«Diplomatic World»: Ўзбекистонда иқтисодий фаолликни тиклаш жараёнларига жиддий эътибор қаратилмоқда
«Diplomatic World» журналининг онлайн версиясида Ўзбекистон ҳудудларида ижтимоий-иқтисодий ҳаётни тубдан яхшилашга қаратилган ишлар тўғрисидаги материал эълон қилинди, дея хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Мақолада Ўзбекистон пандемия шароитида иқтисодий фаолликни тиклаш жараёнларига жиддий эътибор қаратмоқда, деб таъкидланади.
Шунингдек, материалда Президент Шавкат Мирзиёевнинг Андижон вилоятига ташрифи тафсилотлари ҳақида маълумот берилган. Давлатимиз раҳбари вилоят вакиллари билан биргаликда янги корхоналар ва иш ўринлари ташкил этиш чораларини муҳокама қилгани таъкидланган.
Нашрнинг ёзишича, ушбу босқичда қишлоқ хўжалигини жадал ривожлантириш, маҳаллий аҳолининг салоҳиятини ошириш, шунингдек солиқ имтиёзлари ва бошқа преференциялар тақдим қилиш орқали кичик бизнесни рағбатлантириш каби вазифалар бажарилмоқда.
Маълум қилинишича, Андижон вилоятида жорий йил пандемия таъсирига қарамай 42 минг янги иш ўрни яратиш, тўқимачилик саноатида 13 та, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича 74 та лойиҳа амалга ошириш белгиланган. Уларни бажариш учун 353 миллиард сўм миқдоридаги кредитлар ҳамда оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш мақсадларига Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси ҳисобидан 20 миллион доллар ажратилади.

«Diplomatic World» рассказал об улучшении социально-экономической жизни в регионах Узбекистана
В Европе наблюдается интерес к процессам восстановления экономической активности в Узбекистане на фоне ослабления карантинных мер в период пандемии, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Так, в онлайн-версии журнала «Diplomatic World» опубликован материал, посвященный созидательной работе, направленной на кардинальное улучшение социально-экономической жизни в регионах республики.
В данном контексте издание информирует о подробностях поездки главы государства в Андижанскую область. Отмечается, что в ее ходе вместе с представителями региона были обсуждены меры по созданию новых предприятий и рабочих мест.
Издание констатирует, что основными целями и задачами, стоящими на данном этапе перед областью, является динамичное развитие сельского хозяйства, повышение потенциала местного населения, а также стимулирование малого бизнеса путем предоставления налоговых льгот и других преференций.
Сообщается, что в Андижанской области в текущем году, несмотря на влияние пандемии, планируется создать 42 тысячи рабочих мест, реализовать 13 проектов в текстильной отрасли, 74 проекта по производству стройматериалов, а также направить 353 миллиарда сумов кредитов и 20 миллионов долларов из Фонда реконструкции и развития на поддержку семейного предпринимательства.