевтической и пищевой промышленностей, животноводства, энергосберегающих технологий и переработки продукции сельского хозяйства.
По итогам видеоконференции была одобрена соответствующая «Дорожная карта» по расширению и углублению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан в сфере промышленной кооперации с определением конкретных сроков и ответственных исполнителей. Стороны выразили приверженность развитию дальнейшего партнерства, а также уверенность в том, что реализация согласованных проектов позволит существенно укрепить торгово-экономические связи между двумя странами.