BMTning O‘zbekistondagi Vakolatxonasi rahbari bilan uchrashuv to‘g‘risida
2020-yil 1-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Sherzod Asadov va BMTning O‘zbekistondagi Doimiy muvofiqlashtiruvchisi, BMT Vakolatxonasi rahbari Helena Freyzer o‘rtasida videokonferensiya shaklida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, “COVID-19”ning mamlakatimizda tarqalishiga qarshi kurashish, Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondining faoliyatini ta’minlash kabi muhim sohalarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikning holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Shuningdek, BMTning 75 yilligiga bag‘ishlangan bir qator maxsus tadbirlar o‘tkazish va aniq qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, xususan, Farg‘ona vodiysida yoshlarning ijtimoiy jipsligini mustahkamlash va transchegaraviy hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashdilar.

О встрече с главой Представительства ООН в Узбекистане
1 июня 2020 года состоялась встреча заместителя министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзода Асадова с Резидент-координатором, главой Представительства ООН в Узбекистане Хеленой Фрейзер в формате видеоконференцсвязи.
В ходе встречи обсуждены состояние и перспективы сотрудничества между Узбекистаном и ООН по таким ключевым направлениям, как достижение Целей устойчивого развития, противодействие распространению COVID-19 в нашей стране, обеспечение деятельности Многопартнерского Трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Стороны также обменялись мнениями относительно проведения серии специальных мероприятий, посвященных 75-летию ООН, и реализации конкретных совместных проектов, в частности по укреплению социальной сплоченности молодежи и развитию трансграничного взаимодействия в Ферганской долине.