Ибн Сино асарлари – инфекция билан курашаётган олимлар учун қўлланма
Туркиянинг TRT давлат телерадиокомпанияси интернет саҳифасида шу сарлавҳа остида улуғ аждодимиз Ибн Синонинг беназир илмий кашфиётларига бағишланган мақола чоп этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Материал муаллифи – таниқли турк журналисти Уфук Нежат Ташжининг таъкидлашича, бугунги кунда бутун дунёда кенг қўлланаётган эпидемияни чеклаш усули – карантин бир пайтлар буюк олим ва мутафаккир Ибн Сино томонидан ўйлаб топилган ва илмий асослаб берилган.
«Дунё коронавирус пандемиясига дучор бўлган бир пайтда, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти юқумли касалликлар тарқалишининг олдини олиш мақсадида касалликларни одамдан одамга юқишига қарши курашишда Ибн Сино ихтиро қилган карантин усулидан фойдаланишни талаб қилди», - деб ёзади муаллиф.
У Ибн Сино буюк зиёли ва замонавий тиббиётнинг отаси бўлган, дея таъкидлайди. Буюк аждодимиз тиббиёт ва астрономиядан тортиб, математика ва илоҳиётгача бўлган кўплаб соҳаларда катта тажриба тўплаган. Ғарбда у Авиценна номи билан танилган. Йирик олим сифатида минг йил аввал хавфли инфекцияларга қарши курашда беқиёс роль ўйнаган. Буюк мутафаккир ўзининг «Тиб қонунлари» асарида юқумли касалликлар тарқалишини камайтириш учун 40 кунлик карантин зарурлигини таъкидлаган.
Кейинги йилларда «Тиб қонунлари» замонавий тиббиётнинг асосига айланди. Қарийб 600 йил давомида дунё тиббиёт ҳамжамияти ушбу китобдан дарслик сифатида кенг фойдаланиб келди.
Ибн Сино биринчи бўлиб микроблар турли касалликларни келтириб чиқаришини аниқлаган. У, шунингдек, одамларда юқумли сариқ касаллиги ва куйдирги каби жиддий бактериал инфекцияларнинг пайдо бўлиш сабаблари ва жараёнларига ойдинлик киритган.
Инсон ички аъзолари фаолиятига жиддий хавф соладиган баъзи касалликларни даволашда у седация (сунъий кома) техникасини қўллаган. Шунингдек, олим сийдикда қанд миқдорини ўлчаш орқали диабетга ташхис қўйиш усулини ихтиро қилган.
Кўпгина тарихчиларнинг таъкидлашича, Ибн Сино барча тиббий хизматларини бепул амалга оширган.
Буюк итальян шоири Данте ўзининг «Илоҳий комедия»сида (La Divina Commedia) Ибн Сино ҳақида сўз юритган. Бугун дунёнинг кўплаб тиббиёт олийгоҳлари деворларида буюк аждодимизнинг сурати осилган. Ойнинг орқа томонидаги бир кратерга унинг номи берилган. Бир қанча давлатлар Ибн Сино хотирасига эсдалик тангалар ва медаллар чиқарган.

Труды Ибн Сино – путеводитель для ученых, борющихся с инфекцией
Под таким заголовком опубликована статья на новостном портале Государственной телерадиокомпании Турции TRT и посвящена научным открытиям нашего великого предка, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Автор статьи – известный турецкий журналист Уфук Неджат Ташджи отмечает, что широко применяемый сегодня во всем мире способ ограничения эпидемии – карантин был в свое время придуман и обоснован выдающимся ученым и мыслителем Ибн Сино.
«В то время, когда мир столкнулся с пандемией коронавируса, первое, что сделала Всемирная организация здравоохранения для предотвращения распространения инфекций, - начала настаивать на применении метода карантина, который был изобретен Ибн Сино для борьбы с передачей болезней от человека человеку», - пишет автор.
По его мнению, Ибн Сино был выдающимся интеллектуалом, отцом современной медицины. Он накопил большой опыт на многих направлениях - от медицины и астрономии до математики и теологии. На Западе он известен как Авиценна. Будучи крупным ученым, он сыграл потрясающую роль в борьбе с опаснейшими инфекциями еще тысячу лет назад. В своем шедевре «Канон врачебной науки», который увидел свет в 1025 году, великий ученый утверждал, что 40-дневный карантин необходим для ослабления распространения инфекционных заболеваний.
В последующие годы «Канон врачебной науки» стал фундаментом для современной медицины. Почти 600 лет медицинское сообщество по всему миру использовало эту книгу в качестве учебника.
Ибн Сино был первым, кто обнаружил, что болезни вызывают микробы, а также объяснил причины и процессы возникновения у людей желтухи и серьезных бактериальных инфекций, таких как сибирская язва. При лечении некоторых опасных для жизни заболеваний внутренних органов он использовал технику седации (искусственная кома). Ученый также изобрел метод диагностики сахарного диабета путем измерения уровня сахара в моче. Как говорят многие историки, несмотря на свои впечатляющие целительные способности, все свои медицинские услуги Ибн Сина осуществлял безвозмездно.
Великий итальянский поэт Данте упомянул Ибн Сино в своей «Божественной комедии» (La Divina Commedia). Сегодня портрет нашего великого предка висит на стенах многих медицинских факультетов по всему миру. В его честь назван кратер на Луне, несколько стран выпустили памятные монеты, марки и медали в память об Ибн Сино.