РАСМИЙ БАЁНОТ: Ўзбекистонда 683 бемор коронавирусдан даволанмоқда, 4 нафарининг аҳволи оғир
– Мамлакатимизда коронавирус инфекциясига чалинган фуқаролар сони 3333 нафарга етди. 26 май куни 29, жами 2636 нафар, яъни 81 фоиз бемор тўлиқ соғайган. Соғлиқни сақлаш вазирлиги тақдим этган маълумотга кўра, шифохоналарда 683 бемор даволанмоқда, 4 нафарининг аҳволи оғир.
45 мингдан кўпроқ фуқаро карантин тадбирлари билан қамраб олинган. Уларнинг 20 мингдан ортиқроғи стационар шароитда карантинда бўлиб турибди.
Карантин тадбирлари давом этяпти. Афсуски, баъзи вилоятларда, ҳатто, “қизил” ҳудудларда ҳам айрим фуқароларимиз томонидан оммавий тадбирлар ўтказиш ҳолатлари қайд этиляпти. Бу каби йиғинлар касаллик кенг тарқалиб кетишига тўлиқ асос бўлиши мумкин. 70 кундирки давом этаётган карантин кўпчиликни зериктиргани табиий. Лекин бугунги вазиятда карантин тадбирларини давом эттиришга мажбурмиз. Боиси, аҳоли орасида касаллик қайд этиляпти.
Агар вазият янада мураккаблашишини хоҳламасак, берилган тавсияларга тўлиқ риоя қилайлик. Шундагина вазиятни ижобий томонга ўзгартиришимиз мумкин. Акс ҳолда, карантин тадбирлари яна кучайтирилиши, муддати узайтирилиши мумкинлигини асло ёддан чиқарманг!

Официальное заявление: от коронавируса лечатся 683 человека, состояние 4 - тяжелое
- В нашей стране с коронавирусной инфекцией зарегистрировано 3333 человека. 26 мая выздоровели 29 человек, всего полностью выздоровели 2636 пациентов, то есть 81 процент больных.
По сведениям Министерства здравоохранения, в больницах находится 683 человека, состояние 4 - тяжелое.
Более 45 тысяч граждан охвачены карантинными мероприятиями. Из них в стационарных условиях находятся более 20 тысяч человек.
Карантинные мероприятия продолжаются. К сожалению, в некоторых областях, даже в «красных» зонах, отмечены случаи проведения гражданами массовых мероприятий. Подобные встречи способствуют распространению заболевания. Карантин, продолжающийся вот уже в течение 70 дней многим, естественно, наскучил. Но в нынешней ситуации мы обязаны продолжить режим карантина. Среди населения выявляются новые случаи инфицирования.
Если не хотим, чтобы ситуация еще более усложнилась, то должны полностью следовать рекомендациям. Так мы сможем изменить ситуацию в положительную сторону. Мы не должны забывать, что в противном случае меры карантина будут усилены, а сроки продлены.