Президент: Бепарволик пандемияга қарши барча ишларимиз натижасини йўққа чиқариши мумкин
Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида 26 май куни инвестиция масалалари муҳокамасига бағишланган видеоселектор йиғилиши аввалида мамлакатимизда коронавирус пандемиясига қарши кураш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида алоҳида тўхталиб ўтилди.
Давлатимиз раҳбари, жумладан, шундай деди:
– Кейинги кунларда коронавирус билан касалланганлар сони республикамизда ҳам кўпайганлиги қайд этилмоқда.
Айтиш керакки, аксарият ҳудуд ва корхона раҳбарлари, фуқароларимиз карантин чораларининг юмшатилганини “касаллик тугади” деб, нотўғри қабул қилмоқдалар.
Бугунгача чет элдан олиб келинган фуқароларимиз сони 47 мингтани ташкил этмоқда. Афсуски, уларнинг, айниқса кейинги икки ҳафта давомида кириб келганларнинг аксариятида коронавирус аниқланган.
Беморларнинг қарийб 50 фоизини ҳам хориждан келган фуқаролар ташкил этади.
Кейинги 10 кунда 3,5 минг одам ҳаво йўллари, 7 мингга яқин ватандошимиз чегара постлари орқали юртимизга кириб келиши кутиляпти. Бунга қўшимча яна 100 минг нафардан ортиғи Ўзбекистонга қайтиш истагини билдириб, навбат кутмоқда.
Фуқароларимиз қайтиб келаётган давлатлар ҳамда қўшни мамлакатлардаги вазиятнинг оғирлигини ҳисобга олиб, хотиржамликка берилиш мумкин эмас.
Айниқса, бозорлар, савдо комплекслари, банкларда ижтимоий масофага амал қилмаслик, кўча-кўйда тиббий ниқоб тақмаслик, бемалол ва хотиржам бўлиб, уйларда турли тадбирлар ўтказиш ҳолатлари кўпаймоқда.
Бундай салбий ҳолатлар касалликни аниқлаш, олдини олиш ва даволаш учун қилаётган барча ҳаракатларимиз, бюджетдан олинаётган триллионлаб харажатларимиз натижадорлигини йўққа чиқариши мумкин.
Республика комиссияси вилоят ҳокимлари билан бирга бир кун муддатда эпидемиологик вазият ёмонлашган ҳудудларнинг тоифасини қайта кўриб чиқсин ҳамда карантин чораларини кучайтириш бўйича таклиф киритсин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги “қизил” ва “сариқ” ҳудудларда кунлик тест олиш сонини ошириши лозим. Бунда тиббиёт муассасалари, бозорлар, банклар ва аҳоли кўп жойларда назорат тестлар олишни кўпайтирсин.
Шу ўринда бир муҳим масалага эътиборни қаратмоқчиман. Пандемиянинг иқтисодиётга таъсирини юмшатишга қаратилган 16 та ҳужжат қабул қилдик. Лекин жойларда ушбу қарорлар ижросини ташкил этиш оқсамоқда, яратилаётган шароит ва имтиёзларни фуқаролар ва тадбиркорларга манзилли етказа олмаяпмиз.
Олий Мажлис палаталари жойларда халқ депутатлари кенгашлари билан бирга пандемияга оид Президент қарорлари ва топшириқлари ижроси юзасидан парламент ва кенгашларнинг таъсирчан назоратини йўлга қўйиш кутилган натижа бериши мумкин.
Шунингдек, туман, шаҳар, вилоят ҳокимлари, вазирлар ҳар ойда бир марта Президент қарорлари ижроси бўйича брифинг ўтказиб, оммавий ахборот воситалари, парламент вакиллари ва кенг жамоатчилик олдида ҳисобот бериб борсин.
Албатта, карантин чораларини юмшатиш туфайли 19 мингдан зиёд (91 фоиз) саноат, 9 мингта (76 фоиз) қурилиш, 51 мингта (52 фоиз) хизмат кўрсатиш, 45 мингта (44 фоиз) савдо корхоналарининг фаолияти тикланди.
Бунинг натижасида май ойида солиқ ва божхона тушумлари ўтган ойнинг мос даврига нисбатан 230 миллиард сўмга, товар-хом ашё биржасида қурилиш материаллари савдоси ҳажми эса 20 фоизга кўпайди.
Тижорат банклари томонидан кредит ажратиш ҳажми ўтган ойнинг мос даврига нисбатан 13 фоизга ўсди.
Бу борадаги ишларимизни карантин талабларига қатъий амал қилган ҳолда, ҳам тармоқ, ҳам ҳудуд кесимида манзилли тарзда давом эттиришимиз лозим.

Shavkat Mirziyoyev: Carelessness can negate all our efforts to counter the pandemic
On May 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the videoconference on investment, focused on the ongoing work to counter the coronavirus pandemic.
The Head of the state noted in particular:
– In recent days, the number of coronavirus infected in Uzbekistan has increased. It should be noted that the leaders of most regions and enterprises, our citizens incorrectly perceive the softening of quarantine measures, mistakenly thinking that, allegedly, the disease has passed.
To date, 47 thousand Uzbekistan citizens have returned from abroad. Unfortunately, many of them, especially those who have returned in the past two weeks, have been diagnosed with coronavirus.
Almost 50 percent of patients in the country are those, who returned from abroad.
It is expected that over the next 10 days, another 3,500 people will arrive by air and about 7,000 through border posts. At the same time, more than 100 thousand Uzbekistan citizens have expressed a desire to return to the country and are waiting for their turn.
Taking into account the seriousness of the situation in the countries from where they return, as well as in neighboring states, we must not indulge in calm.
Cases of non-compliance with social distance have become more frequent, especially in markets, shopping complexes, banks, street walks without medical masks, holding various mass events at home. In a word, vigilance and caution are weakening.
Such a situation can negate all our efforts to identify, prevent and treat this disease, the impact of trillions budget spending.
The Republican Commission together with regional khokims will review within one day the categories of territories where the epidemiological situation has worsened and make proposals to strengthen quarantine measures.
The Ministry of Health should increase the number of tests carried out per day in the red and yellow zones. At the same time, it is necessary to expand control testing in medical institutions, markets, banks and crowded places.
Here I would like to draw attention to a very important issue. 16 decrees and resolutions of the President, aimed at mitigating the impact of the pandemic on the economy, have been adopted. However, the organization of implementation of these decisions at places is lagging behind, we are not coping with the task of bringing the created conditions and benefits to citizens and entrepreneurs.
In this regard, it is efficient to establish control over the Chambers of the Oliy Majlis together with local councils of people's deputies over the implementation of presidential decisions and instructions adopted within the framework of the fight against the pandemic.
Khokims of districts, cities, regions and ministers are instructed to hold monthly briefings on the implementation of presidential acts, submit reports to media, representatives of the Parliament and general public.
Activity of more than 19 thousand (91 percent) industrial, 9 thousand (76 percent) construction, 51 thousand (52 percent) service and 45 thousand (44 percent) commercial enterprises was restored due to softening the quarantine measures.
Due to this, tax and customs revenues in May increased by 230 billion UZS compared to the same period last month, and the volume of sales of construction materials on the commodity exchange increased by 20 percent.
The volume of loans issued by commercial banks increased by 13 percent compared to the corresponding period last month.
We must continue this work purposefully, both by industry and by region, strictly observing the quarantine requirements.