Электрон ҳисобварақ фактура – рақамли иқтисодиёт сари янги қадам
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг қарорига асосан 2020 йил 1 январдан бошлаб хўжалик юритувчи субъектларнинг электрон ҳисобварақ фактура (ЭҲФ)дан тўлиқ фойдаланиши жорий этилгани тадбиркорларга қулайлик яратиб, рақамли иқтисодиётга ўтишда муҳим қадам сифатида қаралмоқда.
Жиззах вилояти давлат солиқ бошқармаси ахборот хизматидан маълум қилишича, шу кунга қадар ҳудуддаги 3 минг 370 та тадбиркорлик субъекти электрон ҳисобварақ фактурадан фойдаланишга ўтган.
Ҳужжатларни қоғоз шаклда юритишдан воз кечиб, электрон ҳисобварақ фактуралардан фойдаланганда аввало вақт ва харажат тежалади. Маълумотлар хавфсиз сақланади, тўловлар тезлашади, тизим туну кун ишлайди, ҳисоботлар автоматлашади. Барча тадбиркорлик субъектлари ЭҲФдан фойдаланишга ўтса, қўшимча қиймат занжирининг узлуксизлиги таъминланади. Маркетинг таҳлили янада аниқлашади.
Рақамли иқтисодиётга ўтиш йўлидаги ушбу босқич вилоятдаги 4 минг 87 та қўшилган қиймат солиғи тўловчи субъектларга тадбиқ этилади.

Электронные счета-фактуры – новый шаг к цифровой экономике
Переход на полное использование электронных счетов-фактур субъектов сельскохозяйственной деятельности на основе постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан начиная с 1 января 2020 года создал удобство для предпринимателей, послужил важным шагом на пути к цифровой экономике.
Как сообщает пресс-служба Джизакского областного государственного налогового управления, уже успешно перешли на использование электронных счетов-фактур 3 370 субъектов предпринимательства.
Отказ от бумажного документооборота, использование электронных счетов-фактур позволит сэкономить как время, так и средства. Данные будут храниться в безопасности, процесс оплаты ускорится, система будет работать круглосуточно, отчетность автоматизируется. Переход всех субъектов предпринимательства на использование электронных счетов-фактур позволит обеспечить беспрерывность цепочки добавленной стоимости, улучшить точность маркетингового анализа.
Данная ступень перехода на цифровую экономику охватит 4 тысячи 87 субъектов плательщиков добавленной стоимости.