Акциз солиғи ставкасини ошириш бўйича таклифга изоҳ
Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгаши томонидан айрим ижтимоий тармоқлар ва Интернет ресурсларида нефть маҳсулотларига акциз солиғини солиш билан боғлиқ чоп этилган мақолалар кўриб чиқилди.
Ҳақиқатга тўғри келмайдиган ва аниқ фактлар билан исботланмаган бу каби мақолалар ва шарҳларнинг эълон қилиниши вазирлик ва идоралар томонидан халқаро мажбуриятларни бажаришга қаратилган ишларнинг моҳиятини бузиб талқин этади.
Авваламбор, МДҲ доирасида тузилган эркин савдо зонаси тўғрисидаги кўп томонлама Битимига (Битим) қўшилишда Ўзбекистон Республикаси томонидан қабул қилинган мажбуриятларни қайд этиш лозим.
Битимни унинг томонлари ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида қўллаш тўғрисидаги Баёнига мувофиқ, 2020 йилнинг 31 декабрида Ўзбекистон томонидан мамлакатимизда ишлаб чиқарилган товарлар ва импорт қилинган товарларга акциз солиғи ставкаларини унификация қилиш учун қабул қилинган ўтиш даври тугайди, яъни белгиланган муддатгача мамлакатимизда ишлаб чиқарилган ва импорт қилинган товарларга ўрнатилган акциз солиғи ставкалари умумий махражга келтирилиши керак.
Акциз солиғининг товарлар бўйича унификациясини таъминлаш ЖСТ ва ЕОИИ каби халқаро ҳамда минтақавий ташкилотларнинг ҳужжатлари ва амалиётларида ҳам назарда тутилган.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда импорт қилинганда 52 та товар позициясига, маҳаллий ишлаб чиқаришда эса - 15 та позицияга акциз солиғи солинмоқда, хусусан:
- 42 та товар позициялари бўйича фақат импорт қилишда акциз солиғи солинади;
- 10 та товар позициялари бўйича импорт қилиш ва мамлакатимизда ишлаб чиқариш (шу жумладан, нефть маҳсулотлари) ҳолатларида бир хил қийматга эга бўлмаган акциз солиғи ставкалари ўрнатилган;
- 5 та товар позициялари бўйича фақат мамлакатимизда ишлаб чиқарилган товарларга акциз солиғи солинади.
Шу муносабат билан жорий йилнинг 12 май куни Ивестициялар ва ташқи савдо вазирлигида бўлиб ўтган Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгашининг навбатдаги мажлисида тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари эътиборига республика томонидан акциз солиғини солишни унификация қилиш ва тегишли чора-тадбирлар тайёрлаш бўйича ўз зиммасига олинган мажбуриятларни бажариш зарурлиги тўғрисида маълумот ҳавола этилди.
Шуни ҳам таъкидлаш керакки, “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг фақат нефть маҳсулотлари импортига акциз солиғини 20% га ошириш бўйича таклифи Тариф ва нотариф тартибга солиш кенгашининг Котибиятига тақдим этилмаган.
Бундан ташқари, ставканинг таклиф этилаётган ўзгариши халқаро мажбуриятлар ва амалиётга мос келмаслиги сабабли кўриб чиқилиши ва қўлланилиши мумкин эмас.
Шу билан бирга, товарларни ишлаб чиқариш ва импорт қилишда бир хил солиқ ставкалари қўлланилса, ишлаб чиқарилган ва импорт қилинадиган акцизли маҳсулотларга нисбатан тенг ва адолатли ёндашув таъминланади, бу эса рақобат учун тенг шароитларни яратади.

Комментарий к предложению о повышении ставки акцизного налога
Советом по тарифному и нетарифному регулированию рассмотрены статьи, опубликованные в отдельных социальных сетях и интернет-ресурсах, касательно обложения нефтепродуктов акцизным налогом.
Публикация подобного рода статей и комментариев к ним, не соответствующих действительности и не подкрепленных конкретными фактами, искажает суть проводимой министерствами и ведомствами работы, направленной на выполнение международных обязательств.
Прежде всего, необходимо отметить об обязательствах, принятых Республикой Узбекистан при присоединении к многостороннему Договору о зоне свободной торговли, заключенному в рамках СНГ (Договор).
Согласно Протоколу о применении Договора между его сторонами и Республикой Узбекистан, 31 декабря 2020 года истекает срок переходного периода, принятого Узбекистаном для унификации ставок акцизных налогов на товары отечественного производства и поставляемые по импорту, т.е. до указанного срока ставки акцизного налога, установленные на производимые и ввозимые товары, необходимо привести к единому знаменателю.
Обеспечение унификации акцизного налога на товары также предусмотрено в документах и практике таких международных и региональных организаций, как ВТО и ЕАЭС.
В настоящее время, в Узбекистане при импорте акцизным налогом облагаются товары по 52 товарным позициям, а при внутреннем производстве – по 15 позициям, в частности:
- по 42 товарным позициям акцизным налогом облагается только импорт;
- по 10 товарным позициям установлены неоднозначные ставки акцизов на импорт и внутреннее производство (в т.ч. на нефтепродукты);
- по 5 товарным позициям акцизом облагаются только товары отечественного производства.
В этой связи, в рамках очередного заседания Совета по тарифному и нетарифному регулированию, проведенного в Министерстве инвестиций и внешней торговли 12 мая текущего года, до сведения руководителей профильных министерств и ведомств доведена информация о необходимости выполнения принятых республикой обязательств по унификации акцизного налогообложения и подготовки соответствующих мер.
Следует также отметить, что предложение АО «Узбекнефтегаз» о повышении акцизного налога исключительно на импорт нефтепродуктов до 20% не поступало в адрес Секретариата Совета по тарифному и нетарифному регулированию.
Более того, предлагаемое изменение ставки не может рассматриваться и применяться, в связи с его несоответствием принятым международным обязательствам и практике.
Вместе с тем, в случае применения единых ставок налогообложения при производстве и импорте товаров, будет обеспечен равный и справедливый подход как в отношении производимой подакцизной продукции, так и импортируемой, что создаст равные условия конкуренции.