Qirgʻizlardan Sirdaryoga ikkinchi bor insonparvarlik yordami keldi
Ushbu yordamni Qirgʻizistonning Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi maslahatchisi N.Jumaliyev boshchiligida, shu mamlakatning “M-Bulak” firmasiga qarashli “Fura”-avtopoyezdlarida olib kelindi.
“Saxovat koʻmagi” keltirgan delegatsiya aʼzolarini Guliston shahridagi Alisher Navoiy nomidagi istirohat bogʻida Sirdaryo viloyati hokimining oʻrinbosari R.Madrimov, viloyat prokurori R.Masharipov hamda bir guruh mehnat faxriylari kutib oldi.
– Oʻzbek qirgʻiz bilan azal-azaldan ogʻa-ini, quda-anda boʻlib, doʻstona yaxshi qoʻshnichilik munosabatida boʻlib kelgan, – deydi 79 yoshli mehnat faxriysi Haydar Qilichev. – Dini bir, tili bir, toʻy-marosimi bir ikki xalq bu. Birining boshiga ish tushganda boshqasi tomoshabin boʻlib turmagan hech qachon. Insonparvarlik yordami joʻnatgan qardosh qirgʻiz xalqiga barcha sirdaryoliklar nomidan samimiy minnatdorchilik bildiramiz.
Qardosh qirgʻiz xalqining ushbu insonparvarlik yordamida 20 tonnadan gurunch va makaron, 10 tonnadan oʻsimlik yogʻi, shakar va kartoshka hamda 5 tonna minerallarga boyitilgan ichimlik suvi bor.

Еще одна помощь из Кыргызстана в Сырдарью
Гуманитарная помощь продолжает поступать пострадавшим от аварии на Сардобинском водохранилище гражданам.
Второй раз помогла Кыргызская Республика. Гуманитарная помощь доставлена на фурах-автопоездах кыргызской фирмы «М-булак».
Чрезвычайного и Полномочного посла Кыргызской Республики в Узбекистане Н. Жумалиева и членов делегации в парке отдыха имени Алишера Навои в Гулистане встретили заместитель хокима Сырдарьинской области Р. Мадримов, прокурор области Р. Машарипов и ветераны труда.
– Наши народы издавна дружат, находятся в родственных, дружественных и добрососедских отношениях, - говорит 79-летний ветеран труда Хайдар Киличев. – У нас одна вера, одинаковые традиции. Мы всегда поддерживаем друг друга в трудные минуты. От имени всех жителей Сырдарьи выражаем искреннюю благодарность кыргызскому народу.
В составе гуманитарного груза по 20 тонн риса и макарон, по 10 тонн растительного масла, сахара и картофеля, а также пять тонн насыщенной минералами питьевой воды. Все это доставят пострадавшим от наводнения гражданам.