Доривор ўсимликлар кластерларидан умид катта
Мамлакатимиз қишлоқ хўжалигида кластер тизими ташкил этилиши бир қатор йўналишлар қаторида фармацевтика саноатида ҳам доривор ўсимликларга бўлган талабни қондириш билан бирга, қайта ишлаш ҳажмини кўпайтириш ва қўшимча қиймат занжирини яратиш, соҳанинг экспорт потенциалини ошириш борасида кенг кўламли ишларга замин яратди.
Президентимизнинг 2020 йил 10 апрелдаги “Ёввойи ҳолда ўсувчи доривор ўсимликларни муҳофаза қилиш, маданий ҳолда етиштириш, қайта ишлаш ва мавжуд ресурслардан оқилона фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори соҳадаги яна бир тармоқнинг ривожланишига асос бўлди. Натижада ёввойи ҳолда ўсувчи ноёб доривор ўсимликларни сақлаш, маданий ҳолда кўпайтириш учун оналик майдонлари барпо этиш, кўчатчилиги ва уруғчилигини ташкил этиш бўйича вазифалар белгиланди.
Маълумотларга кўра, 2019 йил 11,5 минг гектар майдонда доривор ўсимликлар етиштирилган бўлса, жорий йил баҳор мавсумининг ўзида 1,3 минг гектар майдонда ички ва ташқи бозорларда харидоргир бўлган 37 турдаги бир йиллик ва кўп йиллик доривор ўсимликлар экилиб, парваришланмоқда.
Тошкент вилоятининг Қибрай туманида “Herbo-farm” кластери мазкур йўналишда ўз фаолиятини бошлаган. Унинг тасарруфидаги 8 гектар ер майдонида 5 турдаги доривор ўсимлик етиштирилмоқда. Келгусида махсус плантацияларни кенгайтириш ҳисобига доривор ўсимлик турларини 10 тага етказиш режалаштирилган. Шу билан бирга, кластер томонидан 3 турдаги шифобахш гиёҳ кўчатчилиги ҳам йўлга қўйилгани ихтисослашган фермер хўжаликлари билан ҳамкорликни кенгайтиришга имкон яратди.
Шунингдек, Ўрта Чирчиқ туманида иш бошлаган "Healing herbs and organics" кластери тасарруфидаги 80 гектар ер майдонининг 15 гектарида стевия ўсимлиги, 45 гектарида итбурун наъматак, 5 гектар майдонда оддий шумрут каби доривор ўсимликлар кўпайтирилмоқда.
– Келгусида доривор ўсимликлар етиштириш ва унинг экспорти борасида етарлича тажрибамизни янада ошириб, мавжуд ер майдонларни 500 гектарга етказишни режалаштирдик, – дейди "Healing herbs and organics" кластери раҳбари Хабибжон Давлатов. – Натижада 50 та иш ўрни яратилади. Энг муҳими, нафақат доривор ўсимликлар хом ашёси етиштириш, балки уни қайта ишлаш бўйича амалий ишлар бошланганидир. Экилган стевиядан шакар ўрнини босувчи модда ажратиб олиш учун қайта ишлаш корхонасини қуриш ишларини бошлаганмиз. Келгусида корхона томонидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотлар қандли диабет беморлари учун шакар ўрнини босади. Шу билан бир қаторда, озиқ-овқат саноатида импорт қилинадиган шифобахш маҳсулотларни маҳаллийлаштириш имкони ортади.
Жиззах вилояти Бахмал туманидаги “Вmb trade group” компанияси ҳам фаолиятини кластер усулида бошламоқда. Улар Италия компанияси билан умумий қиймати 25 миллион евро миқдорида заъфарон (шафран) етиштириш ва қайта ишлаш лойиҳасини амалга ошириш бўйича инвестиция шартномаси имзолаган.
Лойиҳанинг асосий мақсади туман ҳудудида заъфарон ва бошқа доривор ўсимликларни етиштириш, махсус плантацияларни ташкил этиш ва уларни саноат усулида қайта ишлашни таъминлашдир. Шунингдек, юқори қўшилган қийматга эга бўлган экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини кўпайтириб, Италия ва Европанинг бошқа мамлакатларига экспорт қилиш мўлжалланган.
Бунинг учун Бахмал тумани ҳокимлиги томонидан “Тонготар” қишлоқ фуқаролар йиғини ҳудудидан 400 гектар ер майдони ажратилди. Тез фурсатда ерлар экишга тайёрланиб, 200 гектарда Италиядан келтирилган заъфарон туганак пиёзлари экилади. Илк ҳосил шу йилнинг октябрь-ноябрь ойларида териб олиниши режалаштирилган. Ишни самарали ташкил этиш мақсадида хориждан малакали агроном, технолог каби мутахассислар жалб этилади.
Лойиҳанинг амалга оширилиши мамлакатимизда кенг миқёсда заъфарон етиштирилиши, фармацевтика корхоналари маҳаллий хом ашё билан таъминланиши ҳамда экспорт ҳажмини оширишда муҳим омил бўлиши кутилмоқда.

Кластеры лекарственных растений
В результате налаживания в сельском хозяйстве страны кластерной системы создаются основы для масштабной работы в фармацевтической промышленности – увеличения объема переработки сырья, создания цепочки добавленной стоимости, повышения экспортного потенциала отрасли.
Постановление Президента "О мерах по охране, культурному выращиванию, переработке дикорастущих лекарственных растений и рациональному использованию имеющихся ресурсов" от 10 апреля 2020 года стало стимулом для развития еще одного направления в сфере. Согласно постановлению намечены задачи по выращиванию, хранению, первичной или глубокой переработке лекарственных растений, а также специализации регионов на их выращивании.
Согласно данным, в 2019 году лекарственные растения выращивались на 11,5 тысячи гектаров. Весной нынешнего года 1,3 тысячи гектаров были засеяны 37 видами пользующихся спросом на внутреннем и внешнем рынках однолетних и многолетних лекарственных растений.
В Кибрайском районе Ташкентской области в этом направлении начал действовать кластер “Herbo-farm”. Здесь на 8 гектарах земельной площади выращиваются 5 видов лекарственных растений. В дальнейшем планируется расширение специальных плантаций и выращивание 10 видов лекарственных растений. Вместе с тем кластером налажено выращивание саженцев еще 3 видов лекарственных растений, что предоставило возможность для расширения сотрудничества со специализированными фермерскими хозяйствами.
В ведомстве начавшего действовать в Уртачирчикском районе кластера "Healing herbs and organics" – 80 гектаров площадей, из которых на 15 гектарах выращивается стевия, на 45 гектарах – шиповник и на 5 гектарах – черемуха.
– Мы намерены приумножать опыт выращивания и экспорта лекарственных растений и в дальнейшем расширить площади до 500 гектаров, – говорит руководитель кластера "Healing herbs and organics" Хабибжон Давлатов. – В результате будет создано 50 рабочих мест. Главное, вместе с выращиванием лекарственных растений начата работа по их переработке. Идет строительство перерабатывающего предприятия, на котором из стевии будут получать заменитель сахара для больных сахарным диабетом. Вместе с тем в продовольственной промышленности увеличится возможность локализации лечебной продукции, которая пока импортируется.
По методу кластера действует и компания “Вmb trade group” в Бахмальском районе Джизакской области, подписавшая с итальянской компанией инвестиционный договор на 25 миллионов евро о реализации проекта по выращиванию и переработке шафрана.
Цель проекта – выращивание на территории кластера шафрана и других лекарственных растений, обеспечение их промышленной переработки. Также предусмотрены увеличение объема экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью и ее экспорт в Италию и другие европейские страны.
Для этого хокимиятом Бахмальского района на территории схода граждан села “Тонготар” выделено 400 гектаров. В ближайшее время почва будет вспахана, на 200 гектарах посадят завезенные из Италии луковицы шафрана. Первый урожай планируется получить в октябре-ноябре нынешнего года. Для эффективности проведения предстоящей работы будут приглашены квалифицированные агрономы и технологи из других государств.
Реализация этого проекта позволит масштабно выращивать шафран в нашей стране, обеспечивать фармацевтические предприятия местным сырьем и увеличить объем экспорта.