Лойиҳаларни амалга оширишда мезонлар белгилаб берилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти раислигида 26 май куни инвестиция масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши ўтказилди. Тадбирда Инвестиция дастурининг жорий йил дастлабки тўрт ойидаги ижроси таҳлил қилиниб, прогноз кўрсаткичларини сўзсиз бажариш, жумладан, йирик ишлаб чиқариш қувватлари, ижтимоий ва инфратузилма объектларини фойдаланишга топшириш чора-тадбирлари муҳокама этилди.
2020 йилги Инвестиция дастурига 3 мингдан ортиқ лойиҳа киритилган бўлиб, уларни амалга ошириш учун 235 триллион сўмлик инвестициялар, жумладан, 7 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий сармоялар ўзлаштирилиши белгиланган.
Қарийб бир ойдан кейин биринчи ярим йиллик тугайди. Бугунги мураккаб даврда иқтисодий барқарорликни таъминлаш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш борасидаги ишларнинг дастлабки натижалари юзага чиқади.
Шу боис давлатимиз раҳбари тез вақтларда натижа берадиган, айниқса, янги иш ўринлари яратадиган ва иқтисодий ўсишни таъминлайдиган лойиҳалар бўйича ишлаш кераклигини таъкидлади.
Аввало, ижтимоий соҳа ва инфратузилма объектлари масаласига эътибор қаратилди. Ҳозирги кунда Самарқанд вилоятида 38 та, Тошкент вилоятида 89 та, Хоразм вилоятида 41 та лойиҳа бўйича қурилиш ишлари орқада қолаётгани кўрсатиб ўтилди.
Уй-жой коммунал хизмат вазирлиги ҳамда Сув хўжалиги вазирлигига Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан молиялаштириладиган объектларда қурилишни жадаллаштириш вазифаси қўйилди.
26 май куни Олмалиқ кон-металлургия комбинатида рангли ва қимматбаҳо металлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш тўғрисида Президент қарори қабул қилинди. Унга кўра, металлургия комплекслари ва 2 та мис бойитиш фабрикаси барпо этиш орқали мис ва олтин ишлаб чиқариш ҳажми 3 бараварга оширилиб, мис ишлаб чиқариш кўрсаткичлари 400 минг тонна, олтин – 50 тонна ва кумуш 270 тоннагача етказилади.
Заргарлик ва электр техникаси каби тармоқлар бундан фойдаланиб, ишлаб чиқариш ҳажми ва иш ўринларини кўпайтириши зарурлиги қайд этилди.
Маълумки, жорий йилги вазиятни инобатга олиб, кечиктириш мумкин бўлган қурилишлар учун ажратилган 450 миллиард сўм Инвестиция дастуридан чиқарилган эди. Бу маблағнинг 150 миллиард сўми 40 минг гектар ерни ўзлаштириб, 80 мингта доимий иш ўрни яратишга йўналтирилди.
Йиғилишда ҳар бир тармоқ ва ҳудуд раҳбари бюджетдан молиялаштириладиган инвестиция лойиҳаларини яна бир бор кўриб чиқиб, харажатларини оптималлаштириши зарурлиги таъкидланди.
– Ҳар бир лойиҳани амалга оширишдан олдин ушбу объект ҳудуд ривожига ҳамоҳангми, бундан аҳолига наф борми, қанча одам иш билан таъминланади, деган саволларга жавоб топиш шарт, – деди Шавкат Мирзиёев.
Бош вазир ўринбосарларига келгуси йил учун Инвестиция дастурига биринчи навбатда янги иш ўринлари яратадиган ва камбағалликни камайтиришга ёрдам берадиган лойиҳаларни киритиш мезонларини жорий этиш топширилди.
Объект қиймати, лойиҳаларнинг сифати ва уларнинг келгусидаги натижадорлиги кўп жиҳатдан лойиҳа ҳужжатларига боғлиқ. Уларнинг аксарияти халқаро талабларга жавоб бермайди, хориждан жалб қилинган компания ва мутахассислар бу лойиҳалар асосида ишлай олмайди.
Шу боис жаҳон стандартларини тезроқ адаптация қилиш шартлиги таъкидланди. Келгуси йилдан бошлаб бюджет маблағлари ҳисобидан йирик объектларни лойиҳалашдан тортиб, уларни фойдаланишга топширишгача бўлган барча жараёнлар халқаро меъёрлар асосида амалга оширилиши белгиланди. Шунингдек, лойиҳалашга маблағ ажратиш бўйича қўйилган чекловлар бекор қилинади.
Қурилиш вазирлигига лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, қуриш, экспертизадан ўтказиш бўйича халқаро стандартларни жорий этиш юзасидан топшириқлар берилди. Бунда лойиҳа ташкилотларининг муаллифлик ва буюртмачиларнинг техник назорат бўйича масъулияти ва жавобгарлиги ҳам аниқ белгиланади.
Йиғилишда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳалар ҳам атрофлича таҳлил қилинди.
Жорий йилда ўзлаштирилаётган бундай сармояларнинг 34 фоизи нефть-газ, энергетика, тоғ-кон ва металлургия тармоқлари ҳамда 52 фоизи ҳудудий лойиҳаларга тегишли. Шу билан бирга, электротехника, кимё ва озиқ-овқат саноатида бу каби инвестицияларни бир неча баравар ошириш имконияти мавжудлиги қайд этилди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигига “ўсиш нуқтаси” бўла оладиган ахборот технологиялари, заргарлик, кимё, электр техникаси, олий таълим, соғлиқни сақлаш соҳаларига фаол сармоялар жалб қилиш бўйича алоҳида ёндашувларни ишлаб чиқиш топширилди.
Умуман, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилиш бўйича ёндашувларни ўзгартириш, маҳаллий инвесторларни қўллаб-қувватлашни кенгайтириш лозимлиги таъкидланди.
Бугунгача фақат хорижлик инвесторлар учун кўзда тутилган имтиёзлар энди маҳаллий хусусий сармоядорлар учун ҳам жорий қилинади. Мисол учун, хусусий инвестор ўз ҳисобидан 25 миллион доллардан ортиқ қийматдаги лойиҳа бошласа, ташқи муҳандислик-коммуникация тармоқлари бюджет ҳисобидан қуриб берилади.
Шунингдек, чет элда яшаётган ватандошларимизни мамлакатимизга инвестиция киритишга рағбатлантириш ва улар билан доимий ишлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда пандемия сабабли ўзлаштирилмай қолиши эҳтимоли бўлган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар соҳалар ва ҳудудлар кесимида кўриб чиқилди. Бундай лойиҳаларнинг истиқболини ўрганиб, муддатларини кечиктириш ёки ўрнига янгиларини киритиш мумкинлиги қайд этилди.
Халқаро молия институтлари кредитлари ҳисобига амалга ошириладиган 98 та лойиҳа бўйича маблағларни ўзлаштириш даражаси танқид қилинди. Вазирликларга муаммоларни тез орада бартараф этиб, лойиҳаларни жадаллаштириш бўйича топшириқлар берилди.
Инвестиция дастури доирасида жорий йилда 206 та йирик лойиҳани ишга тушириш режалаштирилган. Улардан 39 тасида муддатдан кечикиш хавфи бор. Бу лойиҳаларнинг асосий қисми энергетика, тўқимачилик, электр техникаси, транспорт тармоқлари ҳамда Навоий, Наманган, Сирдарё ва Фарғона вилоятларига тўғри келади.
Президентимиз бу лойиҳалар натижасида минглаб иш ўринлари яратилиши, импорт ўрнини босувчи ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилиши зарурлигини таъкидлаб, мутасаддиларга тегишли кўрсатмалар берди.
Фойдаланишга топширилган йирик ва ўрта ишлаб чиқариш қувватларини мониторинг қилиш бўйича доимий комиссия ташкил этилиши белгиланди. Бу комиссия корхоналар ишга тушгандан сўнг уларнинг етарли хомашё ва инфратузилма билан таъминланиши, тўлиқ қувватда ишлашига масъул бўлади.
Йиғилишда, шунингдек, аҳоли даромадини оширишга хизмат қиладиган кичик лойиҳаларга инвестицияларни кўпайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Масалан, Андижонда мева-сабзавотчилик, чорвачилик, паррандачилик йўналишидаги 7 та кластер билан 9 мингдан зиёд аҳоли ўртасида касаначилик усулида кооперацияни йўлга қўйиш бўйича 40 миллион долларлик лойиҳалар ишлаб чиқилган. Ушбу тажриба асосида бошқа аҳоли зич ҳудудларда ҳам шундай тизим қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Саноати ривожланмаган Томди туманида 320 миллиард сўмлик 70 та ҳамда Пахтачи туманида 660 миллиард сўмлик 83 та инвестиция лойиҳалари шакллантирилган. Уларни амалга ошириш учун Пахтачининг Навоий шаҳри билан, Томдининг Зарафшон шаҳри билан чегарадош ҳудудида саноат зоналари ташкил этилиши мўлжалланган.
Мутасаддиларга, шунингдек, саноати ривожланмаган бошқа туманлар бўйича имкониятларни аниқлаб, саноат зоналари ташкил этиш юзасидан кўрсатмалар берилди. Давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини кўпайтириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди.
Видеоселектор йиғилишида иқтисодиёт тармоқлари ва ҳудудлар раҳбарлари жорий йилнинг ўтган давридаги натижалар ҳамда йил охиригача мўлжалланган инвестиция фаолияти юзасидан ҳисобот берди.

Project implementation criteria defined
On May 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on investment issues. The progress of implementation of the Investment Program for January-April of the current year was analyzed and measures to ensure the unconditional fulfillment of forecast indicators, including the commissioning of large production facilities, social facilities and infrastructure, were discussed.
The investment program for 2020 includes more than 3 thousand projects, the implementation of which involves the development of capital investments in the amount of 235 trillion UZS, including foreign direct investments worth $7 billion.
There is more than a month left until the end of the first half of the year. In the current difficult period of the pandemic, the first results of work to ensure economic stability and implementation of investment projects appear.
For this reason, the Head of the state noted the need for giving the priority to those projects that are effective, especially by creating jobs and ensuring economic growth.
Special attention was paid to objects of the social sphere and infrastructure. It was indicated that the implementation of 38 such projects in Samarkand region, 89 in Tashkent and 41 projects in Khorezm region is progressing slowly.
The Ministry of Housing and Communal Services and the Ministry of Water Resources were instructed to speed up the construction of facilities financed from the Anti-Crisis Fund.
On May 26, a resolution of the President was adopted to expand the production of non-ferrous and precious metals at Almalyk Mining and Metallurgical Plant. According to the document, the construction of copper processing plants and metallurgical complexes will allow to triple the production of copper and gold, increase the production of copper, gold and silver to 400 thousand, 50 and 270 tons, respectively.
At the meeting it was emphasized that the jewelry and electrical industries should take advantage of this by multiplying production volumes and the number of jobs.
It is known that taking into account the current situation, 450 billion UZS included in the Investment Program were redirected from the construction of facilities, which can be postponed, to other purposes. In particular, 150 billion UZS were allocated for development of 40 thousand hectares of land and creation of 80 thousand permanent jobs.
At the meeting, it was noted that the leaders of each industry and regions should again consider budget-financed investment projects and optimize costs.
“Before implementing a project, we should find answers to questions such as: does this facility correspond to the interests of the region, will it bring real benefits to the local population, how many people will be employed”, said Shavkat Mirziyoyev.
Deputy Prime Ministers were instructed to introduce selection criteria into the Investment Program for the next year, primarily projects that provide for job creation and will help reduce poverty.
The cost of the object, the quality of projects and their implementation largely depend on the project documentation. Most of it currently does not meet international requirements, companies and specialists attracted from abroad cannot work with these projects.
In this regard, the importance of the speedy implementation of international standards was noted. Starting next year, all the process – from design to commissioning of large facilities at the expense of the budget – will be carried out in accordance with international standards. The restrictions on allocation of funds for design will also be lifted.
The Ministry of Construction has been instructed to implement international standards for development of project documentation, construction and examination. In this case, the responsibility of design organizations for field supervision will be clearly defined, and customers – for technical.
Projects involving foreign direct investment were comprehensively analyzed at the meeting.
This year, 34 percent of direct investment from abroad falls on the oil and gas, energy, mining and metallurgical sectors, 52 percent – on regional projects. At the same time, it was noted that there is the possibility of a multiple increase in foreign investment in the electrical, chemical and food industries.
The Ministry of Investments and Foreign Trade, the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction has been tasked with developing separate approaches to actively attracting investments in information technology, the jewelry, chemical, electrical industries, higher education and healthcare.
In general, as it was noted at the meeting, the approach to attracting direct investment should be changed, support for domestic investors should be expanded.
Preferences granted only to foreign investors will now apply to local private investors. For example, if the latter starts a project worth more than $25 million, external engineering and communications networks will be built at the expense of the budget.
Instructions have been given to encourage compatriots abroad to invest in Uzbekistan and to work continuously with such investors.
At the meeting, in the context of industries and regions, the potential risks of non-development of foreign investment due to a pandemic were considered. It was noted that on the basis of studying the prospects of such projects, they can be postponed or replaced with new ones.
The level of disbursement of funds for 98 projects financed by loans from international financial institutions has been criticized. Instruction was given to fix the problems as soon as possible and speed up the implementation of projects.
Within the framework of the Investment Program, this year it is planned to launch 206 large projects. There is a risk that 39 of them will not be implemented on time. The main part is in the energy, textile, electrical and transport sectors, as well as in Navoi, Namangan, Syrdarya and Fergana regions.
The President noted that as a result of implementing these projects, thousands of jobs will appear, import-substituting and export-oriented products will be produced. Corresponding instructions were given.
It was entrusted to form a standing commission for monitoring the commissioned large and medium-sized enterprises. It will deal with the issues of supplying enterprises with a sufficient amount of raw materials and infrastructure, ensuring their work with full capacity utilization.
It was emphasized that leaders of industries and regions should be interested in the fate of projects even after they are put into operation. They are also responsible for solving problems that arise.
Special attention at the meeting was devoted to issues of increasing investment in small projects aimed at increasing household incomes.
For example, in Andijan, projects were developed for a total amount of $40 million, providing for the organization of 7 clusters on horticulture, livestock, poultry based on home-based cooperation of more than 9 thousand residents. Instructions were given to create a similar system in other densely populated regions, taking into account this experience.
70 investment projects worth 320 billion UZS were developed in Tamdyn district, 83 projects worth 660 billion UZS in Pakhtachi. To implement them, it is planned to create industrial zones in the territories of Pakhtachi district and Tamdyn district, adjacent to the city of Navoi, with the city of Zarafshan.
Responsible persons were instructed to find reserves and organize industrial zones in other areas with undeveloped industry.
The issue of increasing projects based on public-private partnership was also discussed.
At the videoconference, leaders of sectors and regions reported on the results of investment activities over the past period of the current year and plans before the end of the year.