MDH Hukumat rahbarlari kengashining majlisi
2020-yil 29-may kuni Oʻzbekiston Respublikasi raisligi doirasida Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga aʼzo mamlakatlar Hukumat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi.
Videokonferensaloqa shaklida tashkil etilgan majlisga Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov raislik qildi.
Tadbirda Belarus Respublikasi Bosh vaziri Sergey Rumas, Moldova Respublikasi Bosh vaziri Ion Kik, Ozarbayjon Respublikasi Bosh vaziri Ali Asadov, Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Mixail Mishustin, Tojikiston Respublikasi Bosh vaziri Qohir Rasulzoda, Qozogʻiston Respublikasi Bosh vaziri Asqar Mamin, Armaniston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Mger Grigoryan, Qirgʻiziston Respublikasi Bosh vaziri oʻrinbosari Erkin Asrandiyev, Turkmaniston Vazirlar Mahkamasi Raisining oʻrinbosari, tashqi ishlar vaziri Rashid Meredov va MDH Ijroiya qoʻmitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev ishtirok etdi.
Majlis qatnashchilari asosiy eʼtiborni MDH doirasidagi iqtisodiy hamkorlikning dolzarb masalalariga, shuningdek, koronavirus pandemiyasi sharoitida koʻrilayotgan birgalikdagi chora-tadbirlarga qaratdi.
Muhokamalar natijasida yangi koronavirus infeksiyasi “COVID-19” tarqalishi munosabati bilan MDHga aʼzo mamlakatlar Hukumat rahbarlarining Bayonoti qabul qilindi. Kengash qaroriga koʻra, mazkur hujjat matni BMT, JSST va boshqa yirik xalqaro tashkilotlarga ham tarqatiladi.
Barqaror iqtisodiy rivojlanish uchun qulay shart-sharoit yaratish, MDHga aʼzo mamlakatlar fuqarolari turmush tarzi va farovonligini oshirish maqsadida tomonlar 2030-yilgacha boʻlgan davrda Hamdoʻstlikni iqtisodiy rivojlantirish strategiyasini tasdiqladilar. MDH mamlakatlari savdo-iqtisodiy hamkorligining bazaviy tamoyillari va asosiy yoʻnalishlarini belgilab beradigan ushbu hujjat Hamdoʻstlikka aʼzo davlatlar iqtisodiyoti raqobatbardoshligini oshirish, shuningdek, oʻzaro manfaatli sheriklikka koʻmaklashishga qaratilgan.
Muloqotlar davomida karantin cheklovlari sharoitida savdo-iqtisodiy va transport-kommunikatsiya sohalarida yoʻlga qoʻyilgan mavjud mexanizmlarni, shuningdek, MDH hududidagi erkin savdo zonasining toʻlaqonli ishlashini saqlab qolish muhimligi qayd etildi.
MDH mamlakatlari aholisi hayot darajasi va sifatini oshirish maqsadida yaxshi qoʻshnichilik, oʻzaro hurmat va manfaatlarni hisobga olgan holda hamkorlikni yana-da kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
MDH Hukumat rahbarlari kengashi majlisi yakunlari boʻyicha transport, energetika, qurilish, taʼlim, madaniyat, turizm, jismoniy tarbiya va sport sohalarini, shuningdek, yoshlar siyosatini rivojlantirishga oid jami 14 ta hujjat imzolandi.
Tomonlar MDH Ijroiya qoʻmitasining Mustaqil Davlatlar Hamdoʻstligiga aʼzo mamlakatlar Hukumat rahbarlari kengashi navbatdagi majlisini joriy yil noyabr oyida Oʻzbekistonda oʻtkazish toʻgʻrisidagi taklifini qoʻllab-quvvatladilar.

Meeting of the Council of CIS Heads of Government
On May 29, 2020, within the framework of the chairmanship of the Republic of Uzbekistan in the CIS, a meeting of the Council of CIS Heads of Government took place via videoconference.
The meeting was chaired by the Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Abdulla Aripov.
The event was attended by the Prime Ministers of Azerbaijan – Ali Asadov, Belarus – Sergei Rumas, Kazakhstan – Askar Mamin, Moldova – Ion Chicu, Russia – Mikhail Mishustin, Tajikistan – Kohir Rasulzoda, Deputy Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan, Deputy Prime Minister of Kyrgyzstan Erkin Asrandiev, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers, Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov and Chairman of the Executive Committee – CIS Executive Secretary Sergey Lebedev.
The participants focused on the current issues of economic cooperation within the CIS, as well as joint measures in the context of the coronavirus pandemic.
Following the discussion, a Statement was adopted by the Heads of Government of the CIS member states in connection with the spread of COVID-19 coronavirus infection. By the decision of the council, the text of this document will be distributed to the UN, WHO and other international organizations.
In order to create favorable conditions for sustainable economic development, improve the living standards and welfare of citizens of the CIS member states, the parties also approved the Commonwealth Economic Development Strategy for the period until 2030.
Following the meeting of the CIS Council of Heads of Government, 14 documents were signed aimed at developing cooperation in transport, energy, construction, education, culture, tourism, physical education and sports, as well as youth policy.
The parties supported the proposal of the Executive Committee of the Commonwealth to hold the next meeting of the Council of Heads of Government in November this year in Uzbekistan.