USAID Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтирмоқчи
USAID Ўзбекистон билан ҳамкорликни кенгайтириш, янги лойиҳаларни молиялаштириш ҳажмини ошириш ва амалга ошириш тўғрисида маълум қилди.
28 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Фарҳод Арзиев ва АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) администратори ёрдамчиси Глория Стил иқтисодиёт, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳаларидаги ўзаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар.
Музокаралар Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Шуҳрат Вафаев ва Соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари, Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги директори Баҳодир Юсупалиев иштирокида видеоконференция шаклида бўлиб ўтди.
Глория Стил фақат Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимида USAID йўналиши бўйича 120 миллион АҚШ долларидан ортиқ қийматдаги лойиҳалар амалга оширилганини таъкидлади. 2020 йилда COVID-19 тарқалишига қарши кураш, жумладан лаборатория базалари салоҳиятини кенгайтириш ва тиббиёт ходимларининг малакасини ошириш учун USAID Ўзбекистонга 3,8 миллион доллар ажратди.
Қайд этилганидек, “Қишлоқ хўжалигида қиймат занжирини ривожлантириш” лойиҳаси фермерларга мева-сабзавот етиштириш, қайта ишлаш, сақлаш ва экспорт қилишнинг замонавий усулларини жорий этишда ёрдам берди. Ушбу йўналишдаги муваффақиятли ҳамкорликни давом эттириш мақсадида, USAID “Ўзбекистонда агробизнесни ривожлантириш” дастурини ишлаб чиқишни режалаштирмоқда.
Суҳбат чоғида, шунингдек, савдони ривожлантириш, энергетика соҳасини модернизация қилиш, ўрта ва олий таълимни мустаҳкамлаш, соғлиқни сақлаш тизимини қўллаб-қувватлаш ва сувни тежайдиган технологияларни жорий этиш каби соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш истиқболлари муҳокама қилинди.

USAID расширит сотрудничество с Узбекистаном
USAID заявило о намерении расширить сотрудничество с Узбекистаном, увеличить объемы финансирования и реализовать новые проекты.
28 мая первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Фарход Арзиев и помощник администратора Агентства США по международному развитию (USAID) Глория Стил обсудили вопросы взаимодействия в сфере экономики, сельского хозяйства, здравоохранения и образования.
Переговоры прошли в формате видеоконференции с участием заместителя министра инвестиций и внешней торговли Шухрата Вафаева и первого заместителя министра здравоохранения, директора Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия Баходира Юсупалиева.
Глория Стил подчеркнула, что только в системе здравоохранения Узбекистана по линии USAID реализованы проекты на сумму более 120 млн. долл. США. В 2020 году в рамках борьбы с распространением COVID-19 USAID выделило Узбекистану 3,8 млн. долл., в том числе для наращивания потенциала лабораторных учреждений и повышения квалификации медицинского персонала.
Отмечалось, что проект «Развитие цепочки ценностей в сельском хозяйстве» оказал поддержку фермерам во внедрении современных методов выращивания, переработки, хранения и экспорта плодоовощной продукции. В продолжение успешного сотрудничества в этом направлении USAID планирует разработку программы «Развитие агробизнеса в Узбекистане».
В ходе беседы стороны также обсудили перспективы углубления взаимодействия в таких направлениях, как развитие торговли, модернизация энергетического сектора, укрепление среднего и высшего образования, поддержка здравоохранения, внедрение водосберегающих технологий.