Бугунгача БААдан 1 минг 280 нафар ватандошимиз чартер рейслар орқали олиб келинди
Бугунги кунга қадар 1 минг 280 нафар юртдошимиз БААдан чартер рейслар орқали Ватанга олиб келинди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мамлакатимизнинг Дубайдаги Бош консуллхонаси вакиллари чартер рейсларга фуқаролар рўйхатини тузишда жиддий касал ва ҳомиладор аёлларга, 55 ёшдан ошганларга, болали оилаларга, талабаларга, март ойига авиачипталарни олган фуқароларга алоҳида эътибор қаратди.
Жорий йил 26 мартдан буён 2 минг 700 дан ошиқ ватандошимиз Ўзбекистонга қайтишда ёрдам сўраб, Бош консулхонага мурожаат қилган. Мурожаатлар айни дақиқаларда ҳам давом этмоқда.
15 мартдан бери 400 дан ортиқ юртдошимиз дипломатлар кўмагида Дубай меҳмонхоналари ва ётоқхоналарида жойлаштирилди. Улар кунига икки-уч маҳал иссиқ овқат билан таъминланмоқда.
Бундан ташқари 1000 нафарга яқин ватандошимизга озиқ-овқат ва бошқа маҳсулотлар етказиб берилди.
Ўз навбатида Бош консулхона БААда ишлаётган ўзбекистонлик шифокорлар ва тиббиёт ходимларига бепул маслаҳат ҳамда дори-дармонларни етказиб беришда кўрсатган ёрдам учун миннатдорлик билдиради.
Маълумот учун, 26 май ҳолатига кўра БААда 30 307 кишида коронавирус инфекцияси қайд этилган. 15 657 бемор тўлиқ соғайган, 248 киши эса вафот этган.

Из ОАЭ в Узбекистан возвращено 1 280 сограждан
К сегодняшнему дню из ОАЭ чартерными рейсами на родину возвращено 1 280 сограждан, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
При составлении списков на возвращение Генеральное консульство нашей страны в Дубае особое внимание уделяет тяжелобольным и беременным женщинам, людям старше 55 лет, семьям с детьми, студентам, гражданам, имевшим авиабилеты на март.
Всего к 26 марта в Генконсульство обратились более 2 700 сограждан с просьбой о содействии в возвращении в Узбекистан. Обращения продолжают поступать.
Начиная с 15 марта более 400 сограждан при содействии диаспоры и местных властей были размещены в дубайские гостиницы и хостелы с двух-трехразовым питанием. Около 1 000 соотечественников получили помощь в виде продуктов питания.
Генконсульство благодарно работающим в ОАЭ врачам и медицинским работникам из Узбекистана за организацию бесплатных консультаций и помощь в обеспечении лекарствами.
На 26 мая в ОАЭ подтверждено 30 307 случаев заражения коронавирусом, в том числе выздоровело 15 657, летальных исходов 248.