Ўзбекистон ва Германия мутахассислари коронавирусга қарши курашиш бўйича тажриба алмашди
Ўзбекистон Соғлиқ сақлаш вазирлиги, Тошкент тиббиёт академияси Фарғона филиали ҳамда Германиянинг Мюнхенгладбах шаҳридаги нейрохирургия клиникаси ҳамкорлигида онлайн-учрашув ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Онлайн-учрашувда COVID-19га қарши курашишда тўпланган халқаро тажриба ўрганилди, республикамиз тиббий муассасалалари ходимлари ва германиялик мутахассислар бу борада қилинаётган ишлар юзасидан фикр алмашди.
Мюнхенгладбах шаҳридаги нейрохирургия клиникаси раҳбари, ватандошимиз Козим Фишер ва ГФР Бундесвери Марказий госпитали кардиолог шифокори, асли ўзбекистонлик Алишер Раҳматов республикамизнинг COVID-19ни даволашга ихтисослашган шифохоналари ҳамда тиббий олий таълим муассасалари вакилларига Германияда коронавирусни аниқлаш ва даволаш бўйича амалга оширилаётган ишлар ва тажриба ҳақида батафсил сўзлаб берди.
Жонли мулоқот ва савол-жавоблар кўринишида ўтказилган веб-мулоқотда коронавирусга қарши курашишга оид замонавий билимлар, Ўзбекистон ва Германия мутахассислари ўртасидаги ҳамкорликни янада жонлантириш, соҳага илғор технология ва ноу-хауларни изчил жорий қилиш истиқболлари хусусидаги фикрлар изҳор қилинди.
Онлайн-муҳокамалар zoom, youtube ва facebook ижтимоий тармоқлари орқали тўғридан-тўғри намойиш этилди.

COVID-19: Диппредставительства Узбекистана в ФРГ оказывают содействие соотечественникам
В период карантина по коронавирусу Посольство Узбекистана в Берлине и Генконсульство во Франкфурте-на-Майне оказали содействие обратившимся 37 согражданам, которые оказались за границей в сложной ситуации, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Для этого были привлечены представители узбекской диаспоры в Германии, Чехии и Швеции. Были потрачены примерно 30 тысяч евро для обеспечения согражданам жильём, питанием, а также транспортировки с одного города в другой.
Также при поддержке Посольства представителем Всемирной ассоциации молодежи Узбекистана в Германии и группой сограждан инициирована благотворительная акция «Сила в единстве». На сегодняшний день сотни соотечественников и друзей Узбекистана в Германии приняли участие в данной акции. За счет собранных средств 400 пострадавших семей в Сырдарьинской и 75 – в Бухарской областях обеспечены необходимыми средствами гигиены и продуктами питания. Всего по республике оказана поддержка 705 семьям на сумму около 10 тысяч евро.
Наряду с этим, соотвечественниками в Швеции для пострадавших в Сырдарьинской области планируется привлечение пожертвований в размере около 5 тысяч евро.