АҚШдан сардобаликлар учун инсонпарварлик ёрдами
Америка Қўшма Штатларининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Даниел Розенблюм «Сардоба» сув омбори тошқинидан зарар кўрган фуқароларга етказиш учун республика «Соғлом авлод учун» нодавлат хайрия жамғармасига зарур воситалардан иборат инсонпарварлик ёрдамини топширди.
Бу ҳақда Сирдарё вилояти ҳокимлиги ахборот хизмати хабар берди.
АҚШ томонидан юборилган ушбу инсонпарварлик ёрдами сув тошқинидан зарар кўрган 2 минг оилага мўлжалланган.
Турли озиқ-овқат, тиббий гигиена воситалари, кўрпа-тўшак, чойшаблар, сув тозалаш учун махсус таблетка ва бошқа кундалик эҳтиёж учун зарур маҳсулотлардан ташкил топган ушбу инсонпарварлик ёрдамини АҚШ ҳукумати Халқаро тараққиёт агентлиги – USAID орқали тақдим этган.
Республика «Соғлом авлод учун» нодавлат хайрия жамғармаси ушбу инсонпарварлик ёрдамини сув тошқинидан зарар кўрган ҳудудлар аҳолисига етказиб бериши ва у жамғарманинг вилоятдаги ҳудудий филиали орқали тарқатилиши режалаштирилган.
АҚШнинг инсонпарварлик ёрдамини «Соғлом авлод учун» жамғармаси вилоят филиали Сирдарё вилояти ҳокимлиги билан ҳамкорликда тошқиндан зарар кўрганларининг ёрдамга муҳтож оилалари аниқланиб, уларга етказиш борасида аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.

Гуманитарная помощь США сардобинцам
Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенных Штатов Америки в Узбекистане Дэниел Розенблюм передал гуманитарную помощь, состоящую из продукции первой необходимости, в республиканский негосударственный благотворительный фонд "Соглом авлод учун" для адресной доставки гражданам, пострадавшим от прорыва Сардобинского водохранилища.
Об этом сообщает пресс-служба хокимията Сырдарьинской области.
Данная гуманитарная помощь США предназначена для 2 тысяч жителей области, пострадавших от наводнения.
Различные продовольственные продукты, медицинские гигиенические средства, одеяла, простыни, специальные таблетки для очистки воды, а также другая необходимая продукция, из которой состоит гуманитарная помощь, правительство США предоставило через Агентство по международному развитию - USAID.
Республиканским негосударственным благотворительным фондом «Соглом авлод учун» запланировано доставить гуманитарную помощь всем жителям пострадавших территорий через территориальные филиалы фонда.
Данным фондом разработаны определенные мероприятия для определения нуждающихся семей, пострадавших от наводнения, и адресной доставки им гуманитарной помощи США.