1 минг 400 га яқин юртдошимиз Узоқ Шарқ федерал округида Ўзбекистонга қайтиш учун рўйхатдан ўтган
Ўзбекистоннинг Владивостокдаги Бош консулхонасида айни пайтга қадар 1 минг 375 нафар юртдошимиз Ўзбекистонга қайтиш учун рўйхатдан ўтган, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Бош консуллик маълумотларига кўра, «Меҳр» жамғармаси кўмагида пандемия даврида Россиянинг Узоқ Шарқ федерал округида бўлиб турган 15 нафар ватандошимизга молиявий ёрдам кўрсатилган, 50 дан ортиқ киши ишга жойлаштирилган, 9 киши эса Хабаровск ва Владивостокда бепул турар жой билан таъминланган.
Бундан ташқари коронавирус билан касалланган фуқаролар даволанаётган шифохона ходимлари ва Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлигининг Приморье ўлкасидаги хорижий фуқароларни вақтинча ушлаб туриш марказида бўлиб турган 30 нафар Ўзбекистон фуқароси учун Бош консулхона ходимларининг шахсий маблағлари ҳисобидан ош тайёрланиб, хайрия тариқасида тарқатилди.
Оғир молиявий аҳволда қолган юртдошларимизга ёрдам бериш доирасида муборак Рамазон ойи мобайнида ҳар куни Хабаровск ўлкасидаги ватандош - хусусий тадбиркорлар кўмагида хайрия акциялари ўтказилди, озиқ-овқат маҳсулотлари тарқатилди.

Около 1 400 граждан ожидают возвращения в Узбекистан из Дальневосточного федерального округа
На сегодня на учете в Генеральном консульстве Узбекистана во Владивостоке зарегистрировались для возвращения на родину 1 375 сограждан, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации Генконсульства, в период пандемии за счёт фонда «Мехр» оказана финансовая помощь находящимся на территории Дальневосточного федерального округа России 15 согражданам, более 50 – обеспечены рабочими местами, 9 – бесплатным жильем в Хабаровске и Владивостоке.
За счёт личных средств сотрудников Генконсульства организован благотворительный плов для медработников первой краевой больницы, где лечатся зараженные коронавирусом, а также 30 гражданам Узбекистана, содержащимся в Центре временного содержания иностранных граждан УМВД России по Приморскому краю.
В рамках работы по оказанию помощи узбекским гражданам, попавшим в тяжелое материальное положение, совместно с диаспорой в Хабаровском крае и частными предпринимателями во время месяца Рамазан ежедневно проводились благотворительные акции, в рамках которых нуждающимся были распределены продукты питания. Аналогичные акции проведены также на территории Приморского края, городов Южно-Сахалинск и Благовещенск.