BMTning O‘zbekistondagi Vakolatxonasi rahbari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2020-yil 1-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Sherzod Asadov va BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi, BMT Vakolatxonasi rahbari Helena Freyzer o‘rtasida videokonferensiya shaklida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, “COVID-19”ning mamlakatimizda tarqalishiga qarshi kurashish, Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondining faoliyatini ta’minlash kabi muhim sohalarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, BMTning 75 yilligiga bag‘ishlangan bir qator maxsus tadbirlar o‘tkazish va aniq qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, xususan, Farg‘ona vodiysida yoshlarning ijtimoiy jipsligini mustahkamlash va transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.

Meeting with UN Resident Coordinator in Uzbekistan
On June 1, 2020, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Sherzod Asadov met with UN Resident Coordinator for the Republic of Uzbekistan Helena Fraser via videoconference, Uzbekistan MFA reports.
The state and prospects of cooperation between Uzbekistan and the UN in such key areas as achieving the Sustainable Development Goals, countering the spread of COVID-19 in the country, ensuring the activities of Multi-Partner Human Security Trust Fund for the Aral Sea region were discussed at the meeting.
The sides also exchanged views on holding special events on the 75th Anniversary of the UN and implementing specific joint projects, in particular on strengthening social cohesion of youth and developing cross-border cooperation in Fergana valley.